W dziedzinie kultury i rozrywki warszawski senior ma naprawdę duży wybór.
Nowoczesne muzea, zajęcia i warsztaty w domach kultury i bibliotekach, pływalnie. Wszystkim zainteresowanym polecamy stronę internetową, na której można znaleźć informacje o imprezach ogólnomiejskich: www.kulturalna.warszawa.pl.
Aktywny SENIOR
Szukaj placówek w Warszawie
Aktywny senior
Kultura
Muzea, teatry, galerie, kina chcąc umożliwić seniorom korzystanie z ich oferty kulturalnej, proponują bilety ulgowe. Tuż przed wydarzeniem można też kupić wejściówki, które kosztują ok. 20 zł. W niektórych kinach w określony dzień tygodnia można obejrzeć film taniej niż w inne dni. Tańsze bilety do teatrów można znaleźć na ich stronach internetowych oraz na portalach www.ewejsciowki.pl.
W ramach kampanii „60+Kultura” na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (www.gov.pl) w zakładce „Kultura dostępna dla seniora” znajduje się wykaz instytucji, w których za symboliczną opłatą lub bezpłatnie można skorzystać z oferty kulturalnej. Wiele imprez, na które wstęp jest wolny, organizują domy kultury, a także urzędy dzielnic. Informacji szukaj na stronach internetowych domów kultury, urzędów dzielnic oraz na stronie poświęconej kulturze: www.kulturalna.warszawa.pl. Na stronie dedykowanej seniorom: www.senioralna.um.warszawa.pl w zakladce: Oferta dla seniorów/Kultura publikowane są informacje o wydarzenianiach w domach kultury, czy klubach, propozycjach teatralnych i muzealnych. Warto śledzić te strony i wybrać coś dla siebie.
Przy ul. Krakowskie Przedmieście 7 działa Kiosk Kultury (czynny w godz. 10.00-20.00). Można w nim sprawdzić wydarzenia i imprezy w dziedzinie kultury oraz zakupić bilety. Więcej informacji: www.facebook.com/KioskKultury. Bilety można też nabyć przez system rezerwacji internetowej na stronach kin, teatrów i muzeów.
Kino
Sztuka filmowa na trwałe wpisała się w naszą kulturę. Niektóre kina, wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, organizują specjalne seanse właśnie dla nich (Kino Złotego Wieku, Kino dla Seniora), gdzie jest odpowiednio dobrany repertuar, przystępne ceny biletów, dogodna pora oraz możliwość spędzenia czasu po filmie na dyskusji przy kawie lub herbacie.
Muzea
Do muzeum możesz się wybrać na wystawy stałe i czasowe, warsztaty, spotkania, wykłady. Oferta jest bogata i różnorodna. Osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami przysługują ulgowe bilety wstępu (należy okazać dokument potwierdzający prawo do ulgi i dokument potwierdzający tożsamość). Niektóre muzea w określone dni można odwiedzać za darmo. Jeżeli wybierasz się do muzeum z wnukiem/wnuczką, pamiętaj, że do wielu z nich dzieci i młodzież do lat 16 mają wstęp bezpłatny lub przysługuje im bilet ulgowy. Co roku muzea biorą udział w akcji „Darmowy listopad”, podczas której można zwiedzać ekspozycje za darmo.
Biblioteki
Biblioteki nie ograniczają się tylko do gromadzenia i udostępniania materiałów bibliotecznych, ale prowadzą też szeroką działalność kulturalną i edukacyjną. Wiele z nich organizuje spotkania z ciekawą książką, z autorami, wykłady na temat literatury, historii, a także koncerty, warsztaty plastyczne, spotkania fanów gier planszowych. Wypożyczać tu można nie tylko książki, ale również audiobooki, filmy, płyty. Biblioteki dysponują komputerami z dostępem do internetu. W większości z nich działają kawiarenki internetowe, w których można np.: skanować, kopiować, drukować dokumenty; korzystać z dysków i pamięci przenośnych, nagrywać płyty (są to na ogół usługi odpłatne). Dla seniorów organizowane są kursy komputerowe z podstawowej obsługi komputera, umiejętności korzystania z poczty elektronicznej, posługiwania się edytorem tekstu Word, wyszukiwania informacji w Internecie czy przeglądania stron internetowych (www)
Noc bibiotek
www.nocbibliotek.org
To ogólnopolska coroczna, wieczorna akcja promująca czytanie książek i i promująca same biblioteki. W jedną z sobót października można noc spędzić w jednej z bibliotek. Uczestnicy biorą udział w poszukiwaniu skarbu „upiornego bibliotekarza”, w spotkaniach autorskich, w warsztatach, grach literackich i konkursach. Każdy znajduje coś dla siebie. Aktualny program wydarzeń i adresy bibliotek podawane są zawsze na stronie internetowej.
Domy kultury
Chcesz potańczyć, pograć w szachy, śpiewać w chórze, a może nauczyć się fotografii cyfrowej albo malowania akwarelą a nawet podstawowej obsługi komputera? Domy kultury oferują takie i inne zajęcia, które mogą cię zainteresować. Sprawdź, jaką ofertę ma najbliższa placówka lub poszukaj wybranych zajęć w innych dzielnicach, ponieważ możesz korzystać z oferty domów kultury czy ośrodków kultury niezależnie od miejsca zamieszkania. Informacji szukaj też na stronach: www.senioralna.um.warszawa.pl i www.nadajemykulture.pl.
Kluby seniora
Ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu proponują kluby seniora. Spotkania organizowane są w domach kultury, klubach osiedlowych, bibliotekach lub domach parafialnych. Kluby umożliwiają nawiązanie nowych znajomości, wymianę myśli i poglądów, a także wspólną zabawę, przyjemne spędzenie czasu w gronie rówieśników. Podczas spotkań seniorów organizowane są zabawy taneczne, zajęcia gimnastyczne, można pograć w brydża, szachy, razem wybrać się na zwiedzanie miasta, wyjechać na wycieczkę lub na grzyby. Za udział w tych wydarzeniach zazwyczaj członkowie klubu płacą jedynie symboliczną składkę.
Sport i rekreacja
Warto poszukać ulubionego sposobu na odreagowanie codziennego stresu i nabranie energii. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, dobierz rodzaj i częstotliwość ćwiczeń do swojej obecnej formy i osobistych upodobań. Najważniejsze, by forma rekreacji, którą wybierzesz, sprawiała ci przyjemność. Pamiętaj, że każdy, zwłaszcza regularny, wysiłek fizyczny spowoduje, że twój organizm wytworzy endorfiny – hormony szczęścia, które wprowadzą cię w doskonały nastrój, poprawią samopoczucie, złagodzą stres. Warto zapisać się na zajęcia ruchowe w klubie seniora, w domu kultury czy w ośrodku sportowym. Być może w twojej dzielnicy działa fundacja lub stowarzyszenie organizujące tego typu zajęcia? Ćwiczenia w grupie są przyjemniejsze i łatwiej się do nich zmobilizować. W licznych obiektach sportowych realizowane są programy: „Senior – Starszy, Sprawniejszy”, „Aktywny Senior” czy „Gimnastyka dla seniora”. Istnieje możliwość zakupu karnetu seniora w atrakcyjnej cenie. W ramach programu prowadzone są różne zajęcia sportowo rekreacyjne pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów.
Aquaparki i baseny
Pływanie jest jedną z najbardziej korzystnych form aktywności ruchowej, obejmującą wszystkie grupy mięśniowe, a przy tym dostępną niemal dla każdego. Pływanie oddziałuje pozytywnie również na kondycję psychiczną. Dlatego warto skorzystać z oferty warszawskich pływalni, które umożliwiają naukę pływania w zorganizowanych grupach, doskonalenie pływania, pływanie rekreacyjne, zawody sportowe, zajęcia rehabilitacyjne, aqua aerobik, piłkę wodną, koszykówkę wodną, siatkówkę wodną. W wybranych obiektach są do dyspozycji baseny sportowe, rekreacyjne, jacuzzi, brodziki, gejzery, stacje masażu pionowego i poziomego, kurtyny wodne, „sztuczne rzeki” i inne atrakcje.
Nordic walking
Nordic walking jest to forma rekreacji ruchowej uprawiana na świeżym powietrzu. Polega na marszu z użyciem kijów. Zalety nordic walking:
– poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie,
– pozwala spalić ok. 40% więcej kalorii niż tradycyjny spacer,
– dotlenia i poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia,
– uaktywnia ok. 90% mięśni,
– odciąża stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup,
– pomaga walczyć ze stresem.
Aktywny Warszawiak – Zajęcia Nordic Walking to projekt skierowany do mieszkańców Warszawy o różnym wieku, płci i sprawności fizycznej, należących do różnych grup społecznych, osób nieaktywnych ruchowo, młodych, jak i seniorów, osób otyłych, mających problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Zajęcia są bezpłatne, prowadzone na terenie Warszawy. Jeden trening trwa 1,5 godziny. Zajęcia rozpoczynają się w kwietniu i trwają do końca października.
Więcej informacji na stronie www.trzykroki.org oraz www.sportowa.warszawa.pl.
Siłownie plenerowe
To miejsca z urządzeniami do ćwiczeń całego ciała. W każdej siłowni znajdują się: wyciskacz, wahadło, biegacz, twister, orbitrek i wioślarz. W Warszawie znajdują się siłownie zewnętrzne w parkach, na osiedlach, w okolicy placów zabaw i przy obiektach sportowych. Większość powstało w ramach programu „Warszawa w dobrej kondycji”. Urządzenia są ogólnodostępne i ćwiczyć może każdy. Ofertę zajęć znajdziesz na www.senior.um.warszawa.pl. Informacji o sportowych wydarzeniach szukaj na www.aktywnawarszawa.waw.pl.
Joga i fitness dla seniora
Seniorzy powinni uprawiać aktywność, która przede wszystkim wzmocni ich serce, poprawi elastyczność, równowagę oraz zwiększy siłę, a jednocześnie jest przyjemna. Do takich zaliczą sie m.in. joga czy fitness. Joga to sposób na dobre zdrowie. Można ją uprawiać w każdym wieku niezależnie od kondycji fizycznej i w każdym miejscu, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Dzięki odpowiednim treningom ciała, dyscyplinie osiąga się rozwój duchowy i siłę fizyczną, a przy zmęczeniu zastrzyk energii. Joga dla seniora to zajęcia dedykowane tej grupie i dostosowane do ich możliwości. Poprawia samopoczucia i dzięki temu obniża ryzyko depresji, pomaga utrzymać sprawność fizyczną.
Podobnie działają zajęcia fitness. Można je uprawiać w domu, a można też zapisać się na zajęcia i wraz z innymi uczestnikami ćwiczyć pod okiem trenera, który zajęcia dostosuje do możliwości grupy. Jesli chcesz uczestniczyć w takich zajęciach, sprawdź, gdzie są placówki prowadzące taką działalność. Mogą to być domy kultury, kluby seniora, ośrodki sportowe czy UTW. Niektóre z nich, aby zachęcić do udziału, proponują darmowe zajęcia.
Pasje
Będąc na emeryturze, rozpocząłeś kolejny etap w życiu – niech to będzie czas odpoczynku i realizacji marzeń, pasji. Spędzaj go aktywnie z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia. Każdy ma jakieś ukryte talenty – to teraz właśnie masz okazję, aby je realizować. Lubisz taniec, malowanie, czytanie – zaangażuj się w działalność w klubach czy domach kultury. Pójdź do kina i teatru, i nie tylko po to, aby obejrzeć film czy dobrą sztukę, ale też aby wziąć udział w warsztatach czy innych zajęciach skierowanych do twojej grupy wiekowej. Rób wreszcie to, na co masz ochotę. Nie masz pomysłu co robić, szukaj pomysłów, inspiracji na portalach internetowych, np. www.senioralna.um.warszawa.pl, www.cafesenior.pl, www.seniorzy.pl, www.zdrowy-senior.org.
Męska Szopa
ul. Rybnicka 27, tel. 797 866 554 Męska Szopa to tzw. warsztatownia, wyposażona we wszystko, co potrzebne jest do majsterkowania dla panów, którzy są na emeryturze albo mają dużo wolnego czasu i chcieliby nauczyć się lub udoskonalić umiejętności bycia „złotą rączką”, czy podzielić się swoją wiedzą z innymi. Wszystko jest ogólnodostępne i bezpłatne. Godziny otwarcia: poniedziałek 12.00 15.00, wtorek 18.00-20.00, czwartek 12.00-15.00. Twórcą takiego miejsca jest Fundacja Nasza Ziemia, a wzorce zostały podpatrzone w Australii.
Podróżowanie
Podróżowanie i zwiedzanie to pasja wielu osób. Można jechać, by zwiedzać zabytki lub po to, by odpocząć na łonie natury. Propozycje na tego typu wyjazdy mają nie tylko biura podróży, ale także domy kultury, kluby seniorów, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz seniorów oraz parafie. W wielu turystycznych miejscowościach seniorzy są mile widzianymi gośćmi, ponieważ często wybierają termin wypoczynku poza szczytem sezonu. Nawet w krajach o łagodnym klimacie, gdzie sezon trwa dłużej, pojawia się okres z atrakcyjnymi, niższymi cenami. Jeśli chcesz uniknąć ostrego słońca i hałaśliwego tłumu, pytaj o ofertę dla seniorów.
Na co zwrócić uwagę przed podróżą
Im bardziej zaawansowany jest wiek turysty, tym większe są jego potrzeby. Dotyczy to zarówno warunków w hotelowym pokoju, jak i wyżywienia. Dla seniora ważne jest, aby pokój był wygodny, wyposażony w łazienkę dostosowaną do potrzeb osoby mogącej miewać problemy z poruszaniem się, a przede wszystkim pozwalający na wypoczynek w ciszy i spokoju. Nie bez znaczenia jest też wyżywienie. Regularne posiłki są bardzo ważne. Wiek oraz różne dolegliwości sprawiają, że nie zawsze korzystanie ze specjalności lokalnej kuchni jest dobrym pomysłem. Wakacje z pełnym wyżywieniem w hotelu, który stawia na tradycyjną kuchnię europejską, to chyba najlepsze rozwiązanie. Kolejna ważna sprawa to kierunek wyjazdu. Zbyt długa podróż czy konieczność przystosowania się do warunków klimatycznych może okazać się dla organizmu zbyt męcząca. Należy więc dobrze przemyśleć, czy zamiast egzotyki nie postawić na wypoczynek w rejonie mniej wymagającym. Dla wielu seniorów podróżowanie jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu, realizację marzeń, a przede wszystkim na korzystanie z życia. Jednak dla wielu z nich wyjazd jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego warto korzystać z promocyjnych ofert biur podróży.
Bądź przezorny przed podróżą
Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną na własną rękę, warto zajrzeć na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl, na której można znaleźć wiele praktycznych informacji i porad dla podróżujących. Tutaj zapoznasz się z adresami polskich placówek za granicą, zasadami wjazdu polskich obywateli do poszczególnych państw, dowiesz się, czy do danego kraju jest potrzebna wiza, znajdziesz ostrzeżenia dla podróżujących, a także sprawdzisz, jak należy postąpić w trudnej sytuacji, gdy np. zostałeś okradziony lub zachorowałeś.
Zamieszczony na stronie MSW poradnik „Polak za granicą” daje wskazówki, co powinieneś zrobić przed wyjazdem zagranicznym, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
– planując wyjazd za granicę, zbierz informacje dotyczące kraju podróży, przeczytaj opis danego kraju zamieszczony w serwisie (na tej samej stronie internetowej) i sprawdź, czy nie figuruje w aktualnych ostrzeżeniach dla podróżujących; zaopatrz się również w informatory renomowanych wydawnictw turystycznych czy biur podróży;
– sprawdź aktualne przepisy wjazdowe oraz dodatkowe informacje w przedstawicielstwie dyplomatycznym kraju, do którego się udajesz;
– sprawdź ważność paszportu i upewnij się, czy nie musisz posiadać innych dokumentów wymaganych przepisami kraju pobytu (z wizą czy bez wizy?);
– wykup w rzetelnym towarzystwie ubezpieczeniowym odpowiednie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia;
– w przypadku wyjazdu do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej – uzyskaj w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (czyt. dalej);
– zaopatrz się w kartę kredytową oraz zabierz ze sobą rezerwową sumę pieniędzy pozwalającą na powrót do Polski w każdych okolicznościach;
– zabierz ze sobą numery telefonów Poland Direct z kraju docelowego oraz dane najbliższej miejsca zamieszkania firmy świadczącej usługi szybkiego transferu pieniędzy za granicę;
– pozostaw rodzinie lub zaufanej osobie plan podróży i – jeżeli jest to możliwe – adres lub numer telefonu, pod którym będziesz osiągalny; do rozważenia pozostaje zabranie ze sobą telefonu komórkowego z aktywnym roamingiem;<br>
– podaj organizatorowi wyjazdu dane osób, które należy powiadomić w przypadku zaistnienia problemów podczas pobytu za granicą;
– zaopatrz się w adresy i numery telefonów polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a gdy ich brak – w dane teleadresowe przedstawicielstw państw UE;
– zabierz ze sobą słownik lub rozmówki – jeśli nie znasz języka obcego w stopniu komunikatywnym.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Gdy planujesz podróż w celach turystycznych do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), pamiętaj o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest przydatna w nieprzewidzianych sytuacjach, np. w razie wypadku, nagłej choroby, czy pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą. EKUZ uprawnia do korzystania z opieki medycznej w niezbędnym zakresie z powodu przyczyn medycznych zaistniałych w czasie pobytu w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Decyzję o tym, czy dane świadczenie jest niezbędne, każdorazowo podejmuje lekarz przyjmujący w państwie pobytu. Celem niezbędnej opieki medycznej (tzw. rzeczowych świadczeń zdrowotnych) jest umożliwienie ubezpieczonemu pacjentowi kontynuowania pobytu w innym państwie członkowskim UE/EFTA w warunkach bezpiecznych dla zdrowia tak, by nie musiał wracać z wakacji przed końcem planowanego pobytu w celu uzyskania leczenia. Pamiętaj, że EKUZ daje gwarancję leczenia jedynie w placówkach działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej w kraju, w którym spędzasz wakacje. W placówkach spoza systemu za leczenie trzeba zapłacić. Poza tym EKUZ nie pokrywa kosztów wizyt specjalistycznych, a co ważniejsze – transportu medycznego. Świadczenia udzielane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w państwie pobytu. W przypadku większości państw członkowskich UE/ EFTA, w tym np. w Niemczech, we Francji, w Republice Czeskiej oznacza to konieczność ponoszenia przez pacjenta określonych kosztów leczenia, tzw. wkładu własnego pacjenta (który nie podlega zwrotowi). Informacje o zasadach obowiązujących w poszczególnych państwach znajdziesz na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl w dziale „Wypoczynek w państwach członkowskich UE/EFTA” w zakładce: „Wyjeżdżam do”. Jeśli chcesz wyrobić kartę EKUZ, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i w zakładce „Ochrona zdrowia i ubezpieczenia społeczne”, znajdziesz kolejną zakładkę „Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ” i tam, postępując zgodnie z instrukcją, krok po kroku wypełnij i wyślij wniosek.
Można to zrobić:
- w oddziale NFZ,
- pocztą elektroniczną,
- przez ePUAP (musisz posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany),
- faksem.
Wchodząc na stronę, wybierasz właściwą formę, za pomocą której chcesz złożyć wniosek, a system już sam pokieruje i podpowie, co należy zrobić, jakie dokumenty przygotować. Czytaj uważnie instrukcję i postępuj zgodnie z nią. Składając wniosek, należy okazać dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne w NFZ (legitymacja emeryta lub rencisty bądź aktualne zaświadczenie o pobieraniu zasiłku przedemerytalnego). Szczegółowe informacje znajdziesz na www.ekuz.nfz.gov.pl lub na www.nfz-warszawa.pl w zakładce: „Dla pacjenta/Leczenie za granicą”. Karta wydawana jest nieodpłatnie. W większości przypadków uzyskuje się ją od ręki. Karta EKUZ osoby pobierającej świadczenia emerytalne ważna jest do 5 lat.
Warszawa, moja miłość
W Warszawie jest wiele pięknych, ciekawych miejsc, które warto poznać. Aby ułatwić sobie zwiedzanie czy odkrywanie nowych miejsc możesz skorzystac z wiedzy zgromadzonej na stronach internetowych. Przydatny na pewno będzie portal www.um.warszawa.pl, na którym w zakładce: Turystyka i wypoczynek znajdziesz podpowiedzi jak zorganizować sobie wolny czas i zwiedzać miasto. Pomocne w odkrywaniu historii naszego miasta będzie na pewno Muzeum Warszawy, które ma swoje oddziałów w różnych częściach miasta.
W siedzibie przy Rynku Starego Miasta zobaczyć można wystawę główną „Rzeczy warszawskie”. Ekspozycja prezentowana jest nie tylko w środku muzeum, ale również w postaci projekcji na kamienicach i instalacji na Rynku. Wystawa składa się z trzech części: Rzeczy warszawskie, Dane warszawskie i Dzieje kamienic. W 21 gabinetach tematycznych znaleźć można rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Są punktem wyjścia do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców oraz wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę. Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Udostępnionych jest osiem gabinetów tematycznych: Archeologiczny, Syren Warszawskich, Pomników Warszawskich, Suwenirów, Pocztówek,
Widoków Warszawy, Portretów, Sreber i Platerów Warszawskich.
Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza do wspólnego odkrywania prawobrzeżnej Warszawy na wystawie stałej. Wędrując w czasie, poznajemy dzieje miasta od XVI w. do dziś, np. oglądając miedzioryty, obrazy, fotografie. Tutejsze bazary, targowiska, rzemiosło, przemysł, sposoby spędzania czasu możemy zobaczyć w Sali Targu Praskiego.
Muzeum Drukarstwa to miejsce magiczne dla wszystkich miłośników książek. W swoich zbiorach ma zabytki sztuki drukarskiej, edytorskiej, graficznej i introligatorskiej oraz maszyny i przyrządy używane przez dawnych drukarzy.
Centrum Interpretacji Zabytków to dobre miejsce do zwiedzania i poznania historii Starego Miasta, losów Starówki i jej mieszkańców. Jedna z wystaw poświęcona jest czasom odbudowy Starego Miasta, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Korczakianum to pracownia naukowa ulokowana w dawnym budynku Domu Sierot, którym kierował Janusz Korczak – pisarz, lekarz, pedagog i działacz społeczny. Wystawa stała poświęcona jest ludziom związanym z Domem Sierot i historią instytucji, która działała tu w latach 1912-1940.
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry to stała ekspozycja poświęcona egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943, a także wydarzeniom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej. Ważną częścią wystawy są biografie wybranych ofiar, fotografie, pamiątki z ich życia prywatnego, społecznego i zawodowego przekazywane przez najbliższych, pozyskane z niemieckich zaświadczeń i fotokopii podziemnej prasy.
Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego prezentuje wystawę przedstawiającą dzieje kapelanów i innych duszpasterzy – nie tylko chrześcijańskich – współpracujących z wojskowymi. Ciekawostką wystawy są zbiory, w których znajdują się pastorał pierwszego ordynariusza polowego, Stanisława Galla oraz infuła i rękawiczki pontyfikalne biskupa Józefa Gawliny.
Informacje bieżące, szczegóły na temat wystaw, terminy spacerów czy spotkań znajdują się na stronie Muzeum Warszawy i na stronach jej oddziałów.
Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta to odrestaurowane piwnice, pamiętające czasy późnego średniowiecza, będące skarbnicą bogactwa architektury. Ożywione życiem kulturalnym piwnice, tętniące muzyką, teatrem, malarstwem, poezją i literaturą pokazują, że historia i kultura to ciekawe połączenie.
Miejsca historyczne i piękne miejskie spacery
Warto zaglądać na stronę internetową urzędu dzielnicy, w której mieszkasz, gdzie wśród aktualności znajdziesz informacje o wydarzeniach upamiętniających historię lokalną. Często eksponowane są na przykład archiwalne zdjęcia pokazujące życie codzienne miasta sprzed lat. Warto też zainteresować się historią miejsca, w którym stoi twój dom, ulicy, którą codziennie chodzisz do sklepu. Jeśli nie masz własnych książek poświęconych historii miasta, wystarczy wybrać się do dzielnicowej biblioteki lub czytelni i sięgnąć na półkę z varsavianami. Być może, dzięki nowo odkrytym lekturom, zobaczysz swoje miejsce w Warszawie w zupełnie nowym świetle. Po lekturze źródłowej, z mapą i aparatem fotograficznym, warto wybrać się do nieznanej części miasta i poświęcić cały dzień na zwiedzanie. Dla mniej doświadczonych odkrywców historii miasta ciekawą ofertą są spacery organizowane od wiosny do jesieni przez urzędy dzielnicowe, organizacje przewodników i nieformalne grupy miłośników Warszawy.
Bulwary wiślane – Dzielnica Wisła
Przestrzeń w samych centrum miasta, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku i poczuć się, jak na wakacjach. Ta niezwykle różnorodna nadrzeczna promenada z dużą ilością zieleni stała się obowiązkowym punktem na mapie stołecznej przestrzeni rekreacyjnej, a przede wszystkim miejscem, gdzie bije serce stolicy. To doskonały teren na spacer i relaks, nie tylko w sezonie letnim. Można też odpocząć na przystani, posilić się w barze, czy ugasić pragnienie w kawiarni.
Na całej długości lewobrzeżnej nadwiślańskiej trasy znajduje się ścieżka rowerowa, dzięki czemu można zwiedzać bulwary nie tylko pieszo. Dla wygody mieszkańców zamontowano stojaki na jednoślady. Połączone z bulwarami przejścia podziemne pod Wisłostradą w pełni przystosowane są dla osób z wózkami czy poruszających się na wózkach oraz dla rowerzystów. Znajdująca się pomiędzy figurami ryb fontanna przyciąga m.in. bogatą iluminacją. Od maja do września można oglądać pokaz w Multimedialnym Parku Fontann.
Na plaży miejskiej przy Moście Józefa Poniatowskiego dla aktywnych miłośników sportu od czerwca do września działa strefa rekreacji. W jej skład wchodzą boiska do siatkówki plażowej, strefa kalisteniki (do ćwiczeń siłowych typu mostek, pompki itp.), wypożyczalnia piłek i strefa relaksu. Istnieje też możliwość rozstawienia boisk do plażowej piłki ręcznej i plażowej piłki nożnej. Można też bezpłatnie wypożyczyć sprzęt plażowy, a także wziąć udział w animacjach i zabawach. Pływając po Wiśle, poznamy Warszawę z perspektywy rzeki i jej brzegów. Do wyboru są m.in. tramwaje wodne, statki, łódki, motorówki, pychówki, promy lub kajaki. W weekendy od maja do września, do późnych godzin nocnych działa nocny wielokulturowy targ kulinarny. Jesienią można korzystać z organizowanych zajęć sportowych, rekreacyjnych, oraz otwartych treningów biegowych czy nordic walking. Na spacery po obu stronach rzeki można wybrać się w każdej porze roku. Więcej atrakcji jest na stronie www.dzielnicawisla.um.warszawa.pl
Parki
Parki, skwery, aleje, a czasem samotne drzewa, to żywe pomniki czasów minionych. Niemal w każdym z historycznych parków występują rzadko spotykane gatunki drzew. Wiek niektórych z nich przekracza sto lat. Stołeczne parki miejskie z roku na rok pięknieją, a obecność ludzi, którzy chcą w nich przebywać, potwierdza sens nakładów na ich utrzymanie. Informacje o parkach znajdziesz na stronie internetowej www.zielona.um.warszawa.pl.
Jak bezpiecznie korzystać z lasu:
- Wypoczynek w lesie to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, ale budzi wiele obaw, głównie ze względu na kleszcze. Wybierając się do lasu, warto więc pamiętać o odpowiednim ubiorze, stosowaniu specjalnych środków odstraszających kleszcze i sprawdzeniu ciała po powrocie do domu.
- Odpowiednie obuwie, najlepiej z usztywnieniem na kostkę, pozwoli uniknąć przykrych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu. Ubranie powinno być odpowiednie do pory roku, przewiewne, ale z długimi nogawkami i rękawami, by chronić przed zadrapaniami, skaleczeniami, a także przed komarami i kleszczami. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę, nieodzowny jest plecak z prowiantem. Niezbędny może okazać się telefon w razie konieczności wezwania pomocy.
- Należy pamiętać, aby owoce leśne przed spożyciem dokładnie umyć.
- W przypadku ukąszenia przez żmiję, ranę należy obmyć zimną wodą i unieruchomić kończynę. Wskazane jest również ochłodzenie kończyny woreczkami z lodem, okrycie poszkodowanego i podanie płynów najlepiej pozajelitowo. Nie zaleca się stosowania opasek uciskowych. Podczas transportu do lekarza należy monitorować funkcje układu krążenia i układu oddechowego.
Jeśli zachowasz te środki ostrożności, wówczas obawa przed potencjalnymi zagrożeniami nie przysłoni ci radości, jaką można czerpać z przebywania w lesie i korzystania z jego uroków.
Ochrona przed słońcem
Latem trzeba chronić głowę przed nadmiernym nasłonecznieniem i szkodliwym promieniowaniem UV przy pomocy kapelusza lub chusteczki. Odkryte części ciała, np. ramiona, twarz, dekolt, posmaruj kremem z filtrem. Pamiętaj, aby nie przebywać na dworze w godzinach, kiedy słońce jest najbardziej intensywne, tj. od 12.00 do 15.00. Przy dużych upałach korzystaj ze spacerów późnym popołudniem. W upalne dni pij co najmniej 2 litry napojów dziennie, szczególnie wody mineralnej, herbaty ziołowej i soków owocowych.
Miejsca przyjazne seniorom
W niektórych zakładach usługowych (np. fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych) seniorzy mogą liczyć na specjalne ulgi. Najczęściej zakład ma wyznaczone dni i godziny, kiedy senior może skorzystać z usługi taniej. Zapytaj, zanim zdecydujesz się np. na zrobienie nowej fryzury. Żoliborski OPS (ul. H. Dembińskiego 3) realizuje projekt „Kawa dla seniora”, dzięki któremu żoliborscy seniorzy mogą otrzymać karnet uprawniający do kupienia w wybranych lokalach kawy lub herbaty za złotówkę (w określone dni, w określonych godzinach). Posiadanie takiego karnetu daję też możliwość zakupu w księgarni ze zniżka 15% i kupienie deseru ze zniżką 50% lub 10%.
Karta Warszawiaka
W ramach programu Warszawska Karta Rodziny wydawane są: Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka. Posiadając taką kartę, można korzystać ze zniżek na bilety w komunikacji miejskiej oraz w wielu innych miejscach związanych z kulturą, oświatą czy sportem. Można np. zapłacić mniej za karnet na pływalnię czy otrzymać dodatkową zniżkę na bilet do teatru. Aktualna lista partnerów programu Warszawska Karta Rodziny dostępna jest w katalogu ofert na stronie www.karta.um.warszawa.pl/katalog.
Każdy senior i seniorka mieszkający i rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Warszawie może mieć taką kartę. Jeżeli nie posiadasz Karty warszawiaka, zachęcamy cię do bezpłatnego jej wyrobienia. Jak to zrobić:
Krok 1. Wypełnić wniosek i przygotować dokumenty.
Wnioski dostępne są w POP ZTM, WOM lub na stronie:
www.ztm.waw.pl/kartawarszawiaka.
Przygotuj potrzebne dokumenty:
- dokument potwierdzający rozliczenie PIT w Warszawie,
- przesłany przez ZUS bieżący dokument PIT-40A/11A,
- dokument potwierdzający tożsamość,
- spersonalizowaną kartę miejską lub aktualne zdjęcie, gdy nie posiadasz nośnika.
Krok 2. Złóż wniosek.
Należy przyjść do dowolnego POP ZTM lub WOM. Koniecznie zabrać ze sobą wymagane dokumenty i wypełniony wniosek. Można go również wypełnić na miejscu. Przedstawić w okienku wymagane dokumenty i złożyć wniosek.
Krok 3. Odebrać swoją Kartę warszawiaka
W POP ZTM uprawnienia zostaną wgrane na kartę miejską od ręki. W WOM odbierzesz kartę od ręki, jeżeli posiadasz nośnik. Jeżeli nie posiadasz nośnika – trzeba będzie przyjść po odbiór karty w wyznaczonym terminie. Szczegółowe informacje znajdują się na www.karta.um.warszawa.pl. Karta warszawiaka = nośnik (np. karta miejska) + uprawnienia (e-hologram) Karty są imienne, dlatego mogą ich używać wyłącznie właściciele. Aby korzystać ze zniżek, należy umożliwić partnerom programu odczyt karty. Partner ma możliwość sprawdzenia wyłącznie czy karta jest ważna i czy posiada uprawnienia do ulgi. Regulamin e-hologramu dostępny jest w POP ZTM lub WOM oraz na stronie www.wtp.waw.pl/. Wiecej informacji znajdziesz na www.karta.um.warszawa.pl.
Miłość i związki
Uczucia nie znają pojęcia wieku, a samotność bywa dokuczliwa. Masz prawo do szczęścia, do przyjemności bycia we dwoje, dzielenia się uczuciami, wzajemnego wsparcia i opieki. Często takim miejscem do zawarcia nowych znajomości są wieczorki taneczne czy potańcówki dla seniorów, które organizowane są przez domy i kluby kultury czy kluby seniora. Ogromną popularnością cieszą się też potańcówki np. w Parku im. Edwarda Szymańskiego na Woli, w wyjątkowej przestrzeni zabytkowej Stalowni na Pradze Północ, przy Multimedialnym Parku Fontan, potańcowki na Grochowskiej, w parku Przy Bażantarni, w Hulakula Rozrywkowym Centrum Miasta i wielu innych miejscach. Wstęp na nie jest na ogół bezpłatny.
Biura matrymonialne
Jeśli chcesz sięgnąć po profesjonalną pomoc w szukaniu partnera, zgłoś się do biura matrymonialnego. Tam otrzymasz poradę i wsparcie w poszukiwaniu partnerki/a. Pracownicy biura mogą udzielić ci pomocy w wyborze osób, z którymi chcesz nawiązać kontakt, i zaprezentować ich profile w siedzibie firmy. Biura matrymonialne cechuje jednak brak anonimowości, choć dane są chronione i nie dostają się w niepowołane ręce.
Portale społecznościowe
Poznawać ludzi i szukać partnera można także przez internet. Ważne, by robić to rozsądnie. Trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:
- Zakładając konto, podaj tylko ogólne informacje dotyczące miejsca zamieszkania, wystarczy miasto.
- Nie wpisuj dokładnego adresu ani numeru telefonu.
- Nawet jeśli twój rozmówca z sieci zrobi na tobie bardzo dobre wrażenie, zachowaj ostrożność i dystans. Pamiętaj, że musi sobie zapracować na twoje zaufanie, a na to potrzeba czasu.
- Gdy druga osoba wyjawia bardzo osobiste szczegóły ze swojego życia, ty się tym nie odwzajemniaj. To może być sposób wyciągnięcia od ciebie informacji.
- Z dystansem traktuj wyznania i deklaracje o wielkim uczuciu.
- Uważaj, czy nie ma sprzeczności w tym, co mówi czy pisze nowy znajomy.
- Zakończ natychmiast znajomość, gdy pojawią się kwestie finansowe, np. pytania o numer konta, karty kredytowej czy prośba o pomoc finansową.
Nie decyduj się na spotkanie, dopóki ten ktoś nie zapracuje na twoje zaufanie. Nie spiesz się. Pamiętaj, by dla bezpieczeństwa spotykać się na początku tylko w miejscach publicznych, np. w kawiarni.
Uwaga! Prośba o hasło przy rejestracji w portalu matrymonialnym oznacza prośbę o twoje hasło do tego portalu, nigdy o hasło do twojego e-maila. Należy sobie takie hasło wymyślić na potrzeby tej rejestracji i zapamiętać je.