Przejdź do treści
  • marzec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    2627282912345678910111213141516171819202122232425262728293031
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Makieta miasta Szanghaj
historia
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 40 – Muzeum Urbanistyczne w Szanghaju

21-27

lut

początek: niedziela, godz. 10:00

zakończenie: sobota, godz. 00:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plIkona serwisu FacebookStrona CAM Nowolipie w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Ekologia, sztuka współczesna, starożytne tradycje ...

Nie od dziś wiadomo, że architektura pomagała władcom zdobywać uznanie, szacunek lub wiarę podwładnych. Była ich narzędziem w budowaniu wizerunku władzy, szacunku, potęgi państwa. Dzisiejszy Szanghaj można uznać za przykład miasta, w którym także zastosowano tę metodę.

O tym, jakie zmiany zaszły w Szanghaju w ostatnich dwóch stuleciach możemy dowiedzieć się zwiedzając pewne muzeum.

Muzeum Planowania Miasta w Szanghaju zostało otwarte w 2000 r., zajmuje 5 pięter oraz dwa pod ziemią. Łącznie to 3,600 metrów kwadratowych powierzchni. Zostało zbudowane po to by pokazać osiągnięcia w planowaniu miasta, konstruowaniu budynków oraz nieprawdopodobny rozwój miasta pod kontem urbanistycznym.

W głównej części budynku znajduje się wystawa, na której zobaczyć można rozwój Szanghaju od czasów starożytnych do współczesnych, a także wizje przyszłości. Tematami przewodnimi są: miasto, ludzie, środowisko, rozwój. Jedną z większych atrakcji muzeum jest model miasta zrobiony w skali 1/500. Wygląd starych ulic z roku 1930 przypomina o przeszłości Szanghaju. W miejscach, gdzie dziś królują wieżowce i bloki jeszcze na przełomie wieków były tylko domki i nieużytki. Wizualizacja Szanghaju przyszłości prezentowana jest w nowoczesnej technologii wirtualnej rzeczywistości i fantastycznych wizji przyszłości.

O Szanghaju:

Szanghaj – niegdyś zwany Paryżem Wschodu, Królową Orientu i Azjatycką Prostytutką – to miasto, które przekracza wszelkie wyobrażenia. Jedno z największych na świecie, najludniejsze w najludniejszym państwie, gigantyczne centrum gospodarcze i finansowe, najważniejszy węzeł komunikacyjny Republiki Ludowej, niemal najdłuższe na świecie metro, przewożące najwięcej pasażerów, rozświetlona tysiącami neonów metropolia, symbolizująca spełnienie marzeń Państwa Środka o potędze, bogactwie i nowoczesności… W finansowej dzielnicy Pudong, chińskim Wall Street, w przyprawiającym o zawrót głowy tempie rosną wieżowce ścigające się o tytuł najwyższego budynku na świecie. Jeszcze zaledwie 20 lat temu żaden z nich nie przekraczał 150 m wysokości – dziś wznosi się tu ponad trzysta drapaczy chmur.

Wizytówką miasta jest Perła Orientu, czyli czwarta pod względem wysokości wieża telewizyjna świata, najciekawiej przedstawiająca się z położonego na prawym brzegu rzeki Bundu – nabrzeżnej promenady, przy której swe fasady dumnie prezentują reprezentacyjne budynki pamiętające jeszcze czasy kolonialne. Każdego ranka gromadzą się tu mieszkańcy Szanghaju, aby w pierwszych promieniach słońca poćwiczyć wspólnie tai chi. Na zakupoholików zastawiają pułapki ekskluzywne sklepy przy Nanjing Road, kuszące tysiącami świateł i wystawami pełnymi towarów z najwyższej półki. Jednak Szanghaj to nie tylko chłodna elegancja stali i szkła oraz przepych najdroższych butików. To także labirynt wąskich uliczek Koncesji Francuskiej, pachnące drzewem sandałowym buddyjskie świątynie, soczysta zieleń dzielnie walczących ze smogiem miejskich ogrodów, tradycyjne domy w stylu shikumen, zapach zielonych liści parzonych w najstarszej w Chinach herbaciarni… Bogata przeszłość i pełna nadziei przyszłość, zaskakujące kontrasty i fascynujące historie – Szanghaj to studnia bez dna, z której nieustannie czerpać można nowe wrażenia.

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.

https://www.youtube.com/watch?v=kkldvkTSGlE