• marzec 2024

lip

środa, godz. 18:30 - 20:00

Warszawa | cała Polska,

Centrum Interpretacji Zabytku Strona www Centrum Interpretacji Zabytku Strona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Spacery UNESCO. Rzym siedmiu wzgórz: Palatyn | ONLINE | 14.07.2021

O ile Kapitol jest Wzgórzem Bogów, o tyle znajdujący się tuż obok Palatyn jest Wzgórzem Ludzi. To tu nad głową Romulusa przeleciało 12 sępów, oznaczających wróżbę o trwaniu przez 1200 lat miasta przez niego założonego. Wróżba myliła się co do czasu, bo 12 wieków trwał Rzym antyczny, ale samo Miasto istnieje do dziś. Na Palatynie rozpoczyna się historia cesarskiej władzy nad miastem i światem. Centrum Imperium Rzymskiego, siedziba jego władców do dziś nie jest nam znana w całości. Nasz spacer pokaże skalę dziedzictwa i potencjał artystyczny zachowany po dziś dzień.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

Spacery UNESCO: Pałace Wersalu | ONLINE | 21.07.2021

Nieopodal Paryża zachowało się miejsce – symbol wielkości Francji. Miejsce związane z ideą państwa, która po wsze czasy łączona będzie z imieniem Króla Słońce, Ludwika XIV i jego następców. Na to imponujące założenie rezydencjonalno-ogrodowe patrzeć można z wielu perspektyw.

Wersal bowiem to nie tylko królewska rezydencja, ale także miasto o przemyślanym układzie urbanistycznym, wyrosłe nieopodal pałacu. To tu, w bliskości dworu posadowiono siedziby arystokracji, klasztory fundowane przez królowe Francji, pawilony muzyczne i sportowe, jak też stajnie królewskie.

Przedstawimy różnorodność Wersalu na tle historii – od monarchii do Republiki.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

Spacery UNESCO. Rzym siedmiu wzgórz: Kwirynał i Wiminał | ONLINE | 28.07.2021

Spacer po dzisiejszym Kwirynale oznacza odwiedziny w Pałacu Prezydenckim, wcześniejszej siedzibie królów i papieży. Na tym szczycie przed wiekami mieściła się wioska Sabinów, którzy czcili boga Kwiryna. Od jego imienia wzgórze otrzymało nazwę. Wraz ze znajdującym się obok Wiminałem, Kwirynał tworzył w późniejszych latach jedną z głównych dzielnic mieszkalnych miasta.

Prowadzący: dr Paweł Ignaczak – historyk sztuki, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą artystyczną XVIII wieku (sztuki piękne, rzemiosło artystyczne, obyczajowość), twórczością amatorską w XVIII wieku, grafiką dawną (głównie polską i francuską XVIII i XIX wieku), a także historią kolekcjonerstwa i muzealnictwa.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Sprawdź nasze pozostałe wykłady.