Bezsenność. 5 produktów na poprawę snu #POKOLENIA 6

Mimo że wśród głównych przyczyn zaburzeń snu wciąż znajdują się stres związany z pracą czy rodziną oraz brak aktywności fizycznej, okazuje się, że na bezsenność może wpływać również niewłaściwe jedzenie, przede wszystkim to z dużą zawartością cukru, kofeiny czy glutenu. Dlatego ważnym krokiem w walce z tą dolegliwością powinna być zmiana diety. Na miejsce szkodliwych produktów należy wprowadzić takie, które wykazują właściwości wspomagające sen.

  1. Migdały – z racji dużej zawartości magnezu mają działanie antystresowe, dodatkowo naturalnie rozluźniają mięśnie.
  2. Wiśnie (oraz przetwory i soki wiśniowe) – badania wykazały, że znacząco wpływają na poziom melatoniny w organizmie.
  3. Banany – mimo że są wysokoenergetyczne, mają doskonały wpływ na poprawę snu, a to za sprawą tzw. magicznego trio, czyli magnezu, potasu oraz tryptofanu, czyli aminokwasu, z którego organizm wytwarza serotoninę i melatoninę.
  4. Płatki owsiane – kojarzone głównie ze śniadaniem, tymczasem wysoka zawartość magnezu i potasu sprawia, że są odpowiednie również jako posiłek wieczorny.
  5. Waleriana – korzeń tej rośliny był znany z właściwości nasennych już przez starożytnych Rzymian i Greków. Współcześnie uspakajające i przeciwlękowe właściwości waleriany zostały potwierdzone licznymi badaniami*.

Dietę na bazie powyższych składników warto oczywiście połączyć z odpowiednią dawką ruchu na świeżym powietrzu, wówczas efekt nasenny mamy zagwarantowany.

*Badania amerykańskiego ośrodka Stanford Center for Sleep Science and Medicine.