Przejdź do treści
  • wrzesień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930123456
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
filmfilmykinoteatr
Wszyscy
Kultura

Niechciani – wizerunek obcego w kinie: „Parasite” Bong Joon Hoo

24

maj

wtorek, godz. 19:00 - 21:00

Warszawa,

Nowy Teatr

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Nowy Teatr w Warszawienowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Projekcja filmu „Parasite” Bong Joon Hoo poprzedzona  wykładem Tomasza Kolankiewicza

Dwie rodziny, dwa klany i dwa światy spotykają się w ociekającym przepychem wielkim domu na przedmieściach Seulu. Film będący z pozoru thrillerem, w istocie wyrasta na bardzo ciekawą parabolę klasowych relacji w bardzo hierarchicznym Koreańskim społeczeństwie. Film dobitnie pokazuje, że żeby być Obcym, wcale nie trzeba być przybyszem z innego kraju – wystarczy inny poziom materialny.

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i aż czterema Oscarami (w tym za najlepszy film – pierwszy raz w historii po te laury sięgnął film nieanglojęzyczny) zaskakujący metaforyczny dramat koreańskiego reżysera Bong Joon Ho.

NIECHCIANI – WIZERUNEK OBCEGO W KINIE

Od kilku miesięcy na Polsko-Białoruskiej granicy koczuje w trudnych warunkach grupa imigrantów. Ludzi, którzy w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia postawili wszystko na jedną kartę i znaleźli się w potrzasku – nie mogą wjechać do Unii Europejskiej, nie mogą wrócić do swojej ojczyzny. Stali się niechcianymi, anonimowymi osobami, które z różnych powodów znajdują się poza społeczeństwem, nie dotyczą ich zasady, nie obowiązują prawa, są poza marginesem. Historia zna wiele przypadków, kiedy jedna grupa wypycha inną poza nawias: tak traktowano rdzennych mieszkańców obu ameryk, Czarnych, Żydów, Słowian, Chińczyków, Arabów… listę można ciągnąć w nieskończoność i odmieniać ją przez przypadki – religijne, rasowe, światopoglądowe. Jak w światowym kinie wygląda figura obcego? I dlaczego nasza pamięć o tym, że także Polacy bywali wypędzani, niechciani, musieli uciekać i prosić o azyl, jest tak krótka?