Przejdź do treści
  • grudzień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    2526272829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Jeżyny Leonarda i zając Dürera | wykład online

04

lut

czwartek, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Jeżyny Leonarda i zając Dürera, tematy roślin i zwierząt w twórczości renesansowych mistrzów

Zapraszamy na wykład online „Jeżyny Leonarda i zając Dürera, tematy roślin i zwierząt w twórczości renesansowych mistrzów”

Termin: czwartek, 4 lutego 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Badania Leonarda da Vinci nad światem przyrody były centralną częścią jego pracy. Uważał, że malarz musi zrozumieć każdy aspekt stworzenia, aby stworzyć prawdziwe obrazy. Co więcej, postrzegał te aspekty jako powiązane w stopniu uniemożliwiającym wytyczenie wyraźnych granic między jednym polem badań a innym. W praktyce objawiało się to potrzebą zgłębiania szczegółów anatomicznych roślin, zwierząt i ludzi. Leonardo marzył o napisaniu traktatu o malarstwie z pełnym opisem ziemskich zjawisk. Ze względu na zakres badań, traktat stał się niezrealizowanym marzeniem. Pozostały okruchy tych fascynacji w postaci rysunków ze szkicowników, zapisów zmagań Leonarda z botanicznym opisem krzewu jeżyny obsypanego owocami, anatomia niedźwiedziej łapy czy rysunkowy zapis kocich figli i wiele innych.

O Albrechcie Dürerze śmiało można powiedzieć, że gdy wracał z podróży do Wenecji w 1506 roku, renesans podążył jego tropem na Północ. Obaj z Leonardem mieli wiele wspólnego, natura obdarzyła ich urodą, zamiłowaniem do pięknych strojów, niepospolitym umysłem i wielkim talentem artystycznym. Dürer, podobnie jak Leonardo, miał potrzebę zgłębiania budowy ziemskich stworzeń. Pospolita kępa trawy, pod jego spojrzeniem zamienia się w rajski ogród w mikroskali, a gdy pieczołowicie, z norymberską dokładnością maluje akwarelą włos po włosie młodego zająca, ten cierpliwie mu pozuje. Obu artystów łączy także zamiłowanie do zwierząt niezwykłych. U Leonarda znaleźć można rysunki smoków, a Dürer na podstawie literackiego opisu i uproszczonego szkicu nieznanego artysty, opierając się głównie na swej wyobraźni, wykonał drzeworyt pancernego nosorożca, jeden z najpiękniejszych i najsłynniejszych drzeworytów świata. Dürer tworzył również grafiki z motywem sabatu czarownic i piekielnymi kozłami, co także zobaczymy na wykładzie.

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego