Przejdź do treści
  • wrzesień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930123456
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
Wszyscy
Wydarzenia Plenerowe

Na tropie Aliny Scholtz: Spacer po ogrodzie Saskim z dendrologiem

26

wrz

niedziela, godz. 14:00 - 15:00

Warszawa,

Zbiórka obok tablicy przy wejściu od strony Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (od ul. Królewskiej).

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Muzeum Wolimuzeumwarszawy.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Spacer po ogrodzie Saskim z dendrologiem

Ogród Saski w Warszawie stanowi pierwszy park publiczny w Polsce, który dla mieszkańców stolicy udostępniony został już w 1727 r. To jedno z ważniejszych założeń parkowych Warszawy zostało w znaczącym stopniu zniszczone w trakcie II wojny światowej. Przy jego odtworzeniu swój udział miała Alina Scholtz, która wpłynęła na to jak wygląda aktualnie.

Na spacerze dendrologicznym po parku przyjrzymy się najważniejszym elementom budującym park, czyli drzewom. Poznamy lipy którymi Ogród Saski został obsadzony zaraz po wojnie; przyjrzymy się rzadkim na skalę kraju gatunkom z Ameryki Północnej, które pojawiły się tam jeszcze przed wojną; staniemy pod gigantyczną pomnikową topolą późną; znajdziemy najpotężniejszą lipę, która przeżyła bombardowanie — co będziemy w stanie wyczytać z jej korony. Zwrócimy też uwagę na historyczne odmiany rodzimych gatunków. Poza morfologią drzew skupimy się na ich fizjologii i ich ochronie — tak ważnej, ponieważ raz utracone drzewo jest już nie do odtworzenia. Spojrzymy jak ochrona drzew wyglądała dawniej oraz jak ma się aktualnie.

Prowadzenie: Mateusz Korbik – dendrolog, architekt krajobrazu. Członek zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Współautor książki “Drzewa Warszawy”. Specjalizuje się przede wszystkim w rodzaju topola oraz w pielęgnacji i utrzymaniu drzew miejskich.

Zbiórka obok tablicy przy wejściu od strony Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (od ul. Królewskiej).