Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
architekturablok urbanistycznywolskie centrum kultury
Wszyscy
Edukacja

Blok urbanistyczny / Olga Grabiwoda i Dominika Janicka

23

lut

wtorek, godz. 19:00 - 20:00

Warszawa,

Wolskie Centrum Kultury

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Agata Hudomiętwww.wck-wola.pl

Wolskie Centrum Kultury zaprasza na piąte spotkanie z cyklu “Blok urbanistyczny”.
Tym razem inspiracją dla spotkania będzie publikacja ”Obiekty, które zostały biedronkami” autorstwa Olgi Grabiwody i Dominiki Janickiej wydana przez Instytut Dizajnu w Kielcach i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Rozmowę z autorkami poprowadzi Xawery Stańczyk.
Porozmawiamy między innymi o tym jak wolny rynek zmienia przestrzeń miejską oraz jakie mogą być skutki przekształcania kultowych budynków w dyskonty. Autorki książki skupiły się na przypadkach Kawiarni Biruta w Kielcach, Kina Warszawa w Gdyni, Kina 1 Maj w Warszawie oraz kina Pomorzanin z Bydgoszczy, ale przykładów można znaleźć dużo więcej, nawet w najbliższej okolicy w postaci szeroko protestowanej przemiany kina Femina w dyskont, czy choćby sklepu Biedronka na Kole przy ul. Deotymy, który powstał w pawilonie handlowym zaprojektowanym przez Helenę i Szymona Syrkusów.
„Blok urbanistyczny” to cykl spotkań z autorami i autorkami książek, w którym poprzez dyskusję wokół podejmowanych w ich publikacjach tematów związanych z szeroko pojętym miastem z uwagą przyglądamy się sposobom użytkowania, planowania i myślenia o przestrzeni miejskiej. Wraz z gośćmi reprezentującymi różne obszary wiedzy, sprawdzamy z jak wielu różnych punktów widzenia można mówić o mieście, przestrzeni i naszej codzienności.
Cykl towarzyszy wystawie-laboratorium „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”, rozmowy i ich dokumentacja zasilać będą bibliotekę laboratorium tworząc skrypt dla osób chcących poszerzać wiedzę z zakresu miasta.
Dotychczas gośćmi Bloku urbanistycznego byli: Joanna Erbel, Stanisław Łubieński, Artur Jerzy Filip oraz Filip Springer.
—————————-
Olga Grabiwoda: Absolwentka wydziału operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej (PWSFTviT). Twórczyni i właścicielka (do 2011) kultowych kieleckiej kawiarni Wesoła Kawka oraz Kawka Zabawka. Pracowała jako fotoedytor w ogólnopolskim magazynie psychologicznym „Charaktery” w Kielcach (2000 – 2002). Należy do Związku Artystów Fotografików. W Instytucie Dizajnu w Kielcach w latach 2011- 2020 zajmowała się działaniami edukacyjno-społecznymi i kuratorskimi oraz prowadziła eksperymentalną pracownię warsztatową. Od 2020 roku jest kuratorką Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki” w Kielcach.
——————————–
Dominika Janicka – Ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. W swojej działalności łączy pracę badawczą z praktyką projektową. Jest autorką idei Fair Building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace były pokazywane m.in. na Milan Design Week czy Biennale Designu w Lubljanie oraz pojawiły się m.in. w „New York Times” i „The Guardian”. Z sukcesem brała udział w konkursach architektonicznych i projektowych. Od 2012 roku prowadzi własną praktykę projektową. W 2014 roku dołączyła do zespołu projektantów Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej. Od 2018 roku jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
—————————–
dr Xawery Stańczyk – publicysta, poeta, działacz społeczny, socjolog i antropolog kultury.
———————————
Fotografia Dominiki Janickiej i Olgi Grabiwody: Paula Dulnik