Przejdź do treści
  • maj 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    29301234567891011121314151617181920212223242526272829303112
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Grafika złożona z dwóch części. Po prawej widok z góry na ruiny Machu Picchu. Po prawej informacje o wydarzeniu.
historia
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 55 – Machu Picchu

06-12

cze

początek: niedziela, godz. 10:00

zakończenie: sobota, godz. 00:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plIkona serwisu FacebookStrona CAM Nowolipie w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Dziś będziemy spacerować po Machu Picchu w Peru.

Machu Picchu (keczua – stary szczyt) – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.

Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui (1438 – 1471). Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń. Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana, największa inkaska świętość. W Dolnej mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne.

Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się terasy uprawne o szerokości 2-4 m., z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni.

Z nieznanych powodów miasto opuszczono ok. 1537 r.

Królewskie miasto Inków ukryte pośród zielonych Andów jest „ziemią obiecaną” dla wielu podróżników i pasjonatów zagadkowych, tajemniczych miejsc. Miasto jest nie tylko najlepiej zachowanym inkaskim zespołem osadniczym i byłą siedzibą króla, lecz także ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Można znaleźć w nim Intihuatana – rytualny kamień, największą świętość Inków. Tłumaczenie jego nazwy z języka keczua brzmi „tarcza wiążąca słońce”, jako że był on związany z zegarem astronomicznym lub indiańskim kalendarzem. Miasto, w szczytowym okresie zamieszkane przez około 750 osób, opustoszało około roku 1537 po niemal 80 lub 90 latach funkcjonowania.

Ze względu na swoje położenie nigdy nie zostało odnalezione i zgrabione przez przybyszów z Europy, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę jego stosunkowo niewielką odległość od Cuzco. Odkryto je dopiero w 1911 roku. Ulokowanie Machu Picchu w tym miejscu przynosiło wiele korzyści – zarówno w kontekście obcowania z naturą, jak i gromadzenia i odprowadzania nadmiaru wody na tarasach, które wykorzystywano do upraw. Prawidłowa gospodarka wodna pozwalała ograniczyć niebezpieczeństwo odcięcia mieszkańców od zasobów wody pitnej, kluczowej do przetrwania i funkcjonowania społeczności również na wypadek oblężenia. Legendarne miasto można zwiedzać dzięki stronie youvisit.com, gdzie podczas wirtualnej wycieczki po Peru zobaczycie panoramy inkaskiego sanktuarium wraz z otaczającymi je fenomenalnymi górami, uważanymi za najbardziej malowniczą częścią peruwiańskich Andów.

Jeśli ciekawi cię ten temat, więcej ciekawostek znajdziesz na stronie: https://ciekawostki.online/ciekawostki/65/o-machu-picchu/

Wirtualny spacer odbędziesz wchodząc na linka TUTAJ.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.wakacyjnipiraci.pl/dziennik-pokladowy/odwiedz-machu-picchu-za-darmo-i-bez-tlumu_33038

 

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.

Wirtualne podróże – 12 wycieczek bez wychodzenia z domu