Dostępność wydarzenia
Okno dialogowe zawierające informacje o dostępności wydarzenia.
Dostępność
Miejsca parkingowe
- Czy są miejsca parkingoweTAK
- Czy są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościąTAK
- Gdzie znajduje się wejście dostępne dla osób poruszających się na wózku:Lorem Ipsum
- W jaki sposób osoba poruszająca się na wózku może dostać się do budynku?Lorem Ipsum
- W jaki sposób można dostać się do wejścia:Lorem Ipsum
- Jaka jest szerokość drzwi wejściowych?23 m
- Wysokość progu przy drzwiach *15 cm
- Inne Uwagi:Vestibulum commodo sapien non elit porttitor, vitae volutpat nibh mollis.
Toalety
- Czy na miejscu są Toalety?TAK
- Czy zapewniono toaletę dla osób z niepełnosprawnością?Tak, ale dostęp do niej jest utrudniony
Dostępność wydarzenia
- Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących
- Pętla indukcyjna
- Przenośne (osobiste) systemy FM
- Język migowy
- Polskie napisy
- Napisy dla niesłyszących
- Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących
- Audiodeskrypcja
- Tyflografika, materiały do dotykania
- Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową
- Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z asystentem
- Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
- Wydarzenie dla osób ze spektrum autyzmu
- Wydarzenie dla dzieci
- Wydarzenie dla dorosłych

Wirtualny spacer odc. 19 – Zbiory Narodowych Muzeów Berlińskich
wrz
niedziela, godz. 10:00 - 10:20
Warszawa,
online
Organizator | Strona organizatora | Znajdź go na: |
CAM Nowolipie | www.cam.waw.pl |
Wyspa Muzeów
Dziś będziemy spacerować po Wyspie Muzeów w Berlinie.
Jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie kliknij Tu
Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne nt. rożnych epok i wydarzeń. Zapraszamy na kanał YouTube Muzeum.
Każdemu z muzeów znajdujących się na wyspie można byłoby poświęcić oddzielne spotkanie. Przed Wami ogromne wyzwanie by zwiedzić je wszystkie.
O historii
6000 lat historii kultury prezentowane jest na Berlińskiej Wyspie Muzeów (Berliner Museumsinsel). Panorama rozciąga się od czasów wczesnego Egiptu i kultur Starożytnego Wschodu poprzez greckie i rzymskie czasy antyczne oraz średniowieczną sztukę islamu aż do europejskiego XIX stulecia.
Zbiory Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej (Museum für Vor- und Frühgeschichte) poszerzają przegląd nawet do całej historii ludzkości. W niedawno odbudowanym wg projektu Davida Chipperfielda Nowym Muzeum (Neues Museum) splatają się różne kultury. Swoje bogate skarby prezentują tutaj nie tylko Muzeum Egipskie (Ägyptisches Museum) i Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej (Museum für Vor- und Frühgeschichte) – swoich eksponatów udzieliły również Zbiory Sztuki Antycznej (Antikensammlung), Gabinet Numizmatyczny (Münzkabinett) oraz Zbiory Rzeźb, aby na głównym piętrze przedstawić imponującą ekspozycję, zapoznającą z historią dawnych Egipcjan poprzez prowincje rzymskie, przez Celtów i Germanów aż do późnego średniowiecza.
Wyspa Muzeów (Museumsinsel) sławę swoją zawdzięcza przede wszystkim wielkim budowlom w Muzeum Pergamońskim (Pergamonmuseum), które odkryto podczas wykopalisk archeologicznych z końcem XIX w. Z Pergamonu pochodzi ołtarz pergamoński z gigantycznym fryzem, z późnorzymskiego Miletu zachowała się brama do rynku. Atrakcją Muzeum Azji Przedniej (Vorderasiatisches Museum), które dzięki tabliczkom z pismem klinowym z Uruk zachowało także najwcześniejsze świadectwa pisma, jest droga procesyjna oraz Brama Isztar z Babilonu, złożone z tysiąca kolorowo glazurowanych ceglanych fragmentów. W Muzeum Sztuki Islamu (Museum für Islamische Kunst) wielkie wrażenie robi obok prac z ceramiki, szkła, metalu i kości słoniowej, dywanów i wzornictwa książkowego również wykonana z piaskowca fasada pałacu, pochodzącego z jordańskiej pustyni z wczesnych lat VIII w.
Z przeglądem sztuki etruskiej, greckiej i rzymskiej można od niedawna zapoznać się w Starym Muzeum (Altes Museum).
W pochodzącym jeszcze z czasów cesarskich Muzeum Bodego (Bode-Museum) – z jego charakterystycznymi kopułami – mieszczą się Zbiory Rzeźb (Skulpturensammlung), obejmujące dzieła sztuki z całej Europy począwszy od wczesnego średniowiecza do okresu klasycyzmu. Poza tym można tutaj podziwiać sztukę bizantyjską z okresu III-XIX stulecia, a Gabinet Numizmatyczny (Münzkabinett) prezentuje najcenniejsze monety i medale od czasów antycznych do XX w.
Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), która wznosi się nad Sprewą niczym grecka świątynia, została otwarta w 1876 r. w celu prezentacji ówczesnej sztuki współczesnej i przedstawia do dziś malarstwo i rzeźby z XIX stulecia. Punkt kulminacyjny stanowią sale z malarstwem impresjonistów i Caspara Davida Friedricha.
Wyspę Muzeów (Museumsinsel) ujęto w 1999 r. na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego nie tylko ze względu na jej słynne na całym świecie zbiory, ale także jako wyjątkowy zespół architektoniczny. Pięć budowli powstało w latach 1830-1930 wg projektów słynnych architektów. Miały one dla architektury muzeów prekursorski charakter. Podczas gdy ze Starego Muzeum wg projektu Schinkla po II wojnie światowej zrekonstruowano wiernie jedynie imponujący front z kolumnami i rotundę, o tyle w Starej Galerii Narodowej (Alte Nationalgalerie) można znaleźć jeszcze oryginalne wyposażenie. W Muzeum Bodego (Bode-Museum) zachowały się wspaniałe schody paradne, „bazylika“ oraz renesansowe portale i kominki, które zlecił wbudować Wilhelm von Bode. W Nowym Muzeum (Neues Museum) splata się – robiąc wielkie wrażenie – klasycystyczna forma wyrazu z architekturą współczesną. Podczas gdy w kilku pomieszczeniach zachowały się jeszcze oryginalne kolumny, plafony, podłogi i nawet malowidła z lat 50. XIX wieku, o tyle sale – zniszczone podczas II wojny światowej – w tym również monumentalne schody paradne, zostały zrekonstruowane w uproszczonych formach z wysokojakościowego betonu.
Strona internetowa Website zum Masterplan Museumsinsel informuje o historii budowy i projektowaniu Wyspy Muzeów.