• marzec 2024

gru

poniedziałek, godz. 18:30 - 20:00

Campo dei Miracoli, czyli z Pizy do wieczności | ONLINE

Jak stanąć u progu wieczności? I jak ten próg przekroczyć, nie ruszając się z własnego miasta? Jak dostąpić świętości i pielgrzymiego odkupienia wędrując jedynie po swoim własnym, miejskim placu?

Tylko Pizańczycy znaleźli na te pytania odpowiedź i stworzyli mechanizm przeniesienia idei w topografii i architekturze! By wstąpić w wieczność nie trzeba wizyty w Jerozolimie czy Konstantynopolu – wystarczy pizański Plac Cudów. Czas w drogę…

Cykl wykładów: Europejskie wakacje. Place UNESCO

Posłuchaj opowieści o różnych strategiach organizacji miast wokół ich głównych placów. Miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO są dla nas trwałym świadectwem historii i tworzących ją ludzi.

Kształtowane przez wieki, przenoszą idee forum czy wcześniejszej agory. Obrazują pamięć obyczaju, świąt, tradycji zgromadzeń, organizacji życia publicznego. A dziś wtapiają się w nowe formy – ikony popkultury. Warto ten palimpsestowy tygiel rozpoznać i opowiedzieć jego dzieje.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.