autorzyksiążkaliteraturaspotkaniespotkanie książkowe

paź

poniedziałek, godz. 19:00 - 21:00

Nowy Teatr

Nowy Teatr w Warszawienowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Ossolineum.

Sygnatury Sebalda. Zwierzęta – Widma – Ruiny autorstwa Katarzyny Kończal to pierwsza polska monografia poświęcona twórczości W.G. Sebalda – pisarza uznawanego za jednego z najwybitniejszych literatów drugiej połowy XX wieku, który w swoich kunsztownych utworach prozatorskich w wyjątkowo przejmujący sposób dowodził, jak widmo Zagłady i procesów kolonialnych nawiedza (po)nowoczesne społeczności europejskie.

Kończal w swojej książce koncertuje się na sposobach przedstawienia zwierząt, procesu rujnacji środowiska naturalnego oraz kondycji ludzkiej, omawiając dorobek artystyczny Sebalda w sposób wielokontekstowy i wnikliwy. Przedstawia niemieckiego pisarza nie tylko jako zachwycającego stylistę, lecz także jako przenikliwego krytyka nowoczesności – wiernego ucznia myślicieli takich jak Walter Benjamin, Theodor W. Adorno czy Jean Améry.

Dbałość o żywy styl, klarowność wywodu i o kompozycyjną precyzję powoduje, że Sygnatury Sebalda można czytać jak esej. Pomimo ugruntowania swoich rozważań w literaturze przedmiotu, badaczka z dużą swobodą przedstawia autorskie tezy, dając dowód swoich kompetencji interpretacyjnych.

Poza monografią Katarzyny Kończal podczas dyskusji w Nowym Teatrze omówiony zostanie również tom wykładów W.G. Sebalda pt. Wojna powietrzna i literatura, będący żarliwą krytyką kultury powojennych Niemiec i jej niezdolności do żałoby; książka, w której Sebald jawi się jako nieprzejednany polemista – bezkompromisowy w sądach, kategoryczny w tonie.

Katarzyna Kończal – literaturoznawczyni, tłumaczka, doktorka nauk humanistycznych. Ukończyła filologię germańską oraz filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; rozprawę doktorską poświęciła twórczości W.G. Sebalda. Zajmowała się powojenną literaturą polską i niemieckojęzyczną, m.in. pisarstwem Jeana Améry’ego oraz Bogdana Wojdowskiego, kulturą żydowską, a także związkami literatury i fotografii. Pracuje w Wydawnictwie Poznańskim, gdzie zajmuje się promocją literatury pięknej.

Małgorzata Łukasiewicz – tłumaczka, eseistka, studiowała języki obce i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako tłumaczka literatury niemieckojęzycznej współpracuje z wieloma wydawnictwami, czasopismami i instytucjami kultury. W jej przekładzie ukazały się utwory takich autorów jak W.G. Sebald, Robert Walser, Hermann Hesse, Christine Lavant, Theodor W. Adorno, Jürgen Habermas czy Friedrich Nietzsche. Laureatka wielu nagród m.in. Nagrody „Literatury na Świecie”, Polskiego PEN Clubu, „Zeszytów Literackich” im. Pawła Hertza, Nagrody im. Hermana Hessego, Nagrody Polsko-Niemieckiej.

Tomasz Szerszeń – antropolog kultury i artysta wizualny, eseista. Autor książek Wszystkie wojny świata (2021), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015) i Architektura przetrwania (2017). Redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Autor wielu tekstów i przekładów publikowanych w pismach i antologiach.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje teksty publicystyczne publikowała też na łamach „Przekroju” i „Dziennika”. Autorka zbioru esejów Książka o czytaniu (2016) oraz biografii Kornela Filipowicza – Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu (2020).