Jednym z najbardziej znanych kulinarnych świąt na Węgrzech jest festiwal kapusty organizowany co roku jesienią. Nic dziwnego, skoro warzywo w takiej postaci odgrywa ważną rolę w kuchni węgierskiej. Za najlepszą od dawna uważana jest kiszonka z niewielkiego miasteczka Vecsés i to właśnie tam odbywa się festiwal.
W organizację imprezy mocno angażują się starsi mieszkańcy, którym zależy, by tradycja przetrwała. Ciekawostką jest, że festiwal organizują nie tylko węgierscy mieszkańcy, lecz także potomkowie Szwabów sprowadzonych tam w końcu XVIII w. przez arystokratę Antala Grassalkovicha do pomocy w uprawie ziemi leżącej odłogiem. To oni razem z okolicznymi wiejskimi rodzinami zajęli się uprawą kapusty. Ich następcy do dziś kiszą kapustę według tradycyjnych przepisów, które opracowali pierwsi osadnicy. Z kwaszenia kapusty, a także z produkcji różnych warzywnych marynat, m.in. ogórków, papryki, patisonów, utrzymuje się większość mieszkańców. Festiwal przygotowują władze lokalne, w tym Samorząd Mniejszości Niemieckiej Vecsés. Węgrzy i Szwabowie zgodnie przygotowują święto, angażując w to wszystkie pokolenia. Nazwę festiwal też ma w obu językach: Vecsési Káposztafeszt oraz Wetscheser Krautfest. Podczas imprezy mieszają się dania i potrawy kuchni węgierskiej i niemieckiej, np. w wielkich bograczach (kociołkach służących do przyrządzania potraw nad ogniskiem) bulgoce kapusta z wielkimi kawałkami mięsa wieprzowego, przygotowana przez doświadczone gospodynie.
Popularne są również festiwale langosza, czyli smażonego w głębokim tłuszczu placka drożdżowego. To ulubiony fast food Węgrów. Organizowane są także święta ziemniaków. Kartofle odgrywają bowiem znaczącą rolę w kuchni węgierskiej. Festiwal Ziemniaka przygotowuje jesienią m.in. bardzo aktywny klub seniora z niewielkiej miejscowości Péteri. To doskonała okazja do
spotkań z mieszkańcami w każdym wieku, wspólnego przygotowania potraw kartoflanych, m.in. placków, do potańcówki. Wszyscy świetnie się bawią, wzmacniając sąsiedzkie więzi. A wcześniej do udziału w imprezie zachęcają heroldowie – ubrani w stroje ludowe seniorka i senior, którzy objeżdżają miejscowość bryczką.