• marzec 2024

lis

czwartek, godz. 19:15 - 21:15

Nowy Teatr

Nowy Teatrnowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Spotkanie z Rebeccą Makkai poprowadzi Agata Romaniuk.

Powieść „Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai – w znakomitym tłumaczeniu Sebastiana Musielaka –  to jedna z najważniejszych książek ostatnich lat, która poruszyła czytelników i krytyków na całym świecie. To również finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award. W 2020 r. dwumiesięcznik „Książki Magazyn do czytania” przyznał jej tytuł Książki Roku.

Juliusz Kurkiewicz napisał o niej, że „to monumentalna powieść wciągająca do tego stopnia, że czytając ją, zapominamy o bożym świecie, a lektura staje się, paradoksalnie, czynnością ucieczkową, to rzadkie dziś ucieleśnienie ducha epickiego. Mówi rzecz jasna bardzo wiele o naszych czasach – odczuwanych jako czasy schyłku (lub przełomu) – a zarazem pozwala spojrzeć na nie bez emfazy i zacietrzewienia. Już z dystansu”.

Makkai udało się stworzyć powieść uniwersalną: punktem wyjścia jest epidemia AIDS w Chicago w latach 80., ale to przede wszystkim opowieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii oraz o potrzebie empatii. W swojej powieści Makkai porusza tematy nam bliskie, szczególnie w ostatnich latach: walki z epidemią, stygmatyzacji osób nienormatywnych, lęku przed chorobą i wykluczeniem, potrzebie solidarności.

Rozmowa będzie tłumaczona na język polski przez Dominikę Gajewską.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

REBECCA MAKKAI
Autorka powieści „Wierzyliśmy jak nikt”, „The Hundred-Year House”, „The Borrower” oraz zbioru opowiadań „Music for Wartime”. W 2023 roku ukaże się jej nowa powieść „I Have Some Question for You”. Makkai pracuje na wydziale sztuk pięknych w Sierra Nevada College na Uniwersytecie Northwestern, ponadto jest dyrektorką artystyczną fundacji StoryStudio w Chicago. Jej książki przetłumaczono na czternaście języków, a opowiadania włączono w skład licznych antologii, w tym The Pushcart Prize XLI oraz The Best American Short Stories. Ma dwie córki i na co dzień mieszka w Chicago.

AGATA ROMANIUK
Socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. W 2017 zainicjowała projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych miasteczkach. Publikuje teksty w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie i magazynie Non/Fiction. W maju 2019 nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się jej książka reporterska „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”, w 2022 roku reportaż „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”. Jest autorką dwujęzycznej książki dla dzieci pt. „Bal u lamorożca. Polsko-ukraińskie bajki o przyjaźni” wydanej przez Zygzaki.