Przejdź do treści
  • maj 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    29301234567891011121314151617181920212223242526272829303112
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
muzeumwirtualny spacer
Kultura

Wirtualny spacer odc. 1, Dolina Królów – Grobowiec Faraona Ramzesa VI

24

maj

niedziela, godz. 10:00 - 10:20

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Dolina Królów - Grobowiec Faraona Ramzesa VI

Kochani, rozpoczynamy wirtualne spacery po najciekawszych muzeach świata.

Dziś zapraszamy do egipskiej Doliny Królów i znajdującego się tam Grobowca Ramzesa VI.

Krótko o historii

Dolina Królów położona na terenie Teb Zachodnich, jest miejscem spoczynku królów Egiptu z okresu od XVIII do XX dynastii. Położone w Dolinie grobowce to wykute w skale kompleksy, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal.

Ramzes VI, który panował prawdopodobnie w latach 1142-1134 p.n.e., z dotąd niewyjaśnionych przyczyn, zrezygnował z budowy własnego grobowca. Na swoje miejsce wiecznego pobytu wybrał grobowiec swego brata, a zarazem poprzednika – Ramzesa V. W czasach rabunków, pod koniec XX dynastii, mumia króla została przeniesiona do skrytki w grobowcu (KV35) Amenhotepa II, gdzie została odnaleziona przez Victora Loreta w 1898 r. Grobowiec Ramzesów V i VI został oczyszczony i zbadany przez Georges’a Daressy’ego w 1881 roku. Jest jednym z najpiękniej dekorowanych grobowców w Dolinie, bogato ilustrującym cykl słoneczny i zaświatową podróż Słońca ku kresowi nocy. Malowidła zachowały się w doskonałym wręcz stanie, wciąż z wyrazistymi barwami i dokładnymi konturami. Stanowią one nieprzebraną skarbnicę wiedzy o religii i sztuce okresu schyłku Nowego Państwa. Mumia króla obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze. Została odwinięta z bandaży i zbadana w 1905 roku. Jej stan jest najgorszy spośród wszystkich mumii królewskich, znajdujących się w Muzeum Egipskim. Rabusie, którzy wdarli się do grobowca, szukając drogocennych przedmiotów, prawdopodobnie wywlekli mumię króla z sarkofagu, poważnie ją uszkadzając i odrywając ręce. Spodziewali się, zapewne znaleźć na nich najcenniejsze przedmioty. Po rabunku, kapłani prawdopodobnie starali się przywrócić mumii jej naturalny kształt. Podczas badań odkryto, że pod nowymi warstwami bandaży, kapłani umieścili prawą dłoń kobiety i prawe przedramię i ramię innego mężczyzny.

Aby zwiedzić grobowiec kliknij na ten link :TUTAJ

Po kliknięciu na link otworzy się strona wirtualnego spaceru. Żeby pójść dalej możesz skorzystać z ułatwienia. Na dole po lewej stronie znajduje się na szarym tle ikonka ^ oraz >. Po naciśnięciu na znak ^ otworzą sią na dole strony miniatury kolejnych etapów spaceru. Możesz przejść spacer klikając na kolejne okienka. Możesz także nacisnąć > (Play) i pokażą ci się wtedy samoistnie kolejne etapy spaceru. Spacer można odbyć także samodzielnie. Jeśli poruszysz myszką na ekranie pojawi się kursor i wokół niego białe kółko. Klikając myszką możesz pójść do przodu, do tyłu, na boki, oraz przybliżyć lub oddalić obraz.

Powodzenia i wspaniałego spaceru!

Więcej informacji na temat wirtualnych muzeów znajdziecie: https://cafesenior.pl/artykuly/co-to-jest-wirtualne-muzeum,70377.html