Młodzież i seniorzy siedzą przy stole w trakcie warsztatów.

Smoczolipie - międzypokoleniowa grupa twórcza

Smoczolipie jest międzypokoleniową grupą twórczą działającą w CAM Nowolipie od października 2019. Członkami grupy są uczniowie Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona oraz warszawscy seniorzy. Projekt został zainicjowany przez pracowniczkę CAM, która zaprosiła młodych artystów do wspólnego tworzenia z seniorami.

Happening. Spotkanie rozpoczęła akcja, podczas której doszło do powstania nazwy nowej ulicy – Smoczolipia (połączenie ulicy Smoczej, przy której znajduje się Liceum Plastyczne oraz Nowolipia, czyli ulicy, przy której mieści się CAM). Każdy z uczestników zaprojektował pefiks i derywat nazwy (uczniowie prefiks, seniorzy derywat), by przyłożyć je potem do tablicy na zewnątrz i zrobić symboliczne zdjęcie każdej wersji.

Portrety hybrydyczne. Kolejne spotkanie zostało poświęcone tematyce hybryd. W ramach inspiracji zaprezentowano grupie dwa obrazy syrenki – Picassa z 1948 roku, która niedawno została odnowiona na osiedlu na Kole oraz rysunek Alego, jedynego nigeryjskiego uczestnika Powstania Warszawskiego, autorstwa Karola Radziszewskiego. Dzieła te są symbolami odbudowy i dialogu. Następnie uczestnicy stworzyli własne międzypokoleniowe, hybrydyczne portrety.

Symbiosis – podróże senne. Smoczolipie przyłączyło się także do realizacji międzykulturowej wystawy ilustrowanych podróży sennych w ramach projektu Symbiosis, która odbyła się w CAM Nowolipie w listopadzie 2019. Projekt Symbiosis polega na zbieraniu historii ludzi z różnych miejsc, kultur, środowisk i okoliczności następnie ilustrowaniu ich i przenoszeniu w kolejne miejsce.

Robimy ozdoby świąteczne. Podczas grudniowego spotkania Smoczolipie przyłączyło się do akcji „Gwiazdka na Muranowie”. Przygotowano ozdoby świąteczne o oryginalnych formach – powstał m.in. świąteczny smok oraz bombki z liśćmi wykonanymi ze starych numerów miesięcznika Pokolenia.