• marzec 2024
    2627282912345678910111213141516171819202122232425262728293031

POWSTAŃCY WARSZAWSCY

W trakcie spotkania harcerzy z Powstańcami

81 rocznica przemianowania ZWZ w Armię Krajową

14 lutego dziś wszyscy kojarzymy jako święto zakochanych. Ale dla Powstańców Warszawskich 14 lutego 1942 stał się świętem z zupełnie innego powodu niż romans.

To dzień przemianowania Zwiazku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Armię Krajową.

Tego dnia drogą radiową został przesłany do okupowanej Polski, a imiennie do dotychczasowego dowódcy ZWZ, gen. Stefana Roweckiego, rozkaz podpisany przez gen. W. Sikorskiego, który w punkcie pierwszym stanowił: „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ. Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy”.

W punkcie drugim Wódz Naczelny podał nową nazwę stanowiska gen. S. Roweckiego, które od tej pory brzmiało: Dowódca Armii Krajowej. Z kolei w ostatnim, piątym punkcie Rozkazu, nakazano przekazanie tej wiadomości do informacji Delegata Rządu na Kraj, którą to funkcję w tamtym czasie pełnił Cyrl Ratajski.

Armia Krajowa stała się największą konspiracyjną siłą zbrojną na okupowanych terenach Polski, w której w sumie zostało zaprzysiężonych od 350 tys. do 400 tys. osób.

Spotkanie w Domu Powstańców Warszawskich.

W ten ważny dzień jesteśmy z naszymi Bohaterami!  Wspieramy dobrym słowem, ramieniem, obecnością ale, co najważniejsze, pamięcią!

Pamiętajcie o naszych Bohaterach!

Składanie wiazanki

W rocznicę przemianowania ZWZ na AK naszych Powstańców odwiedzili Ci którzy wybrali już mundur. Gościliśmy licealistów oraz studentów.

Studentów WAT Sekcja Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej oraz uczniów klasy mundurowej Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Warszawie

Tort z okazji rocznicy. Na planie głównym orzeł.

To niesamowite międzypokoleniowe spotkania, które są pełne dobrych, wartościowych rozmów. I uczniowie / studenci biorą w nich udział z radością i zapałem i Powstańcy również.

Harcerze na scenie śpiewają dla Powstańców.

Rozmowy z młodymi ludźmi, którzy chcą służyć pod Polskim godłem i świadomie wybierają mundur mają walor edukacyjny dla obu stron.

Publikacja rocznicowa.

Nasi Powstańcy, choć świadomie stali się żołnierzami, to nigdy nie mieli szansy na takie przygotowanie, na naukę, na decyzję podjętą w czasie pokoju więc z ciekawością słuchają o motywacji tych młodych ludzi i o tym jak wygląda nauka „na żołnierza” w dzisiejszych czasach!

Dwóch harcerzy rozmawia z Powstańcem. Seidzą na fotelach, w tle widać kotwicę.