Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
architekturawykład online
Wszyscy
Kultura

Spacery UNESCO. Rzym siedmiu wzgórz: Awentyn | ONLINE

20

wrz

poniedziałek, godz. 18:30 - 20:00

Warszawa, cała Polska,

Centrum Interpretacji Zabytku ONLINE

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Centrum Intepretacji Zabytku Centrum Interpretacji Zabytku Strona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Spacery UNESCO. Rzym siedmiu wzgórz: Awentyn | ONLINE

Arystokracja – niezależnie czy dawna, czy współczesna – chętnie wybiera za swoją siedzibę Awentyn. Historię wzgórza od strony Tybru wyznaczają kościoły, których wezwania najlepiej tłumaczą złożone dzieje Rzymu. Przykładem narastającej pamięci różnych epok, jest bazylika Santa Sabina, która wraz z klasztorem dominikanów powstała w miejscu domu Sabinusa. W okresie prześladowań Kościoła spotykali się tu chrześcijanie. Inną odsłoną wielowiekowego dziedzictwa jest kościół Zakonu Maltańskiego, nieopodal którego znajdują się jedne z najpopularniejszych ostatnio drzwi z najbardziej znaną „dziurką od klucza”.

Giovanni Battista Piranesi zaprojektował w XVIII wieku całe założenie architektoniczne, a przy tym wytyczył perspektywę ogrodową, poprzez którą, ogniskując wzrok wspomnianą dziurką od klucza można dostrzec kopułę największej świątyni Rzymu, czyli bazyliki Świętego Piotra. Czy spodziewał się, że ten eksperyment naukowy stanie się po dwóch stuleciach atrakcją turystyczną?

 

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.