Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historiawykład
Wszyscy
Kultura

Kaplica Kotowskich. Pomnik awansu społecznego od chłopa do szlachcica | ONLINE

06

wrz

poniedziałek, godz. 18:30 - 20:00

Warszawa, cała Polska,

Centrum Interpretacji Zabytku ONLINE

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Centrum Intepretacji Zabytku Centrum Interpretacji Zabytku Strona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Kaplica Kotowskich. Pomnik awansu społecznego od chłopa do szlachcica | ONLINE

Małżeństwo Kotowskich należało do tych, które w II poł. XVII wieku, dzięki łasce trzech panujących monarchów – Jana II Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, przeniknęło ze stanów: chłopskiego  i mieszczańskiego do warstwy szlacheckiej.

Ta niewyobrażalna, nawet jak na owe czasy rzecz, zrodziła się dzięki sprawnemu administrowaniu dochodami królewskimi. Korzystne transakcje handlowe, nadany indygenat oraz zakup dóbr ziemskich pomnożyły jego fortunę, co zbliżyło Kotowskiego do kręgu dworu królewskiego i otoczenia magnatów, świadcząc na rzecz obu środowisk różne usługi, także polityczne.

Przyjrzymy się kaplicy małżonków, zaprojektowanej przez słynnego Tylmana z Gameren, która pozostała jedynym świadkiem ich prestiżu. Mauzoleum jest ważnym świadectwem życia małżonków, pozwalającym na opowieść o ich doczesności i dostatkach majątkowych, jakie zgromadzili za życia, ich religijności, w końcu przykładem żywych relacji łączących Kotowskich z zakonem dominikanów warszawskich.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.