Przejdź do treści
  • marzec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    2627282912345678910111213141516171819202122232425262728293031
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Artystyczne muzy: Helga Testorf | wykład online

31

maj

poniedziałek, godz. 20:00 - 21:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Artystyczne muzy: Helga Testorf

Zapraszamy na wykład online „Artystyczne muzy: Helga Testorf”

Termin: poniedziałek, 31 maja 2021, godz. 20:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Ulubionymi tematami malarskimi Andrew Wyetha (1917-2009) były krajobrazy jego rodzinnych stron i ludzie wokół niego, zarówno w jego rodzinnym mieście Chadds Ford w Pensylwanii, jak i w jego letnim domu w Cushing w stanie Maine. Wyeth często powtarzał: „Maluję swoje życie”. Jednym z najbardziej znanych obrazów w sztuce amerykańskiej XX wieku jest jego obraz z 1948 roku Świat Christiny.

O tym, że Helga Terstorf przez piętnaście lat była ulubioną muzą i modelką artysty świat dowiedział się w 1986 roku, kiedy niespodziewanie ujawniono serię 247 prac, do których pozowała nikomu nieznana opiekunka dla starszych ludzi. Wyeth poznał Helgę, kiedy opiekowała się Karlem Kuernerem na jego farmie. Namalował ją setki razy w latach 1971–85 bez wiedzy żony i męża Helgi, Johna Testorfa.

Helga, opiekunka z doświadczeniem pielęgniarskim, nigdy wcześniej nie była modelką, ale szybko oswoiła się z długimi okresami pozowania, podczas których była wnikliwie obserwowana i malowana we wnętrzach i na tle krajobrazów, w różnych kontekstach i stanach emocjonalnych.

„Jest tajemniczą osobą” – mówi żony artysty, Betsy Wyeth, w jednym z wywiadów nagranych po odkryciu obrazów.  „Nadal nie mówi mi, gdzie namalował obrazy Helgi, gdzie je przechowywał, ani cokolwiek innego”. I dodaje, że jest to całkowicie zgodne z podejściem męża do jego sztuki i codziennej rutyny, jaką znała przez 46 lat ich małżeństwa, kiedy każdego dnia Andrew Wyeth wychodził malować, nie mówiąc jej, gdzie będzie.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego