Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
książka
Wszyscy
Kultura

Nowa książka: „Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych” Patryka Mogilnickiego

09

mar

środa, godz. 19:00 - 21:00

Warszawa,

Nowy Teatr

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Nowy Teatr w Warszawienowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Karakter.

Lepiej nie oceniać treści książek po okładkach – a jednak budzą one w czytelnikach żywe emocje: od zachwytu do odrazy, od ciekawości po niechęć. Gdy prawie dekadę temu Patryk Mogilnicki, ilustrator, projektant i miłośnik literatury ujrzał w księgarni szczególnie brzydkie wydanie swojej ulubionej powieści, w geście rozpaczy podzielił się swoją frustracją na Facebooku i założył stronę Kupiłbym tę książkę, gdyby nie okładka. W ciągu kilku dni zdobyła liczne grono zagorzałych fanów: ludzi, dla których książki to więcej niż treść: to wierni towarzysze naszego życia.

Dla takich jak Wy powstał niniejszy tom.

Autor zebrał w nim doborowe grono osób, które książki tworzą. Przedstawia najważniejsze projektantki i projektantów, rozmawia na temat szczególnie znanych i udanych realizacji, a niektórych wypytuje bardziej szczegółowo: o pracę w branży, największe sukcesy, najdotkliwsze porażki i niezrealizowane projekty, z których sporo można zresztą tutaj można zobaczyć.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy lubią książkami się zachwycić!

Patryk Mogilnicki. Ilustrator, autor książki Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja (2017, Karakter) oraz Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych. Specjalizuje się w ilustracji prasowej i książkowej. Publikował w większości polskich magazynów, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Przekroju”, „Newsweeku”, „Filmie”, „Architekturze”, „Podróżach”, „Zwierciadle”, „Machinie”, z zagranicznych m.in. we włoskim „Vice”, angielskim „Pickles” czy „Fast Company” z Nowego Jorku. Projektuje plakaty koncertowe, teatralne, filmowe, na wydarzenia (m.in. Koncerty Chopinowskie, Festiwal Skrzyżowanie Kultur, Weekend Księgarń Kameralnych), a także okładki płyt (m.in. dla zespołów Retribution Body, Kristen, Wulkan) i książek. Kurator wystaw z polską ilustracją pokazywanych w kraju i zagranicą. Jego ilustracje prezentowane były w albumach Pictographic Index 1 (2009, The Pepin Press), 1000 Portraits Illustrations (2012, Quarry Books), rodzimych The Best Polish Press Illustrators (2016, Slow) i The Best Polish Poster Illustrators (2017, Slow), a także na wielu wystawach w kraju i zagranicą.

Marta Konarzewska. Warszawska graficzka, ilustratorka i rysowniczka, współpracująca z wydawnictwem Filtry od ponad dwóch lat, czyli od powstania wydawnictwa. W tym czasie zaprojektowała dla Filtrów około 25 okładek. (łącznie z tymi, które jeszcze nie miały premiery). Projektowaniem okładek książkowych zajęła się dopiero we współpracy z Filtrami, wcześniej było nudnawo.

Przemek Dębowski. Grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Projektuje książki dla najważniejszych polskich wydawnictw, głównie jednak dla założonego w 2008 roku wraz z Magdą Dębowską i Małgorzatą Szczurek własnego wydawnictwa Karakter. Redaktor (wraz z Jackiem Mrowczykiem) antologii Widzieć / Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie (Karakter 2011). Mieszka w Krakowie.