Szukaj wydarzeń w CAM

początek: środa, godz. 13:00

zakończenie: wtorek, godz. 14:00

spotkanie online

CAM Nowolipiewww.cam.waw.plIkona serwisu FacebookStrona CAM Nowolipie w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Nieproszeni goście - mszyce - w naszym ogrodzie odc. 5

CAMowa Amatorska  Szkoła Filmowa zaprasza na  kolejne spotkanie z cyklu „W naszym ogrodzie”.  Prowadzi je Pani Agnieszka Marianna Malinowska ze Stowarzyszenia Żywa Przyszłość.

W dzisiejszym odcinku spotkamy się z Mszycami – nieproszonymi gośćmi.

Mszyce niechciani  mieszkańcy ogrodu – 3 sposoby wypraszania  niechcianych gości z naszych warzyw i ziół.

Zapraszamy do naszego ogrodu!

Poniżej linki do informacji o mszycach oraz szczegółowe przepisy na opryski.

Kliknij TUTAJ

Mszyce i inne robaczki

Przy zwalczaniu jakichkolwiek szkodników roślin należy pamiętać, że wszystkie owady szybko dostosowują się do zmiennych warunków, w tym używanych metod zwalczania i stosowanych preparatów. Dlatego jeśli to możliwe nie należy stosować cały czas tej samej metody zwalczania, preparatu z tą samą substancją aktywną, czy jednej i tej samej rośliny odstraszającej. Owady często odnajdują roślinę po zapachu dlatego bardziej dezorientuje je mieszanka roślin na rabacie niż pole z jednym gatunkiem rośliny.
Dlatego by zwiększyć efekt odstraszania lepiej użyć kilku roślin a nie jednej.
Istnieje wtedy duża szansa, że mszyce nie przyzwyczają się do wszystkich roślin odstraszających na raz. Łatwiej też wtedy o ewentualną wymianę nieskutecznej już rośliny odstraszającej na rabatce na inną, bez dużej szkody dla estetyki rabaty.

1. Rośliny odstraszające mszyce: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka, hyzop, szałwia, koper, lawenda, tymianek, anyż, kolendra, czosnek szczypiorek zwany w skrócie
szczypiorkiem (Allium schoenoprasum), czosnek, cebula, petunie i rzodkiewka. Nasturcje działają jak pułapki na mszyce czarne, a odstraszają inne ich rodzaje.

2. Rozgniecenie kilku mszyc w pobliżu podgryzanej rośliny wysyła ostrzegawczy sygnał chemiczny i działa odstraszająco.

3. Duża żółta miska z wodą na wysokość 1/3, umieszczona w strategicznym miejscu.
Przyciągnięte przez kolor mszyce utoną w wodzie. Można też zastosować żółte taśmy lepowe, metoda ta jest dobra do wykrywania maszyc lub zwalczania ich przy niewielkim porażeniu.

4. Naturalni wrogowie – owady: Larwy złotooków, biedronki i ich larwy, które mają największy apetyt na mszyce, larwy bzygowatych, gąsieniczniki, skorki (popularne szczypawki), chrząszcze, drapieżne pluskwiaki, pająki

5. naturalne preparaty roślinne zwalczające: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z czosnku, roztwór mleczny, napar z krwawnika, odwar z wrotyczu

Wyciąg z pokrzywy

1 kg świeżych pokrzyw lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody, moczyć przez 24 h. Nie rozcieńczony wyciąg stosować do oprysku roślin przeciw mszycom;

Wyciąg z liści paproci

1 kg świeżych liści paproci lub 100 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić na 2 tygodnie. Stosować w rozcieńczeniu 1:2 przeciwko mszycom;

Wyciąg z aksamitki

Pół wiadra suchych roślin zalać 10 litrami wody, pozostawić na dwa dni, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować przeciw mszycom, szczególnie w uprawie roślin jagodowych;

Wyciąg z rumianku

3 kg ziela lub 1 kg suszu zalać 10 litrami ciepłej wody, pozostawić na 12 godzin. Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:5. Stosować do oprysku roślin przeciw mszycom, a także przeciw przędziorkom i gąsienicom motyli;

Wyciąg z. naci ziemniaka

Około 1 kg świeżej naci ziemniaka lub 0,6 kg suchej, zalać 10 litrami wody i odstawić na 4 godziny.
Po przecedzeniu używać do oprysku przeciwko mszycom, choć także przeciw przędziorkom i bielinkom;

Wyciąg z łusek czosnku

Około 100 g łusek i suchych liści czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Świeżymwyciągiem opryskiwać rośliny;

Wyciąg z czosnku
200g ząbków czosnku rozgnieść, zalać 10 L wody i odstawić na 3 lub 4 dni, nie rozcieńczać
stosować: wiosną i latem, zapobiegawczo i przy porażeniu. Robimy opryski na rośliny. Pomaga zwalczać mszyce, połyśnicę marchwiankę, wielkopąkowca przeczkowego, przędziorki oraz wiele chorób bakteryjnych i grzybowych.

Wyciąg z mniszka lekarskiego
Około 250 g rozdrobnionych korzeni lub 400 g liści zalać 10 l wody i pozostawić na 3 godziny. Następnie przecedzić. Opryskiwać kilkakrotnie przeciwko mszycom przędziorkom i miodunkom. Wyciąg ten uodparnia również rośliny na choroby grzybowe;

Wyciąg z łusek cebuli

200 g łusek z cebuli zalać 10 litrami ciepłej wody. Pozostawić na okres 4 – 5 dni. Wykonywać kilkakrotny

oprysk roślin kwitnących przeciwko mszycom i przędziorkom;

Wywar z liści pomidora

1 kg świeżych liści pomidora zalać 10 litrami wody i gotować przez pół godziny. Po ostudzeniu przecedzić,
rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3 i dodać 100 g szarego mydła. Wywar stosuje się do oprysku przeciwko mszycom, przędziorkom, gąsienicom bielinka, owocówkom i pchełkom;

Wywar z tytoniu

400 g odpadów tytoniowych zalać 10 litrami wody i odstawie na 24 godziny, następnie gotować przez 2 godziny, odcedzić i dodać 20 g szarego mydła. Wywarem opryskiwać rośliny przeciwko mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.

Wywar z siana
400 g siana zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny, następnie gotować przez 2 godziny, dodać 30 g szarego mydła. Stosować do oprysku roślin przeciw mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.