Praktyczne aplikacje na smartfony # Pokolenia 38

Coraz więcej seniorów aktywnie korzysta ze smartfonów. W takiej sytuacji bez aplikacji ani rusz. A ponieważ wybór jest ogromny, wyszukaliśmy te, które realnie przydadzą się osobom starszym. W czasach galopujących podwyżek aplikacja panparagon pomoże zapanować nad budżetem, seniorapp ułatwi znalezienie kogoś, kto zrobi nam zakupy lub załatwi sprawy w urzędzie, wyprowadzi psa czy po prostu dotrzyma towarzystwa, tłumacz przetłumaczy tekst napisany w obcym języku, zaś aplikacja lupa powiększy małe litery.

PanParagon

PanParagon Aplikacja umożliwia skanowanie paragonów. Odczytuje zawarte w nich informacje: nazwę sklepu, datę zakupów oraz zapłaconą kwotę, i przypisuje je do odpowiedniej kategorii. Dzięki funkcji „Statystyki” widzisz, ile na co wydałeś, możesz więc analizować swoje wydatki i planować budżet na kolejny miesiąc.

Aplikacja ma też inne funkcje atrakcyjne dla osób, które uważnie dysponują pieniędzmi, korzystając z promocji i rabatów: PanParagon pobrany na smartfon przechowa wszystkie karty lojalnościowe, wyświetli promocje z ulubionych sklepów (znajdziesz je z zakładce „Kupony”) oraz pokaże aktualne oferty z gazetek (zakładka „Gazetki”).

Gdy zeskanujesz paragon, np. za zakup sprzętu elektronicznego, aplikacja przypomni ci, kiedy kończy się gwarancja na niego. Co ważne, paragon przechowywany w aplikacji jest pełnoprawnym dowodem zakupu i stanowi podstawę do reklamacji lub zwrotu (podstawę prawną znajdziesz w zakładce „Podstawy prawne”).

Ale to nie koniec, PanParagon pomaga tworzyć listy zakupowe. Dzięki nim o niczym nie zapomnisz w sklepie.

SeniorApp

Realizacja recept, sprzątanie mieszkania, drobne naprawy i prace remontowe, wyprowadzenie psa na spacer czy załatwienie sprawy urzędowej to dla ciebie problem? Aplikacja SeniorApp umożliwia kontakt między osobami, które potrzebują pomocy, a tymi, które chcą ją ofiarować. Umożliwia również znalezienie opiekunów w lokalnej społeczności.

Tłumacz (Google Translator

Bezpłatna aplikacja Google szybko przetłumaczy słowa, zwroty i strony internetowe z polskiego na ponad 100 innych języków, i odwrotnie. Tłumaczenie nie zawsze jest idealne, ale znacząco pomaga zrozumieć sens danego tekstu. Jakość usługi jest coraz lepsza – sztuczna inteligencja (AI), która jest silnikiem Tłumacza, ciągle się uczy.

Ciekawostka: nie musisz wpisywać tekstu do aplikacji, Tłumacz tłumaczy też ciągi liter znajdujące się na fotografiach. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie plakatowi, informacji, ogłoszeniu itp. i załadujesz je do aplikacji. Możesz też skanować obcojęzyczny tekst i czytać w ten sposób artykuły i fragmenty książek.

Korzystając z Tłumacza, da się również tłumaczyć mowę. Wystarczy nacisnąć mikrofon i nakierować go w stronę wypowiedzi, którą chcesz zrozumieć (np. nagranie w komputerze czy telewizorze).

Jest też funkcja „Rozmowy” – dzięki niej poprowadzisz rozmowę z osobą mówiącą w języku, którego nie znasz. Ale to nie koniec, Tłumacz rozpoznaje też pismo odręczne. Aplikacja konwertuje ruch palca na pismo cyfrowe, które jest tłumaczone na wybrany język. Porada: jeśli potrzebujesz tłumacza do pracy, wypróbuj aplikację Deepl – jakość jest w nim lepsza niż w Google Translator. Dłuższe teksty wygodnie
przetłumaczysz na stronie www.deepl.com.

Lupa

Po czterdziestce zaczyna psuć się wzrok – coraz gorzej widzimy z bliskiej odległości i musimy sięgać po mocniejsze okulary, żeby cokolwiek przeczytać. Prezbiopii (starczowzroczności) nie da się zapobiec, a rzadko kogo stać na leczenie korygujące wadę wzroku laserem. Dlatego nierzadkim widokiem są osoby starsze z lupą w ręku. Dziś można mieć swoją w smartfonie.

Żeby z niej korzystać, musisz pobrać aplikację o tej nazwie ze swojego sklepu. Używa ona aparatu w telefonie, aby powiększyć obiekt, na który nakierujesz obiektyw. To bardzo przydatne narzędzie dla osób niedowidzących i słabowidzących. Możesz przybliżać tekst tak, żeby stał się czytelny, możesz też oświetlić powiększany obiekt – to dodatkowa pomoc, gdy wokół jest za mało światła.

SŁOWNICZEK

SMARTFON ( ang. smartphone) – żeby z niej korzystać, musisz pobrać aplikację o tej nazwie ze swojego sklepu. Używa ona aparatu w telefonie, aby powiększyć obiekt, na który nakierujesz obiektyw. To bardzo przydatne narzędzie dla osób niedowidzących i słabowidzących. Możesz przybliżać tekst tak, żeby stał się czytelny, możesz też oświetlić powiększany obiekt – to dodatkowa pomoc, gdy wokół jest za mało światła.

APLIKACJA, APLIKACJA MOBILNA – program, który działa na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety. Aplikacje pobiera się ze sklepów: Google Play (dla smartfonów z systemem operacyjnym Android), AppStore (dla iPhone’ów – smartfonów firmy Apple) oraz AppGallery (dla smartfonów Huawei). Aplikacje dzielą się na bezpłatne, płatne i takie, w których podstawowe funkcje są darmowe, a bardziej zaawansowane – odpłatne. W aplikacjach bezpłatnych często wyświetlane są reklamy.

SZTUCZNA INTELIGENCJA (ang. Artificial Intelligence; AI) – inteligencja urządzeń. W informatyce oznacza tworzenie modeli i programów, które symulują chociaż częściowo zachowania inteligentne. Inteligentny system informatyczny działa na wzór sieci neuronowej mózgu: interpretuje dane, które są mu dostarczane z zewnątrz, funkcja „Rozmowy” – dzięki niej poprowadzisz rozmowę z osobą mówiącą w języku, którego nie znasz. Ale to nie koniec, Tłumacz rozpoznaje też pismo odręczne. Aplikacja konwertuje ruch palca na pismo cyfrowe, które jest tłumaczone na wybrany język. Porada: jeśli potrzebujesz tłumacza do pracy, wypróbuj aplikację Deepl – jakość jest w nim lepsza niż w Google Translator. Dłuższe teksty wygodnie przetłumaczysz na stronie www.deepl.com. Lupa Po czterdziestce zaczyna psuć się wzrok – coraz gorzej widzimy z bliskiej odległości i musimy sięgać po mocniejsze okulary, żeby cokolwiek przeczytać. Prezbiopii (starczowzroczności) nie da się zapobiec, a rzadko kogo stać na leczenie korygujące wadę wzroku laserem. Dlatego nierzadkim widokiem są osoby starsze z lupą w ręku. Dziś można mieć swoją w smartfonie. Żeby z niej korzystać, musisz pobrać aplikację o tej nazwie ze swojego sklepu. Używa ona aparatu w telefonie, aby powiększyć obiekt, na który nakierujesz obiektyw. To bardzo przydatne narzędzie dla osób niedowidzących i słabowidzących. Możesz przybliżać tekst tak, żeby stał się czytelny, możesz też oświetlić powiększany obiekt – to dodatkowa pomoc, gdy wokół jest za mało światła. uczy się na ich podstawie i wykorzystuje tę wiedzę, żeby wykonać określone zadania i osiągnąć założone cele. Sztuczna inteligencja jest bardzo przydatna w medycynie – pomaga diagnozować choroby. Narzędzia oparte na AI potrafią m.in. interpretować zdjęcia rentgenowskie i rozpoznawać widoczne na nich choroby. Algorytm opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda w ciągu dwóch miesięcy nauczył się rozpoznawać 14 chorób na podstawie RTG płuc, a z diagnozą zapalenia płuc poradził sobie lepiej niż radiolodzy.

ALGORYTM – skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, które są konieczne do wykonania pewnego rodzaju zadań; sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu. Prościej: swego rodzaju algorytmem jest przepis kulinarny. Aby potrawa się udała, należy dodać właściwe składniki w określonej kolejności i w określonych odstępach czasu. To przykład poglądowy, bo język przepisów kulinarnych nie jest jasno zdefiniowany, a algorytmy są sformułowane w sposób ścisły w oparciu o język matematyki.