Przejdź do treści
  • październik 2020
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    282930123456789101112131415161718192021222324252627282930311

ZALOGUJ I POMAGAJ

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Stowarzyszenie Q RozwojowiZaloguj i pomagaj

Idea projektu

Projekt „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora” to warszawska inicjatywa, która ma na celu stworzenie społeczności wolontariuszy pomagających warszawskim seniorom, korzystającym z usług opiekuńczych w ośrodkach pomocy społecznej. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Q Rozwojowi w latach 2015–2018, które kontynuować będzie jego realizację w latach 2019–2020 pod nazwą „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora – druga edycja”.

Realizacja projektu

  • W ramach projektu uruchomiona została platforma internetowa zalogujpomagaj.um.warszawa.pl, poprzez którą logować się mogą osoby chcące zostać wolontariuszami. Wolontariat w ramach projektu ma charakter towarzyszący i polega na spędzeniu z seniorem czasu m.in. poprzez wspólny spacer, czytanie książek, rozmowy czy udział w wydarzeniach kulturalnych.
  • Celem projektu jest międzypokoleniowa i wewnątrzpokoleniowa integracja oraz nawiązanie kontaktów. Każdy kandydat na wolontariusza, logując się na platformie wskazuje obszar swoich zainteresowań oraz możliwości potencjalnej współpracy. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie go do seniora o podobnych zainteresowaniach i oczekiwaniach, co znacznie wpływa też na kształtowanie się relacji między nimi. Wolontariusze uczestniczący w projekcie mogą liczyć na system wsparcia, jak np. szkolenia, superwizje, konsultacje psychologiczne, a także na spotkania integrujące wolontariuszy i seniorów w danych dzielnicach oraz na poziomie ogólnomiejskim.
  • Wolontariat w ramach projektu nie jest oparty na opiekowaniu się osobami starszymi, a na budowaniu relacji wolontariusz-senior oraz wspólnym spędzaniu czasu. Osoba, zgłaszająca chęć współpracy jako wolontariusz po zalogowaniu się na platformie odbywa następnie spotkanie z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, który dopasowuje ją do seniora i inicjuje pierwsze spotkanie.

W latach 2015–2018 w ramach projektu ze Stowarzyszeniem Q Rozwojowi współpracowało 7 ośrodków pomocy społecznej, m.in. z Woli, Targówka czy Białołęki. W latach 2019–2020 w ramach projektu współpracę ze Stowarzyszeniem Q Rozwojowi współpracę podejmuje 9 placówek.

Zgłoś się do projektu poprzez formularz: https://zalogujpomagaj.um.warszawa.pl/rejestracja

Kontakt: kontakt@zalogujpomagaj.pl