Przejdź do treści
  • kwiecień 2025
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    311234567891011121314151617181920212223242526272829301234
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
bezpłatne wydarzenia dla seniorówkulturaliteraturareportażspotkanie autorskiespotkanie z pisarzem
Wszyscy
Kultura

Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem

20

lis

środa, godz. 18:00 - 20:00

Warszawa,

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 "Komiksowo", al. Solidarności 90, Warszawa/ Wola

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Biblioteka na Woliwww.bpwola.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem

Wojciech Tochman – reporter i pisarz.

Debiutował jeszcze jako licealista – w 1987 roku – reportażem o szkolnej szatni na łamach młodzieżowego tygodnika „Na przełaj”. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” przyjęła go Hanna Krall. Pierwszym tekstem Tochmana była „Bajka o dobrym księgowym”.

W „Gazecie Wyborczej” pracował do 2004 roku pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert. W „Gazecie” (głównie w dodatku „Duży Format”) publikował reportaże i felietony do czerwca 2019 roku. Od 1996 do 2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku założył Fundację ITAKA, poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom. Aktualnie (od 2009 roku) jako fundator, jest członkiem Rady Fundacji.

Jest pomysłodawcą Klubu HEBAN i koordynatorem jego działań. W latach 2009 -2016 fundacja Klub Heban udzielała pomocy dzieciom we wsi Nyakinama w Rwandzie. Od 2018 wspiera leczenie osób cierpiących na choroby psychiczne w Kambodży.

W 2009 roku założył w Warszawie (wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem) Instytut Reportażu, w którym stworzył Faktyczny Dom Kultury oraz klubo-księgarnię „Wrzenie Świata” przy ul. Gałczyńskiego w Warszawie

Jest autorem koncepcji i pierwszego programu Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu od 2009 roku. W latach 2009-2017 członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu. Od 2017, jako fundator, jest członkiem Rady Fundacji.

W latach 2017-2019 zasiadał w międzynarodowym jury UNESCO/ Guillermo Cano World Press Freedom Prize (w 2019 jako przewodniczący).

Książki autora:
„Schodów się nie pali” – debiutancki zbiór reportaży
„Jakbyś kamień jadła” – opowieść reporterska o powojennej Bośni
„Córeńka” – powieść reporterska o poszukiwaniach dziennikarki Gazety Wyborczej Beaty Pawlak po zamachu terrorystycznym na wyspie Bali
„Wściekły pies”– tom reportaży
„Bóg zapłać” – tom reportaży
„Dzisiaj narysujemy śmierć”– książka o ludobójstwie w Rwandzie
„Eli, Eli” – reporterska opowieść o slumsach w Manili stolicy Filipin
„Kontener” (współautor z Katarzyną Boni) – książka o losach syryjskich uchodźców w Jordanii.
„Krall” (edycja wspólnie z Mariuszem Szczygłem) – rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall
„Pianie kogutów, płacz psów” – opowieść reporterska o współczesnej Kambodży
„Historia na śmierć i życie” – opowieść reporterska o głośnym zabójstwie na warszawskim Tarchominie w 1996 roku i sprzeciw wobec kary dożywotniego pozbawienia wolności w Polsce

Książki Wojciecha Tochmana są tłumaczone m.in. na angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, fiński, ukraiński, rosyjski, niderlandzki, bośniacki, hiszpański, portugalski, czeski, słowacki, węgierski oraz arabski.

Laureat wielu nagród, w tym Premio Kapuscinski przyznawanej w Rzymie.

Na spotkaniu porozmawiamy o książkach Wojciecha Tochmana (m.in. o „Historii na śmierć i życie„).
Zbrodnia, której nie można wybaczyć, i jej ofiara. Dramat rodziny, z którego nie da się podźwignąć. Skazana kobieta i jej krzywda bez kresu. W „Historii na śmierć i życie”, reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego, Wojciech Tochman pisze o dziewczynie, która za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć.
Autor składa też hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej. To ona pierwsza zaczęła dokumentować tę długą historię. Książka jest ich wspólną opowieścią – o przemocy, strachu, zemście, tęsknocie, czułości i niesprawiedliwości. Zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych, toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski aż do dzisiaj i wciąż trwa.

Wydarzenie można znaleźć na profilu Biblioteki na Woli na Facebooku.

Autorem zdjęcia jest: Michał Fiałkowski.

Zapraszamy!