Przejdź do treści
  • kwiecień 2025
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    311234567891011121314151617181920212223242526272829301234
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
mała scena PKiNnasze czasyteatr dramatyczny
Wiek powyżej: 60
Kultura

Nasze czasy

23

kwi

środa, godz. 19:30 - 20:45

Warszawa,

Mała scena PKiN

Bilet: 25 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka https://teatrdramatyczny.pl/ Strona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

1 h 15 min (bez przerwy)

Płynie, leci, mija, zwalnia, przyspiesza, pędzi. Ktoś ma mnóstwo, komuś brakuje. Można się z nim ścigać, można go przeliczać, marnować, dobrze wykorzystywać – ale i tak każdemu równo odmierza etapy życia i drogę ku śmierci. Można go też spędzić w teatrze. Na spektaklu – o czasie.

Przekrojowa obsada (w niej aktorki i aktorzy młodzi, trochę starsi, i jeszcze trochę starsi…) w osobistej, scenicznej podróży do wnętrza klepsydry – opowieści o tym, jak różnie doświadczamy swojego wieku i o tym, jak subiektywnie i indywidualnie doświadczamy czasu. Opowieści o sprawie bardzo ludzkiej, zwykłej i prostej, a zarazem kosmicznie skomplikowanej i ostatecznej: płynącym czasie. O świadomości czasu, o obsesjach, lękach i radościach związanych z czasem. Ale i o tym, żeby chwytać realność czasu tu i teraz. Bo teatr to przecież także przestrzeń, w której aktorzy i widzowie decydują się dzielić ze sobą czas.

///

Kompetencje i siły łączą w tym spektaklu twórcy z różnych dziedzin: scenografię i kostiumy przygotowuje wybitny artysta sztuk wizualnych Karol Radziszewski, za bardzo istotny w tym świecie ruch sceniczny i jego dramaturgię odpowiada choreografka, tancerka i performerka Agata Maszkiewicz; działania z oddechem zaprojektowała artystka i psychoterapeutka Dobrawa Borkała. Za reżyserię całości odpowiada Weronika Szczawińska, laureatka Paszportu Polityki, twórczyni nagradzanych i cenionych przez publiczność całego kraju spektakli „intymnych i czułych”, artystka obdarzona oryginalnym stylem i własnym, niepowtarzalnym językiem.

Spotykają się z wyjątkową obsadą. Na scenie legenda polskiego teatru, Małgorzata Niemirska, filar i podpora zespołu Teatru Dramatycznego, Waldemar Barwiński, uwielbiana przez widownię, utalentowana ponad wszelką miarę Anna Szymańczyk, rozpoczynająca dopiero swoją karierę – a już doceniana! – Helena Urbańska i multidyscyplinarny Piotr Wawer Jr, od lat podróżujący po scenach całej Polski aktor,  reżyser i uznany dramaturg. Oto ekipa, z którą można wybrać się na poszukiwania czasu. Każdego. Nie tylko tego straconego.

Scenariusz spektaklu wykorzystuje na prawach cytatu fragmenty następujących tekstów:
„Kłamstwo i czary”, Elsa Morante (tłum. Zofia Ernstowa)
„Do nieskorej Bogdanki”, Andrew Marvell (tłum. Stanisław Barańczak)
„Księga Koheleta” (cytat za „Biblią Tysiąclecia”)
„Tajemnica czasu”, Carlo Rovelli (tłum. Jeremi K. Ochab)
„Der Rosenkavalier”, Hugo von Hofmannstahl (polski przekład za: „Tajemnica czasu”, Carlo Rovelli, tłum. Jeremi K. Ochab)
„Wszystko na sprzedaż”, Andrzej Wajda
„Zmiana” (1979 r.), performans Ewy Partum
Ponadto, fragment scenariusza inspirowany jest „Latami” Annie Ernaux w tłum. Magdaleny Budzińskiej i Krzysztofa Jarosza; scenariusz zawiera także teksty oparte na improwizacjach i wspomnieniach aktorów z obsady.

W spektaklu występują sceny nagości.

Obsada

Waldemar Barwiński
Małgorzata Niemirska
Anna Szymańczyk
Helena Urbańska
Piotr Wawer Jr (gościnnie)

Twórcy

Reżyseria
Weronika Szczawińska
Scenariusz
Weronika Szczawińska i Piotr Wawer JR
Dramaturgia i choreografia
Agata Maszkiewicz
Współpraca oddechowa
Dobrawa Borkała
Scenografia i kostiumy
Karol Radziszewski
Opracowanie muzyczne
Piotr Wawer JR
Inspicjent/sufler/asystent reżyserki
Julian Potrzebny
Kierowniczki produkcji
Małgorzata Błasińska, Olga Stefańska