Przejdź do treści
  • wrzesień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930123456
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
festiwalperformancespektaklteatr
Wiek powyżej: 60
Kultura

Na pamięć | Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa. Ucieczka do przodu.

18

lis

piątek, godz. 20:00 - 21:30

Warszawa,

Nowy Teatr

Bilet: 35 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Nowy Teatr w Warszawienowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Ponieważ traciła wzrok, babcia Tiago Rodriguesa, Cândida, poprosiła go o znalezienie książki, której mogłaby nauczyć się na pamięć, zanim przestanie móc czytać. Co jednak oznacza uczenie się tekstu „na pamięć”? Co dzieje się z opowieściami, gdy są przekazywane od osoby do osoby? Jakie są intymne i polityczne wydźwięki tego gestu?

Na zaproszenie Tiago Rodriguesa dziesięciu ochotników uczy się wiersza na pamięć. Bez kontekstu, bez przygotowań, za to przed publicznością. Każdy, rozpoczynając indywidualnie od pojedynczych słów, tworzy w miarę rozwoju sytuacji współzależny zespół, którego jedność jest warunkiem przetrwania tekstu. W międzyczasie na scenie pojawia się mieszanka różnych historii – czasami prywatnych, czasami publicznych, czasami prawdziwych, czasami fikcyjnych. Historie i postacie przecinają się, pojawiają się nieoczekiwane połączenia. Spektakl staje się poetyckim doświadczeniem kolektywnej walki z czasem i niepamięcią. To hymn dla kryjówek, w których przechowujemy momenty, teksty i doświadczenia – dzięki nim, nawet w najbardziej niespokojnych czasach, pozostają bezpieczne.

Tiago Rodrigues zachęca nas do uczenia się nie tylko „na pamięć”, ale i „z sercem”, bo – jak zauważył kiedyś George Steiner – „kiedy 10 osób zna wiersz na pamięć, ani KGB ani CIA ani Gestapo nie mogą nic z tym zrobić. Przeżyje”.