Główka pracuje #POKOLENIA 4

Mózg. Nasze centrum dowodzenia. Doceniamy jego możliwości najczęściej dopiero wtedy, gdy zaczynają szwankować nam pamięć i funkcje poznawcze. Możemy jednak temu przeciwdziałać, ćwicząc mózg. Trenować tak, jak trenuje się mięśnie.

W marcu świat nauki zelektryzowała informacja o badaniach, które wykazały, że mózg jest zdolny tworzyć nowe komórki nerwowe nawet po dziewięćdziesiątce. Wcześniej uważano, że w pewnym momencie traci on tę zdolność i nie dość, że nie ma mowy o nowych komórkach, to wręcz maleje liczba tych, które mieliśmy.

Aby jednak to się zadziało i nowe komórki powstały, musimy pobudzać mózg. Szczególnie dobrze robi mu aktywność fizyczna. Endokrynolożka, dr Nicole Spartano z Uniwersytetu Bostońskiego, która wraz z grupą kolegów przeanalizowała 2345 skanów zawartości czaszek dojrzałych ludzi w poszukiwaniu zależności między zdrowym ruchem a objętością mózgu, zaleca jakąkolwiek aktywność, byle regularną. Ćwiczenia fizyczne mogą spowolnić kurczenie się mózgu, które u osób po sześćdziesiątce corocznie postępuje o 0,2 proc. Ruch wpływa na powiększanie się hipokampu, który jest odpowiedzialny za pamięć, za uczenie się oraz zachowanie równowagi. Intensywność nie jest istotna – można biegać albo prostu regularnie spacerować. A w ogóle najlepiej jest uczyć się kroków tanecznych – taniec okazuje się najlepszym treningiem dla mózgu.

Pośród innych aktywności skłaniających mózg do rozwoju nowych neuronów wysoką skuteczność ma nauka języków obcych. Zalecana jest też medytacja, która – jak wykazały badania – zwiększa ilość istoty szarej w kilku obszarach mózgu i może odmłodzić go nawet o 25 lat.

Warto również grać na instrumentach, uprawiać ogrodnictwo i socjalizować się. Samotność jest nie tylko problemem społecznym, który dotyka masowo ludzi starszych, lecz także czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój demencji. Z badań przeprowadzonych w 2012 r. wynika, że samotność odpowiada za ten proces aż w 65 proc.

Dlatego warto korzystać z bogatej oferty warsztatów i zajęć dla seniorów, które odbywają się w Warszawie. Podczas Warszawskich Dni Seniora będzie można znaleźć coś dla siebie.