Przejdź do treści
  • listopad 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    282930311234567891011121314151617181920212223242526272829301
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

Moda. Władza, symbol, materiał. | wykład online

24

mar

środa, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 29 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Moda. Władza, symbol, materiał.

Zapraszamy na wykład online „Moda. Władza, symbol, materiał.”

Czy ubrania mówią? Tak jak nasze własne ubrania i wybory, których  dokonujemy, wiele mówią o nas samych, tak samo jest z ubraniami wybranymi przez artystów dla przedstawienia ich modeli i tematu dzieła. Ubiór jest niezmiennie bardzo świadomym i przemyślanym wyborem artysty.

Zapraszamy na spotkania, w którym słynne obrazy będą punktem wyjścia do refleksji nad modą okresu, w którym powstały, jak również nad rolą i znaczeniem ubrań w danym przedstawieniu.

Porozmawiamy o kanonach piękna, miejscach kreowania mody i przedmiotów luksusowych, jak również o tym, jak symboliczne i znaczące przez lata były obiekty związane z modą.

Napoleon to jeden z najsłynniejszych wodzów i władców, również taki – o czym mówi się rzadziej – który ogromną wagę przykład do … ubrań, świadomy ich wpływu na kreowanie swojego publicznego wizerunku, ale też roli jaką ich produkcja odrywa dla prosperity kraju. Napoleon i jego żona Józefina lansowali tzw. styl empirowy. Zastawimy się wspólnie co go tworzyło, z jaki zasadami mody wcześniejszej zrywało oraz co świadomie propagowanie takiego stylu oznaczało dla lokalnych rzemieślników i producentów materiałów.

Termin: środa, 24 marca 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Więcej informacji: http://www.arttransfer.pl/moda-w-malarstwie/

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Spotkanie poprowadzi:

Dr Aleksandra Jatczak-Repeć – doktor nauk humanistycznych, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2010 roku prowadzi pracownię Historii i Teorii Mody w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, inicjuje interdyscyplinarne warsztaty i realizuje projekty międzyinstytucjonalne (regularne z Operą Paryską, Muzeum Narodowym w Warszawie). Wykładała też gościnnie m. in.: Royal Academy of fine Arts w Gandawie, Instytucie Fotografii Fort, SCEKU i in.

W 2020 roku na Wydziale Historycznym UW obroniła doktorat pt. Postmodernizm w modzie lat 70. XX wieku. Pluralizm stylistyczny i zmiany na globalnym rynku mody, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce” pod kierunkiem dr hab. Anny Sieradzkiej, prof. UW.

Kuratorka wystaw: m. in. Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce (Instytut Fotografii Fort, 2019), Tactilis – wystawa tkaniny i rysunku (Fundacja Sztuki Banku PKO), Chapeau bas. Wystawa kapeluszy z kolekcji Adama Leja, (ASP Warszawa), Filmowo mi… – polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969 i Stefan Norblin – artysta wszechstronny, (Muzeum Plakatu, Warszawa). Konsultantka merytoryczna projektów z zakresu historii mody, m. in. polskiej edycji autobiografii Christiana Diora czy multimedialnego przewodnika Instytutu Adama Mickiewicza o historii polskiej mody. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych z dziedziny sztuki (publikowane m. in. w: L’Officiel PolskaEllePolitykaMonitor MagazineBluszcz).

Odbyła szereg zagranicznych stypendiów naukowych, poszerzając wiedzę na najlepszych paryskich (Ecole du Louvre, Sorbonne) i londyńskich uczelniach (Central S. Martins, London College of Fashion, Victoria & Albert Museum).