Wśród roślin odpoczywamy. Gdy jeszcze dobierzemy odpowiednie do naszego mieszkania, możemy cieszyć się ich widokiem przez cały rok. Zachwycają kwitnące kwiaty, ale nie mniej piękne są zielone okazy z liśćmi o różnych kształtach, które wpływają pozytywnie na samopoczucie i wzrok. Warto więc w miarę możliwości ukwiecić wnętrze swojego mieszkania.
Tym bardziej, że kwiaty wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie, gdyż transpiracja liści nawilża powietrze i ułatwia oddychanie.
Ale coś za coś! Rośliny wymagają odpowiednich warunków i pielęgnacji, czyli też chcą być zadowolone (z nas!). Dlatego przed zakupem kwiatów do mieszkania warto rozejrzeć się po wnętrzu i ustalić, jakie jest. Warto wiedzieć, że są kwiaty cieniolubne, niewymagające słońca, a nawet zbyt jasnego otoczenia, ale są też takie, które w północnym i ciemnawym pomieszczeniu nie wytrzymają długo.
Wyjątkowo świadomie należy wybrać kwiaty do sypialni, bo wprawdzie podlegają one procesowi fotosyntezy, czyli zabierają dwutlenek węgla, a wydychają tlen, ale jednocześnie same pobierają ten ostatni z powietrza. Aby zatem dobrze nam się spało, w sypialni powinny znaleźć się rośliny, które wydychają więcej tlenu, niż pobierają. I będą to przykładowo: bluszcz, paproć, aloes, storczyk czy lawenda.
W salonie (pokoju dziennym) dobre są: fikus, sagowiec i wszystkie inne rośliny dostosowane do oświetlenia, czyli do tej strony świata, na którą wychodzą okna.
A w kuchni? Tu też nadadzą się kwiaty, ale raczej te rosnące pionowo i nieutrudniające codziennych czynności.
Wszystkie rośliny ozdobne upiększają otoczenie, ale aby dodatkowo wzmocnić ten efekt, przydadzą się ładne doniczki. W sklepach jest ich mnóstwo. Wiele seniorek potrafi je jednak wykonać samodzielnie, np. za pomocą szydełka lub z różnych ścinków. A nic tak nie poprawia samopoczucia, jak podziwianie dzieła własnych rąk.
Gdy nastanie wiosna zarówno my, jak i rośliny dążmy do przebywania na świeżym powietrzu. Znaczną część okazów możemy wtedy przenieść na balkon. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, czy nie jest on za bardzo lub za mało nasłoneczniony, i pamiętać, że tam też należy o rośliny dbać i regularnie je podlewać.
Na balkonie można zresztą zasadzić wiele kwiatów: bratki, pelargonie, surfinie, werbenę czy lobelie. Gdy mamy bardziej obszerny taras, sprawdzą się większe rośliny: tuje, oleandry (pięknie kwitnące!) i cały szereg innych. Te spore można posadzić w dość dużych ozdobnych pojemnikach, ale nie za wielkich, aby nie ograniczać powierzchni balkonu.
Warto podkreślić, że bratki mogą stanowić wielokolorową ozdobę balkonu i, co więcej, można je sadzić już w połowie lutego! Niewiele osób wie, że te urokliwe kwiaty ogrodnicy wysiewają w sierpniu – są tak wytrzymałe na temperatury, że zimują na polu i właśnie dlatego zaczynają kwitnąć już na początku roku.
Seniorzy – umilajmy sobie życie, spędzając je wśród kwiatów!