• marzec 2024

The Nutcracker

Spektakl baletowy

Libretto | E. T. A. Hoffmann
Premiera | 27 grudnia 2020 r.
REALIZATORZY:
Reżyseria i choreografia | Jacek Tyski
Kostiumy |Marcin Łobacz
Konsultacja muzyczna | Kuba Wnuk
Reżyseria świateł | Paweł Murlik
Asystent choreografa | Magdalena Ciechowicz
Multimedia | Piotr Bednarczyk
Asystent reżysera WOK | Jolanta Denejko

Opowieść o czasie Bożego Narodzenia, marzeniach, dzieciństwie – Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego dla każdego zespołu jest wyzwaniem. Znamy książki z opowieścią E. T. A. Hoffmanna, realizacje filmowe – między innymi Andrieja Konczałowskiego, muzykę Czajkowskiego, która przenosi w nastrój oczekiwania na święta. Wszystkie elementy tej popularnej historii wydają się znajome, a jednak przedstawienia na jej podstawie za każdym razem zaskakują – dzięki twórcom.

W Warszawskiej Operze Kameralnej reżyserem spektaklu i autorem choreografii jest Jacek Tyski. Scenografię – zawsze w Dziadku do orzechów niezwykle ważną, budującą baśniowy świat – stworzyła Katarzyna Gabrat-Szymańska, a kostiumy – nagradzany młody projektant, na co dzień pracujący w Londynie, Marcin Łobacz.

Ten spektakl uruchomi w widzach dziecięcą wyobraźnię, wzruszy, opowiadając o – jak pisał E. T. A. Hoffmann – „krainie, pełnej błyszczących lasów gwiazdkowy