• marzec 2024

zdjęcie dekoracyjne

Razem po zdrowe nawyki – Fundacja RAZEM

Czym jest współuzależnienie

Konsekwencje choroby alkoholowej dotykają nie tylko osoby pijącej. Problem dotyka wszystkich członków rodziny, których życie zaczyna się kręcić wokół picia osoby uzależnionej. Przemysław Stańczyk, psycholog i psychoterapeuta z Fundacji Razem tak opisuje sytuację osób, które próbują zaradzić uzależnieniu bliskiej osoby:

Smutna rzeczywistość jest taka, że bardzo wiele osób żyjących z alkoholikami w trudnej sytuacji, w jakiej zostali postawieni, próbuje samodzielnie powstrzymać picie drugiej osoby, wpadając w pułapkę współuzależnienia. Mówiąc najprościej: współuzależnienie to niewłaściwe przystosowanie się do sytuacji życia z osobą uzależnioną. Całe życie osoby współuzależnionej staje się podporządkowane piciu partnera/partnerki. Koncentrują się na nim myśli, uczucia a także zachowania. Życie takiej osoby kręci się wokół cykli picia i trzeźwości partnera/partnerki.

Jak rozpoznać współuzależnienie

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazuje na kilka oznak współuzależnienia:

• silna koncentracja myśli, uczuć i zachowań na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej,
  • usprawiedliwianie picia, zaprzeczania problemowi,
  • ukrywanie problemu przed innymi,
  • kontrola nad piciem osoby bliskiej (ograniczanie sytuacji alkoholowych, wylewanie alkoholu, odmierzanie ilości, kupowanie alkoholu, aby pijący nie wychodził z domu, itp.),
  • przejmowanie odpowiedzialności za zachowania pijącego partnera, łagodzenie konsekwencji picia: kłamstwa, spłacanie długów, dbanie o higienę pijącego, jego wizerunek, itp.,
  • przejmowanie za osobę pijącą obowiązków domowych, które ona zaniedbuje.

Sięgnij po pomoc

Jeśli rozpoznajesz, że problem współuzależnienia dotyka również Ciebie, nie zwlekaj i sięgnij po pomoc. Przemysław Stańczyk wyjaśnia dlaczego to tak istotne:

Wyjście z uzależnienia to decyzja i praca osoby pijącej. Ty możesz jedynie pomóc, być wsparciem, ale decyzja i działanie nie należy do Ciebie. To trudna do zaakceptowania myśl, bardzo nieintuicyjna, ale musisz wiedzieć, że chroniąc alkoholika/alkoholiczkę przed konsekwencjami picia, utwierdzasz go w uzależnieniu. Często taka zmiana myślenia i stworzenie przestrzeni na realizowanie własnych potrzeb to bardzo długi i trudny proces. Jednocześnie jest to jedyny kierunek, aby uwolnić się z sideł tej toksycznej zależności.

Zgłoś się po wsparcie do Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM. Skorzystaj z:

• telefonu zaufania – jeśli nie jesteś gotowa/gotowy na spotkanie,
  • konsultacji indywidualnej,
  • grupy terapeutycznej dla osób współuzależnionych – przed dołączeniem wymagana jest konsultacja z prowadzącym.

Kontakt

Spotkania grupy odbywają się w każdą środę w godzinach 11.30- 14.00 w siedzibie fundacji przy ul. Smolnej 13 lok. 402.
Prowadzący grupę: Tomasz Rejent i Dorota Wojciechowska.
Zapisy i dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 733 563 311, osobiście w siedzibie fundacji ul. Smolna 13 (IV piętro) lok. 402 oraz mailowo: twojpsycholog2@gmail.com.

Obejrzyj film „Razem po zdrowe nawyki – współuzależnienie”

Projekty senioralne fundacji

Profil fundacji na FB

Od nowa poCOVIDowa – warszawiacy 60 +  – Funfacja Oswoić Stres

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie mieszkańców m.st. Warszawy w wieku 60+

• będących w kryzysie psychologicznym związanym np. z pandemią Covid -19
  • współuzależnionych
  • borykających się z problemem alkoholowym w swoim otoczeniu
  • szkodliwie pijących
  • uzależnionych

Czas trwania projektu: 01 październik 2021- 30 listopad 2022

Projekt nastawiony jest na realizację dziewięciu różnych działań:

• Infolinia dla osób znajdujących się w kryzysie psychologicznym m.in. z powodu pandemii Covid-19
  • Indywidualne konsultacje psychologiczne dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz szkodliwie pijących
  • Infolinia dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz zagrożonych uzależnieniem z powodu pandemii.
  • Cykl zajęć grupowych, warsztatowo-treningowych kształtowania umiejętności psychospołecznych i osobistych
  • Event pn. Wieczór w kinie ukierunkowany na profilaktykę uzależnień i problemów pojawiających się w relacjach.
  • Spotkanie integracyjne p.n. Ćwicz z nami realizowane raz w roku kalendarzowym w Warszawskie Dni Seniora
  • Spotkanie integracyjne p.n. Relaks z Beatą realizowane raz w roku kalendarzowym w Warszawskie Dni Seniora
  • Cykl wykładów z zakresu profilaktyki p.n. Źycie bez przymusu
  • Cykl wykładów z zakresu promocji zdrowego stylu życia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEMFundacja "Razem"
Fundacja Oswoić StresFundacja Oswoić Stres

Błąd: Brak formularza kontaktowego.