Przejdź do treści
  • lipiec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    123456789101112131415161718192021222324252627282930311234
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

CENTRUM AKTYWNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ

Aktualności

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

29 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Został ustanowiony w 2011 roku przez Komisję Europejską, by promować porozumienie międzypokoleniowe wśród mieszkańców Europy. Ten dzień w tym roku ma szczególne znaczenie. Ostatnie dni dostarczają nam wielu przykładów solidarności międzypokoleniowej.

Szycie maseczek, pomoc sąsiedzka oferowana na grupie Widzialna Ręka, wsparcie psychologiczne przez telefon – to tylko kilka z aktywności, dzięki którym możliwe jest solidaryzowanie się z innymi w trudnym czasie. Najbardziej zagrożone chorobą są osoby starsze. W odpowiedzi na to wiele osób młodych włącza się w różnorodne akcje np. dostarczając seniorom ciepłe posiłki. Jak głosi hasło warszawskiej kampanii – prosty gest ma znaczenie. Ciepły posiłek jest niezwykle istotny dla osoby starszej ale ten gest daje seniorom znacznie więcej – poczucie troski, zrozumienia, życzliwości.

Sposobów na zaangażowanie się w pomoc jest wiele, powstają dedykowane działaniom pomocowym aplikacje i grupy na Facebooku. Do jednej z nich należał Pan Jacek, który już wcześniej jako wolontariusz odwiedzał osobę starszą. Pani Olga, studentka logopedii, pracowała dotychczas w kawiarni. Po ogłoszeniu zawieszenia działalności przez jej miejsce pracy postanowiła zaangażować się w wolontariat. Dziś działalność wolontariacka jest okazją do podtrzymywania więzi międzyludzkich, nawet gdy wymaga to zachowania bezpiecznego dystansu.

Dziś seniorzy są grupą wymagającą wsparcia i na ich rzecz działają przedstawiciele młodszych pokoleń. Mimo to, że seniorzy pozostają w izolacji dbając o swoją bezpieczeństwo, chcą działać na rzecz innych – szyją maseczki, czytają bajki i umieszczają nagrania w Internecie, by umilić kwarantannę najmłodszym. Paradoksalnie, czas pandemii stał się szansą na nawiązanie kontaktów z osobami, z którymi na co dzień trudno było się spotkać – z powodu obowiązków zawodowych, szkoły, poświęcania czasu najbliższym.

Sytuacja pandemii pokazuje, że wzajemne wspieranie się osób młodych i starszych oraz wspólna gotowość do współpracy jest niezwykle istotna w skutecznym przezwyciężaniu zagrożenia. Warszawiacy w tych trudnych warunkach pokazują co oznacza solidarność międzypokoleniowa.