Dostępność wydarzenia
Okno dialogowe zawierające informacje o dostępności wydarzenia.
Dostępność
Miejsca parkingowe
- Czy są miejsca parkingoweTAK
- Czy są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościąTAK
- Gdzie znajduje się wejście dostępne dla osób poruszających się na wózku:
- W jaki sposób osoba poruszająca się na wózku może dostać się do budynku?
- W jaki sposób można dostać się do wejścia:
- Jaka jest szerokość drzwi wejściowych?
- Wysokość progu przy drzwiach *0 cm
- Inne Uwagi:Vestibulum commodo sapien non elit porttitor, vitae volutpat nibh mollis.
Toalety
- Czy na miejscu są Toalety?TAK
- Czy zapewniono toaletę dla osób z niepełnosprawnością?Tak
Dostępność wydarzenia
- Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących
- Pętla indukcyjna
- Przenośne (osobiste) systemy FM
- Język migowy online
- Polskie napisy
- Napisy dla niesłyszących
- Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących
- Audiodeskrypcja
- Tyflografika, materiały do dotykania
- Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową
- Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z asystentem
- Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
- Wydarzenie dla osób ze spektrum autyzmu
- Wydarzenie dla dzieci
- Wydarzenie dla dorosłych

Wirtualny spacer odc. 55 – Machu Picchu
cze
początek: niedziela, godz. 10:00
zakończenie: sobota, godz. 00:00
Warszawa,
online
Organizator | Strona organizatora | Znajdź go na: |
CAM Nowolipie | www.cam.waw.pl |
Dziś będziemy spacerować po Machu Picchu w Peru.
Machu Picchu (keczua – stary szczyt) – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.
Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui (1438 – 1471). Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń. Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana, największa inkaska świętość. W Dolnej mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne.
Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się terasy uprawne o szerokości 2-4 m., z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni.
Z nieznanych powodów miasto opuszczono ok. 1537 r.
Królewskie miasto Inków ukryte pośród zielonych Andów jest „ziemią obiecaną” dla wielu podróżników i pasjonatów zagadkowych, tajemniczych miejsc. Miasto jest nie tylko najlepiej zachowanym inkaskim zespołem osadniczym i byłą siedzibą króla, lecz także ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Można znaleźć w nim Intihuatana – rytualny kamień, największą świętość Inków. Tłumaczenie jego nazwy z języka keczua brzmi „tarcza wiążąca słońce”, jako że był on związany z zegarem astronomicznym lub indiańskim kalendarzem. Miasto, w szczytowym okresie zamieszkane przez około 750 osób, opustoszało około roku 1537 po niemal 80 lub 90 latach funkcjonowania.
Ze względu na swoje położenie nigdy nie zostało odnalezione i zgrabione przez przybyszów z Europy, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę jego stosunkowo niewielką odległość od Cuzco. Odkryto je dopiero w 1911 roku. Ulokowanie Machu Picchu w tym miejscu przynosiło wiele korzyści – zarówno w kontekście obcowania z naturą, jak i gromadzenia i odprowadzania nadmiaru wody na tarasach, które wykorzystywano do upraw. Prawidłowa gospodarka wodna pozwalała ograniczyć niebezpieczeństwo odcięcia mieszkańców od zasobów wody pitnej, kluczowej do przetrwania i funkcjonowania społeczności również na wypadek oblężenia. Legendarne miasto można zwiedzać dzięki stronie youvisit.com, gdzie podczas wirtualnej wycieczki po Peru zobaczycie panoramy inkaskiego sanktuarium wraz z otaczającymi je fenomenalnymi górami, uważanymi za najbardziej malowniczą częścią peruwiańskich Andów.
Jeśli ciekawi cię ten temat, więcej ciekawostek znajdziesz na stronie: https://ciekawostki.online/ciekawostki/65/o-machu-picchu/
Wirtualny spacer odbędziesz wchodząc na linka TUTAJ.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.wakacyjnipiraci.pl/dziennik-pokladowy/odwiedz-machu-picchu-za-darmo-i-bez-tlumu_33038
Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.
Wirtualne podróże – 12 wycieczek bez wychodzenia z domu