Przejdź do treści
  • lipiec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    123456789101112131415161718192021222324252627282930311234
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Budynek Muzeum Liverpoolu. Geometryczna biała bryła.
historiamuzeumwirtualny spacer
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 34 – Muzeum Liverpoolu

10-16

sty

początek: niedziela, godz. 10:00

zakończenie: sobota, godz. 00:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plIkona serwisu FacebookStrona CAM Nowolipie w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Muzeum które łączy!

Liverpool, miasto Beatlesów, klubu piłkarskiego Liverpool FC oraz w przeszłości jeden z najważniejszych portów świata, z którego wypływał między innymi Titanic oraz inne wielkie statki transatlantyckie.

Przez wieki Liverpool rozwijał się jako miasto handlowe i portowe, między innymi poprzez handel z Chinami, do dzisiaj znajdują się tutaj jedne z najstarszych w Europie społeczności chińskich oraz afrykańskich. Warto zajrzeć na chwilę do Chinatown, czyli małej dzielnicy chińskiej (dziś głównie znajdują się tu restauracje), do której prowadzi wspaniała brama.

Ta przebogata historia wymagała odpowiedniego budynku i miejsca, aby ją pokazać.

Wirtualną wystawę „Liverpool na kółkach” znajdziesz TU  oraz towarzyszące wystawy online TU

Kolekcje, które możesz oglądać online znajdziesz TU

Otwarte 19 lipca 2011 r. Muzeum Liverpoolu pomyślane zostało jako łącznik spinający miasto. Urbanistycznie, architektonicznie i społecznie. Zaprojektowany przez duńską pracownię 3XN budynek stanął pomiędzy portem i miastem, a inspiracją dla jego formy były okręty handlowe i.. origami.

Misją muzeum jest nie tylko opowiadanie o historii Liverpoolu będącego jednym z największych na świecie portów i o jego bogatej kulturze, w tym także o fenomenie Beatlesów, którzy rozsławili miasto. Ma to być również miejsce, w którym przeszłość spotykać się będzie ze współczesnym życiem miasta, jego mieszkańcami i odwiedzającymi je turystami z całego świata. Dlatego, jak podkreśla główny architekt 3XN Kim Herforth Nielsen, siedziba muzeum musi być czymś więcej niż budynkiem, w którym prezentowane są ekspozycje.

Zadanie, z jakim musieli się zmierzyć architekci było tym trudniejsze, że projektowali największe muzeum narodowe, które powstało w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 100 lat, a budynek powstać miał w strefie wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, w sąsiedztwie słynnych liverpoolskich „Trzech Gracji”. To jednocześnie największa i najbardziej prestiżowa realizacja w dwudziestopięcioletniej historii biura.

Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne nt. Muzeum.

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.

https://www.youtube.com/watch?v=fI5K5DIVdco