Jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. W obecnym stanie organizacyjnym funkcjonuje od 2001 r. Jest jednym z wykonawców Warszawskiego Programu Przeciwdziałania Bezdomności Zwierząt, przygotowywanym corocznie przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy i akceptowanym przez Radę m.st. Warszawy.
W najtrudniejszym okresie (lata 2010-2011) przebywało w nim 2400 zwierząt. Obecnie jest tam ok. 540 psów i ok. 160 kotów. Miesięcznie trafia tam ok. 300 zwierząt, w tym ok. 200 psów i ok. 100 kotów.
Schronisko funkcjonuje na 3 ha powierzchni, zatrudnia łącznie 63 etatowych pracowników w ramach trzech sekcji: ambulatorium, biura przyjęć i adopcji zwierząt, opieki bytowej. Odbywają się tu praktyki dla uczniów z techników weterynaryjnych i studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, a od 2014 r. schronisko współpracuje też z Kliniką Małych Zwierząt SGGW.
Każde zwierzę dostarczone do schroniska jest opisane, sfotografowane, ma nadany numer identyfikacyjny, przechodzi badanie lekarskie, jest czipowane oraz zaewidencjonowane w bazie. Stąd trafia do pawilonów kwarantanny, gdzie przez 15 dni czeka na odbiór przez prawowitego opiekuna. Wszystkie przyjęte zwierzęta są prezentowane w bazie fotograficznej i na stronie internetowej pod adresem www.napaluchu.waw.pl, aby ułatwić właścicielom odnalezienie swoich zgub. To dzięki temu obecnie aż 41 proc. psów przyjętych do schroniska odbierają właściciele. Większe szczęście mają zwierzęta, które od razu zostały zaczipowane przez swoich właścicieli – straż miejska odwozi je wprost do domów. Zwierzęta nieodebrane po zakończonym okresie kwarantanny są przenoszone do pawilonów i rozpoczyna się proces przygotowania ich do adopcji (szczepienia, sterylizacja/kastracja, niezbędne badania lekarskie i leczenie).
W schronisku jest 10 pawilonów dla psów (2 kwarantannowe i 8 pobytowych). Każdy z nich ma ogrzewanie podłogowe zapewniające utrzymanie temperatury wewnątrz nie niższej niż +15°C. Pawilon jest podzielony na boksy, a każdy boks składa się z części wewnętrznej i zewnętrznej. Taki sposób podziału zapewnia zwierzętom ciepło zimą, chłód latem, kontakt z otoczeniem oraz kontakt wzrokowy z sąsiadującymi psami. Część wewnętrzna pawilonów to prywatne powierzchnie przebywających tam zwierząt.
Przed przyjazdem warto przejrzeć ogłoszenia dostępne na stronie internetowej schroniska. W zakładce „Do adopcji” znajdują się zdjęcia psów i kotów wraz z opisami ich wieku, wagi, temperamentu i przyzwyczajeń. Przy pupilach dopisany jest też numer kontaktowy do wolontariusza lub opiekuna, z którym należy umówić termin spotkania w placówce.
Sukcesem schroniska jest akcja „Adoptuj warszawiaka” – dzięki niej bezpańskich zwierząt jest znacznie mniej.
- Paluch 2, 02-147 Warszawa, https://napaluchu.waw.pl/
Całodobowy kontakt w sprawach zwierząt: ba@napaluchu.waw.pl, tel.: 22 846 02 36, 22 868 15 79