Przejdź do treści
  • lipiec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    123456789101112131415161718192021222324252627282930311234
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Fasada muzeum
historiamuzeumwirtualny spacer
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 19 – Zbiory Narodowych Muzeów Berlińskich

27

wrz

niedziela, godz. 10:00 - 10:20

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Wyspa Muzeów

Dziś będziemy spacerować po Wyspie Muzeów w Berlinie.

Jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie kliknij Tu

Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne nt. rożnych epok i wydarzeń. Zapraszamy na kanał YouTube Muzeum.

Każdemu z muzeów znajdujących się na wyspie można byłoby poświęcić oddzielne spotkanie. Przed Wami ogromne wyzwanie by zwiedzić je wszystkie.

O historii

6000 lat historii kultury prezentowane jest na Berlińskiej Wyspie Muzeów (Berliner Museumsinsel). Panorama rozciąga się od czasów wczesnego Egiptu i kultur Starożytnego Wschodu poprzez greckie i rzymskie czasy antyczne oraz średniowieczną sztukę islamu aż do europejskiego XIX stulecia.

Zbiory Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej (Museum für Vor- und Frühgeschichte) poszerzają przegląd nawet do całej historii ludzkości. W niedawno odbudowanym wg projektu Davida Chipperfielda Nowym Muzeum (Neues Museum) splatają się różne kultury. Swoje bogate skarby prezentują tutaj nie tylko Muzeum Egipskie (Ägyptisches Museum)  i Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej (Museum für Vor- und Frühgeschichte) – swoich eksponatów udzieliły również Zbiory Sztuki Antycznej (Antikensammlung), Gabinet Numizmatyczny (Münzkabinett) oraz Zbiory Rzeźb, aby na głównym piętrze przedstawić imponującą ekspozycję, zapoznającą z historią dawnych Egipcjan poprzez prowincje rzymskie, przez Celtów i Germanów aż do późnego średniowiecza.

Wyspa Muzeów (Museumsinsel) sławę swoją zawdzięcza przede wszystkim wielkim budowlom w Muzeum Pergamońskim (Pergamonmuseum), które odkryto podczas wykopalisk archeologicznych z końcem XIX w. Z Pergamonu pochodzi ołtarz pergamoński z gigantycznym fryzem, z późnorzymskiego Miletu zachowała się brama do rynku. Atrakcją Muzeum Azji Przedniej (Vorderasiatisches Museum), które dzięki tabliczkom z pismem klinowym z Uruk zachowało także najwcześniejsze świadectwa pisma, jest droga procesyjna oraz Brama Isztar z Babilonu, złożone z tysiąca kolorowo glazurowanych ceglanych fragmentów. W Muzeum Sztuki Islamu (Museum für Islamische Kunst) wielkie wrażenie robi obok prac z ceramiki, szkła, metalu i kości słoniowej, dywanów i wzornictwa książkowego również wykonana z piaskowca fasada pałacu, pochodzącego z jordańskiej pustyni z wczesnych lat VIII w.

Z przeglądem sztuki etruskiej, greckiej i rzymskiej można od niedawna zapoznać się w Starym Muzeum (Altes Museum).

W pochodzącym jeszcze z czasów cesarskich Muzeum Bodego (Bode-Museum) – z jego charakterystycznymi kopułami – mieszczą się Zbiory Rzeźb (Skulpturensammlung), obejmujące dzieła sztuki z całej Europy począwszy od wczesnego średniowiecza do okresu klasycyzmu. Poza tym można tutaj podziwiać sztukę bizantyjską z okresu III-XIX stulecia, a Gabinet Numizmatyczny (Münzkabinett) prezentuje najcenniejsze monety i medale od czasów antycznych do XX w.

Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), która wznosi się nad Sprewą niczym grecka świątynia, została otwarta w 1876 r. w celu prezentacji ówczesnej sztuki współczesnej i przedstawia do dziś malarstwo i rzeźby z XIX stulecia. Punkt kulminacyjny stanowią sale z malarstwem impresjonistów i Caspara Davida Friedricha.

Wyspę Muzeów (Museumsinsel) ujęto w 1999 r. na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego nie tylko ze względu na jej słynne na całym świecie zbiory, ale także jako wyjątkowy zespół architektoniczny. Pięć budowli powstało w latach 1830-1930 wg projektów słynnych architektów. Miały one dla architektury muzeów prekursorski charakter. Podczas gdy ze Starego Muzeum wg projektu Schinkla po II wojnie światowej zrekonstruowano wiernie jedynie imponujący front z kolumnami i rotundę, o tyle w Starej Galerii Narodowej (Alte Nationalgalerie) można znaleźć jeszcze oryginalne wyposażenie. W Muzeum Bodego (Bode-Museum) zachowały się wspaniałe schody paradne, „bazylika“ oraz renesansowe portale i kominki, które zlecił wbudować Wilhelm von Bode. W Nowym Muzeum (Neues Museum) splata się – robiąc wielkie wrażenie – klasycystyczna forma wyrazu z architekturą współczesną. Podczas gdy w kilku pomieszczeniach zachowały się jeszcze oryginalne kolumny, plafony, podłogi i nawet malowidła z lat 50. XIX wieku, o tyle sale –  zniszczone podczas II wojny światowej – w tym również  monumentalne schody paradne, zostały zrekonstruowane w uproszczonych formach z wysokojakościowego betonu.

Strona internetowa Website zum Masterplan Museumsinsel informuje o historii budowy i projektowaniu Wyspy Muzeów.

Źródło