Przejdź do treści
  • maj 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    29301234567891011121314151617181920212223242526272829303112
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
historiamuzeumwirtualny spacer
EdukacjaKultura

Wirtualny spacer odc. 5 – Zakazane Miasto

28

cze

niedziela, godz. 10:00 - 11:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Wirtualny spacer po Zakazanym Mieście w trakcie Święta lampionów.

Dziś zapraszamy Was na wirtualny spacer do Zakazanego Miasta w Pekinie.

W samym centrum miasta znajduje się Zakazane Miasto – dawny pałac cesarski powstały za czasów dynastii Ming i Qing. Przez ponad 500 lat dostępny jedynie dla wąskiej grupy Chińczyków, wzbudzał podziw, strach i respekt każdego, kto z okolicznych wzgórz spoglądał na imponujący kompleks budowli. Jego nazwa nie wzięła się znikąd. Wstęp za jego mury mieli tylko nieliczni. Osoby nieupoważnione, na przykład zwykli Pekińczycy, którzy odważyli się przekroczyć tę granicę, szybko żegnali się z życiem. Zakazane Miasto było całkowicie niedostępne dla wszystkich – poza rodziną cesarską – przez blisko 500 lat.

O tym, co kryło się za murami Zakazanego Miasta, nie wiedział prawie nikt. Pałac cesarski powstał w I połowie XV wieku i aż do 1644 roku władzę w nim sprawowali cesarze dynastii Ming. Jednak już w okresie wojny domowej i najazdu Mandżurów budowla w dużej mierze uległa zniszczeniu.

Dynastia Qing nie pozostawiła go w ruinie, lecz podjęła się jego odbudowy. Spokój trwał do 1924 roku, kiedy w pałacu mieszkał jeszcze cesarz Puvi. Jednak na skutek działań wojennych Zakazane Miasto znowu uległo zniszczeniu. Dopiero w 1965 roku, po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, zyskało nowy blask.

Całkowity obszar Zakazanego Miasta zajmuje 32 hektary. Na terenie wybudowano 980 obiektów, a – jak głosi legenda – jest tu 9999 pomieszczeń. Północna brama Zakazanego Miasta jest oddalona od południowej o prawie kilometr. Kompleks pałacowy chroni fosa o szerokości 58 metrów. Źródło.

Dziś zapraszamy Was na wirtualny spacer po Zakazanym mieście w Święto Lampionów. Święto to kończy uroczystości powitania Nowego Roku. Obchodzone jest piętnastego dnia pierwszego miesiąca, według kalendarza rolniczego Chin. W noc tego święta księżyc jest po raz pierwszy w pełni. W Chinach rozpowszechnił się zwyczaj zapalania tej nocy barwnych lampionów.

Aby odbyć wirtualny spacer otwórz link dostępny TUTAJ

Po wejściu na link otworzy się strona spaceru po  Zakazanym Mieście.

Na dole strony zobaczysz prostokątne okienka z trzynastoma obiektami do zwiedzania. Spacer rozpocznie się sam i w ciągu godziny zwiedzisz wszystkie miejsca. Możesz także samodzielnie zarządzać swoim spacerem, przybliżając lub oddalając obraz, lub wybierając w dowolnej kolejności miejsce, które chcesz odwiedzić, klikając na obrazki na dole.

 

https://webapp.vizen.cn/pro_vizen_template/?from=groupmessage&isappinstalled=0#/albumpc/1902170410?entityId=5c6bb629888f90094c883628