historia sztukikulturasztukawykład online

Artystyczne muzy: Suzanne Valadon | wykład online

poniedziałek, godz. 20:00 - 21:15

Bilet: 27 zł

Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Artystyczne muzy: Suzanne Valadon

Zapraszamy na wykład online „Artystyczne muzy: Suzanne Valadon”

Termin: poniedziałek, 10 maja 2021, godz. 20:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Urodziła się jako Marie Clémentine Valadon 23 września 1865 roku w Bessines-sur-Gartempe. Jej matka Madeleine Valadon była praczką. Ojciec pozostał nieznany. W 1870 roku matka i córka przeprowadziły się do Paryża i zamieszkały w niedrogiej dzielnicy Montmarte, wówczas jeszcze wiejskiej, nieobjętej haussmannowską przebudową. Aby utrzymać dwuosobową rodzinę Madeleine Valadon pracuje po 14-16 godzin dziennie, nie starcza jej sił ani chęci na wychowywanie córki. Mała Marie wędruje po Montmarte jak uliczny kot. Jest zafascynowana cyrkiem Fernando, dostaje tam wymarzoną pracę jako akrobatka na trapezie. W 1879 roku pechowo upada i musi zaprzestać cyrkowej działalności. Ze szkołą jej nie po drodze, od 1880 przez kolejnych dziesięć lat pracuje jako muza i modelka dla kilku czołowych malarzy. Byli wśród nich Pierre Puvis de Chavannes, Jean Jacques Henner, Pierre Auguste Renoir, Frederico Zandomeneghi,  Henri Toulouse Lautrec, Miguel Utrillo y Molins, Santiago Rusiñol y Prats, Erik Satie.

Podczas długich godzin pozowania obserwuje pracę artystów, a w wolnych chwilach sama zaczyna rysować. To Henri Toulouse Lautrec poradzi Marie, aby zmieniła nazwisko na Suzanne (od pięknej Zuzanny podglądanej przez starców – malarzy) i podpisała wszystkie swoje prace z mocą wsteczną! W przeciwieństwie do Renoira, Toulouse Lautrec interesuje się pracami Suzanne i  wspiera ją w procesie samokształcenia. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych XIX wieku Suzanne za sprawą Toulouse Lautreca zaprzyjaźnia się z Edgarem Degasem, który, kupuje jej prace i zachęca do malowania. Pozostała jedną z jego najbliższych przyjaciółek aż do śmierci wielkiego mistrza. Jako samouk Suzanne Valadon odniesie wielki sukces jako artystka. W 1894 roku Valadon zostanie pierwszą malarką kobietą przyjętą do Société Nationale des Beaux-Arts.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego