Przejdź do treści
  • wrzesień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930123456
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Lukrowane na kolorowo pierniczki.
historiamuzeumwirtualny spacer
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 32 – Muzeum Piernika

27-30

gru - sty

początek: niedziela, godz. 10:00

zakończenie: sobota, godz. 00:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plIkona serwisu FacebookStrona CAM Nowolipie w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

O historii Muzeum

Dziś będziemy spacerować po Muzeum Piernika w Toruniu. 

Jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie kliknij Tu

W Muzeum Piernika nie ma możliwości odbycia wirtualnego spaceru. Na stronie znajdziecie jednak dużo ciekawych informacji na temat historii piernika i Torunia, przepisy na pierniki, informacje o rodzajach pierników. To muzeum warto zwiedzać z dziećmi.

Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne nt. Muzeum i różnych atrakcji. Zapraszamy do samodzielnego oglądania na kanale YouTube muzeum.

Muzeum Piernika to tak zwane Żywe Muzeum, w którym doświadcza się osobiście. To muzeum narracyjne, w którym każdy odwiedzający bierze udział w interaktywnym pokazie. Goście dosłownie przenoszą się w czasie do średniowiecznego Torunia a przy zwiedzaniu używają wszystkich zmysłów – od węchu po dotyk. Żaden eksponat nie jest zamknięty w szklanej gablocie – jest dostępny na wyciągnięcie ręki.

Oprócz przeprowadzania interaktywnych pokazów wypieku piernika Muzeum Piernika gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje przedmioty oraz dokumenty związane z produkcją i dystrybucją pierników. 

Ponadto muzeum gromadzi księgozbiór dotyczący historii piekarstwa, piernikarstwa i miasta Torunia.Na I piętrze muzeum zrekonstruowane zostały wnętrza wczesnonowożytnej piernikarni. Ozdobą ekspozycji jest kopia tzw. „die Teigbreche”, czyli ręcznej ubijaczki ciasta na pierniki. Każdy z gości może uruchomić też zabytkowe żarno i sam zemleć trochę mąki. Ściany piernikarni zdobi kilkadziesiąt drewnianych form piernikarskich z XVIII i XIX wieku.

Sercem ekspozycji na II piętrze muzeum jest zabytkowy piec z 1903 roku niemieckiej firmy Schmidt & Soehne. Został on przeniesiony z lubuskiego  Międzyrzecza i wiernie zrekonstruowany. Linię produkcyjną dopełniają mieszarka z ok. 1905 roku z fabryki L. G.  Eberhardta i równie wiekowa dzielarka z zakładów Otto Neckera. Wszystkie urządzenia działają i umożliwiają produkcję pierników.

Oprócz wszystkiego, co związane jest z wytwarzaniem pierników, gromadzimy też wszelkie pamiątki dotyczące sprzedaży toruńskiego smakołyka. Muzeum posiada bogatą kolekcję piernikarskich opakowań, reklam i pocztówek, zarówno tych z Torunia, jak i z innych zakątków Europy. Część z nich, przede wszystkim puszki i skrzynki na pierniki, eksponowana jest w przestrzeni II piętra.

Chlubą Muzeum jest unikalna kolekcja woskowych form piernikarskich z początku oraz 2. ćwierci XX wieku. Eksponowana na II piętrze Muzeum, jest największym tego typu zbiorem w Europie.

Źródło

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.