historia sztukikulturasztukawykład online

sty

czwartek, godz. 19:00 - 20:15

Bilet: 27 zł

Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Celnik Rousseau i jego egzotyczna dżungla | wykład online

Zapraszamy na wykład online „Celnik Rousseau i jego egzotyczna dżungla”

Termin: czwartek, 7 stycznia 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Henri Rousseau (1844-1910), znany jest również jako Le Douanier – Celnik, z racji wykonywanego zawodu poborcy opłat. Wyśmiewany za życia przez krytyków, zyskał uznanie wśród współczesnych mu najwybitniejszych artystów. Jego pracami zachwycali się Pablo Picasso, Henri Matisse i Henri Toulouse-Lautrec. Z czasem został nazwany genialnym samoukiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki naiwnej. Choć najbardziej znany jest z obrazów przedstawiających tropikalną dżunglę, wiadomo, że nigdy nie podróżował poza Francję. Inspiracje czerpał z wizyt w paryskim ogrodzie botanicznym, ilustracji z książek i opowieści kolegów, żołnierzy, którzy odbyli służbę w tropikach. Życie Celnika Rousseau tak obrosło legendami tworzonymi przez zaprzyjaźnionych z artystą: poetę Guillaume’a Apollinaire’a i pisarza Alfreda Jarry, że czasem nie sposób oddzielić fantazji od prawdy. Sam Celnik nigdy nie zdementował opowieści o swojej wyprawie do Meksyku wraz z oddziałami Napoleona III. Jedno jest pewne – tropikalna dżungla z jego obrazów, kipiąca barwnymi roślinami, pełna egzotycznych zwierząt, wypełniona dźwiękami fletu zaklinacza węży, zawieszona gdzieś na granicy jawy i snu należy do najpiękniejszych leśnych pejzaży w historii sztuki.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego