Przejdź do treści
  • październik 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    3012345678910111213141516171819202122232425262728293031123
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Wsparcie Powstańców Warszawskich

Wyszukaj

    Dom Powstańców Warszawskich

    Przy ul. Nowolipie 22 w Warszawie od 2018 roku, na zlecenie m.st. Warszawy, działa Dom Powstańców Warszawskich. Jest to miejsce dziennego pobytu, przestrzeń odpoczynku, relaksu, wspólnego spędzania czasu, spotkań międzypokoleniowych. Powstańcy Warszawscy mogą tu zjeść ciepły posiłek, skorzystać z zajęć usprawniania ruchowego, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.

    W okresie nasilenia pandemii koronawirusa i zamknięcia Domu Powstańców Warszawskich opieka nad Powstańcami była sprawowana w ich domach. Pomoc polegała na dostarczeniu posiłków, zrobieniu zakupów, realizacji recept, ale także na dbaniu o dobrostan psychiczny. Powstańcy mogli skorzystać z pomocy fizjoterapeutów, byli w stałym kontakcie z pracownikami i wolontariuszami.

    Miasto Stołeczne Warszawa utworzyło Dom Powstańców Warszawskich by skutecznie pomagać uczestnikom Powstania Warszawskiego. Celem było zbudowanie społeczności międzypokoleniowej, która wzajemnie się wspiera, umacnia i kultywuje pamięć. Dom Powstańców Warszawskich to miejsce promowania ważnych dla nich wartości, spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – często wzruszających dla obu stron. Organizowane są tu koncerty, wykłady, spotkania wspomnieniowe, indywidualne wywiady, tak by przekazywać wiedzę o Powstaniu Warszawskim.

    Historia Domu

    Na zlecenie m.st. Warszawy, w latach 2018-2021, Dom był prowadzony przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy;

    Od 2022 r. Dom jest prowadzony przez miejską jednostkę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

    Więcej informacji o ofercie wsparcia dla podopiecznych Dziennego Domu Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 można uzyskać pod numerem telefonu: 572 817 999 oraz 22 838 00 04.

    Nagroda pieniężna

    Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy Powstańcy otrzymują co roku nagrodę pieniężną. W 2021 roku została ona przyznana w wysokości 5000 zł wszystkim Powstańcom, których dane znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z Domem Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 pod numerem telefonu: 572 817 999 oraz 22 838 00 04.

    Bezpłatna opieka i posiłki w domu

    Decyzją Rady m.st. Warszawy uczestnicy Powstania Warszawskiego zostali zwolnieni z odpłatności za usługi opiekuńcze (m.in. pomoc w domu, sprzątanie mieszkania, robienie zakupów), specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz posiłki dostarczane do miejsca zamieszkania. W celu uzyskania pomocy w formie usług opiekuńczych czy posiłków należy skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej zgodnie z miejscem zamieszkania.

    Dane kontaktowe do OPS m.st. Warszawy znajdują się poniżej lub pod linkiem warszawa19115.pl .

    Zwolnienie z opłat za pobyt w Domach Pomocy Społecznej dla Powstańców Warszawskich

    Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego są zwolnieni decyzją Rady Miasta Stołecznego Warszawy z opłat za pobyt w Domach Pomocy Społecznej m.st. Warszawy.

    Więcej informacji na temat można uzyskać w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie, tel. 22 599 71 00. Lista domów pomocy społecznej dostępna jest na stronie www.wcpr.pl.

    Opieka zdrowotna

    Miasto realizuje zadanie polegające na objęciu szczególną opieką medyczną kombatantów, w tym Powstańców Warszawskich. Dostępne są wizyty u lekarzy różnych specjalizacji oraz badania diagnostyczne i laboratoryjne:

    Przychodnia SZPZLO Warszawa – Mokotów przy ul. Litewskiej 11/13, tel. 22 622 65 60. Osoby, którym stan zdrowia pozwala na dojazd na Mokotów, w dalszym ciągu mogą korzystać z opieki medycznej w przychodni przy ul. Litewskiej 11/13. W przychodni udzielane są konsultacje internistyczne (diabetolog, gastroenterolog), chirurgiczne, kardiologiczne, neurologiczne, otolaryngologiczne, reumatologiczne, urologiczne i ortopedyczne. Przychodnia udziela również świadczeń w zakresie diagnostyki EKG oraz badań laboratoryjnych i diagnostycznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

    Diagnostyka tomograficzna i rezonans magnetyczny realizowane są w szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego, przy Al. Solidarności 67. Badania umawiane są bezpośrednio w czasie wizyty w przychodni przy ulicy Litewskiej.

    • Przychodnia SZPZLO Warszawa - Mokotów przy ul. Litewskiej 11/13, tel. 22 622 65 60

    Infolinia „Zdrowie Powstańców” 226-1-8-1944.

    Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 -16:00. Asystent dyżurujący pomoże umówić wizytę lekarską ogólną i specjalistyczną. W wyjątkowych sytuacjach asystent będzie w stanie podjąć kroki do zorganizowania konsultacji domowej.

    Usprawnianie ruchowe

    Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” koordynuje program usprawniania ruchowego Powstańców Warszawskich. Zajęcia są bezpłatne, odbywają się w domach i mieszkaniach Powstańców. Chęć uczestnictwa w programie można zgłosić w Domu Powstańców Warszawskich pod numerem telefonu: 572 817 999 oraz 22 838 00 04.

    • Infolinia „Zdrowie Powstańców”: 226-1-8-1944.
    • Usprawnianie ruchowe: 572 817 999 oraz 22 838 00 04

    Bezpłatne przejazdy taksówkami

    Od listopada 2018 roku Warszawa umożliwiła Powstańcom korzystanie z bezpłatnych przejazdów taksówkami. Limit bezpłatnych przejazdów to dwadzieścia kursów w miesiącu w granicach Warszawy, do 30 km przejazdu w jedną stronę, a także możliwość podróżowania bez limitu do Domu Powstańców Warszawskich Nowolipie 22.

    Z bezpłatnej taksówki można skorzystać w godzinach 6:00-22:00. Usługa jest świadczona przez WAWA Taxi.

    Jak zamówić przejazd

    Zgłoszenie przejazdów i odwołania odbywają się za pośrednictwem infolinii WAWA Taxi, tel. 22 333 44 44.

    Pasażer, który zamawia taksówkę musi podać numer karty w celu weryfikacji uprawnień i liczby przejazdów w miesiącu. Zgłoszenie potrzeby przejazdu może dokonać zarówno sam Powstaniec lub w jego imieniu: rodzina, przychodnia, instytucja lub osoba trzecia. W każdym przypadku należy podać numer karty taxi w celu weryfikacji uprawnień.

    Kierowca po dotarciu na miejsce, będzie czekał na pasażera przez około 15 minut. Przewóz osoby towarzyszącej realizowany jest bez dodatkowych opłat. Przewoźnikowi nie wolno przewozić osoby towarzyszącej jako jedynego pasażera kursu.

    • Telefon WAWA Taxi: 22 333 44 44

    Dowóz zakupów taksówką w okresie pandemii

    Powstańcy w czasie pandemii, mogli również skorzystać z dowozu zakupów za pośrednictwem WAWA Taxi. Kierowcy dostarczali zakupy zamówione w konkretnym sklepie lub realizowali je zgodnie z przygotowaną przez Powstańca listą.

    Jeżeli było to zlecenie realizacji zakupów i dostawy, to operator przyjmował zlecenie odnotowując numer telefonu Powstańca i adres dostawy. Następnie kierowca, który podejmował zlecenie, kontaktował się z zamawiającym i telefonicznie przyjmował listę zakupów do realizacji. Dalsze ustalenia odbywały się bezpośrednio pomiędzy zamawiającym, a kierowcą.

    Płatność za kurs odbywała się analogicznie jak do tej pory. Dowóz zakupów kierowca rozliczał jak za przejazd z Powstańcem. Rozliczenie wydatków na zakupy odbywało się gotówką lub kartą płatniczą na miejscu u klienta. Zakupy najczęściej były realizowane w małych (lokalnych) sklepach. Lista zakupów mogła dotyczyć jedynie artykułów powszechnie dostępnych.

    Jak uzyskać kartę na bezpłatne przejazdy

    W sprawie uzyskania karty lub w razie zgubienia karty należy skontaktować się z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy dzwoniąc pod numer telefonu: 22 325 85 15 od pon. do pt. w godz. 8:00 -16:00 lub e-mailowo: taxi44@um.warszawa.pl.

    • Telefon do Urzędu: 22 325 85 15

    Karta Powstańca- parkowanie

    Uczestnicy Powstania Warszawskiego są uprawnieni do darmowego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Parkingowa Karta Powstańca wydawana jest bezpłatnie w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Chmielnej 120, w pokoju 10, w godz. 8:00-14:30. Telefon kontaktowy: 22 55 89 283.

    Więcej informacji na stronie

    www.zdm.waw.pl/sprawy/parkowanie/karta-n-honorowa-powstanca/

    • Telefon do Zarządu Dróg Miejskich: 22 55 89 283

    Warszawska Złota Rączka dla Seniora

    Program oferuje wsparcie dla seniorów 75+, w tym także dla Powstańców Warszawskich, mieszkających na terenie m.st. Warszawy.

    Bezpłatne usługi obejmują drobne naprawy domowe, takie jak: cieknący kran, podłączenie pralki czy lodówki, wymiana gniazdek elektrycznych, żarówki czy regulacje okien. Nie są realizowane usługi wymagające specjalistycznych uprawnień, np. związanych z instalacją gazową. Swoje potrzeby można zgłaszać do organizacji:

    • Mazowiecki Okręgowy Oddział PCK tel. 507 978 378
    • Fundacja Edukacji Nowoczesnej tel. 729 834 448
    • Fundacja Pomoc Potrzebującym tel. 22 614 13 16

    Zgłoszenie powinno być zrealizowane w ciągu 3 dni roboczych.

    Wsparcie organizacji kombatanckich przez m.st. Warszawa

    Miasto Stołeczne Warszawa wspiera środowiska i organizacje kombatanckie takie jak:

     

    • Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
    • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej,
    • Stowarzyszenie Szarych Szeregów,
    • Związek Sybiraków Oddział Warszawa i Koło Praga Południe,
    • Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i inne.

    Współpraca z organizacjami pozarządowymi

    Na wsparcie miasta co roku mogą liczyć organizacje pozarządowe, które działają na rzecz żołnierzy Powstania Warszawskiego oraz innych kombatantów mieszkających w Warszawie. Organizują one międzypokoleniowe spotkania grupowe, warsztaty aktywizacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, fizjoterapię, zajęcia ogólnorozwojowe, wsparcie psychologiczne oraz wsparcie domowe dla kombatantów niesamodzielnych, pozostających w domu.

    Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z Domem Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 pod numerem telefonu 572 817 999 oraz 22 838 00 04 lub z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Projektów i Polityki Społecznej pod numerem telefonu: 22 443 14 38.

    • Telefon Domu Powstańców Warszawskich: 572 817 999
    • Telefon Urzędu: 22 443 14 38

    Rozwój wolontariatu

    Miasto Stołeczne Warszawa promuje i rozwija ideę wolontariatu. Wolontariusze pomagają Powstańcom Warszawskim w sytuacjach codziennych, podczas wizyty u lekarza, zakupów lub pomocy pielęgnacyjnej, spacerów. Wspierają także osoby, które ze względu na stan zdrowia, nie wychodzą już z domów.

    Chcesz zostać wolontariuszem, skontaktuj się z Domem Powstańców Warszawskich pod numerem telefonu: 572 817 999 oraz 22 838 00 04.

    • Wolontariat w Domu Powstańców Warszawskich: 572 817 999 oraz 22 838 00 04

    Ważne numery

    Instytucje

    Dom Powstańców Warszawskich ul. Nowolipie 22 01-005 Warszawa tel. 572 817 999 22 838 00 04

    Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa tel. 22 276 77 77 www.kombatanci.gov.pl

    Muzeum Powstania Warszawskiego Centrum Wolontariatu tel. 22 539 79 56 Pokój Kombatanta tel. 22 539 79 36 22 376 68 37

    Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie ul. Lipińska 2 01-833 Warszawa tel. 22 599 71 00 www.wcpr.pl

    Miejskie Centrum Kontaktu 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu tel. 19 115

    Ośrodki Pomocy Społecznej

    OPS Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy ul. Rozłogi 10 01-310 Warszawa

    Biuro Obsługi Mieszkańca tel. 22 487 13 00 Sekretariat tel. 22 487 13 01 fax: 22 487 13 02 e-mail: sekretariat@opsbemowo.waw.pl

    OPS Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy ul. Marywilska 44C 03-042 Warszawa tel. 22 300 20 40 fax: 22 300 20 42 wew. 42 e-mail: sekretariat@opsbialoleka.waw.pl

    OPS Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy ul. Przybyszewskiego 80/82 01-824 Warszawa tel. 22 56 89 100 fax: 22 864 59 52 e-mail: sekretariat@opsbielany.waw.pl

    OPS Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy ul. Falęcka 10 02-545 Warszawa tel. 22 849 44 66 fax: 22 849 44 68 e-mail: sekretariat@opsmokotow.pl

    OPS Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy ul. Przemyska 11 02-361 Warszawa tel. 22 822 11 24 e-mail: osrodek@opsochota.waw.pl

    OPS Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Filia nr 1 ul. Wiatraczna 11 04-366 Warszawa Sekretariat Główny tel. 22 277 33 00 22 277 33 01 e-mail: sekretariat@ops-pragapoludnie.pl

    OPS Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy Filia nr 1 ul. Groszkowskiego 5 03-475 Warszawa tel. 22 518 59 00 fax: 22 619 33 95 e-mail: sekretariat.filia1@opspragapolnoc.waw.pl  Filia nr 2 ul. Brechta 15/31 03-473 Warszawa tel. 22 518 91 20 fax: 22 670 10 71 e-mail: sekretariat.filia2@opspragapolnoc.waw.pl

    OPS Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy ul. Plutonowych 10 04-404 Warszawa tel. 22 277 34 29 fax: 22 611 99 94 e-mail: sekretariat@opsrembertow.waw.pl

    Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy ul. Konwiktorska 3/5 00-217 Warszawa tel. 22 277 41 00 fax: 22 626 91 32 e-mail: sekretariatcps@um.warszawa.pl  OPS Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Filia nr 1 (osiedle Bródno) ul. Św. Wincentego 87 03-291 Warszawa tel. 22 277 02 00 fax: 22 370 25 33 e-mail: ops.tarf1@ops-targowek.waw.pl  Filia nr 2 (osiedla Targówek, Targówek Fabryczny, Zacisze) ul. Stojanowska 12/14 03-558 Warszawa tel. 22 679 51 57 fax: 22 679 61 28 e-mail: ops.tarf2@ops-targowek.waw.pl

    OPS Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Plac Czerwca 1976 r. nr 1 02-495 Warszawa tel. 22 277 34 40 e-mail: sekretariat@ops-ursus.pl

    OPS Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy ul. J. Cybisa 7 02-784 Warszawa tel. 22 544 12 00 fax: 22 544 12 01 e-mail: sekretariat@ops-ursynow.pl

    OPS Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy ul. Włókiennicza 54 04-974 Warszawa tel. 22 277 36 00 fax: 22 277 36 01 e-mail: sekretariat.opswawer@um.warszawa.pl

    OPS Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy ul. 1 Praskiego Pułku 21A 05-075 Warszawa tel. /fax 22 773 44 12 e-mail: sekretariat@opswesola.waw.pl

    OPS Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy ul. Przyczółkowa 27A 02-968 Warszawa tel. 22 648 22 26 fax: 22 649 45 65 e-mail: wilanow@ops.waw.pl

    OPS Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy ul. Czereśniowa 35 02-457 Warszawa tel. 22 863 98 37 22 863 91 75 fax: 22 863 91 75 wew. 110 e-mail: kancelaria@opswlochy.waw.pl

    OPS Dzielnicy Wola m.st. Warszawy ul. Gen. J. Bema 91 01-233 Warszawa tel. 22 571 50 00 fax: 22 427 63 89 e-mail: sekretariat@ops-wola.waw.pl

    OPS Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy ul. Dembińskiego 3 01-644 Warszawa tel. 22 569 28 00 fax: 22 833 64 24 e-mail: zolops@ops-zoliborz.waw.pl