• marzec 2024

sty

czwartek, godz. 19:00 - 20:15

Bilet: 27 zł

Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Stanisław Wyspiański. Kościół porośnięty bratkami i nasturcją | wykład online

Zapraszamy na wykład online „Stanisław Wyspiański. Kościół porośnięty bratkami i nasturcją”

Termin: czwartek, 21 stycznia 2021, godz. 19:00

Zapisy: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Stanisław Wyspiański był najwybitniejszym przedstawicielem krakowskiej secesji. Należał do twórców wszechstronnych, totalnych. Jego praca artystyczna obejmuje prócz malarstwa sztalugowego, pastele, malarstwo ścienne, witraże, winiety i ozdobniki graficzne, elementy wyposażenia wnętrz, meble, tkaniny, wyroby z metalu. Podobnie jak wielu innych artystów secesji Stanisław Wyspiański (1869-1907) był wielkim miłośnikiem kwiatów.

W liście do Lucjana Rydla z 19 stycznia 1896 pisał: „Nie mogę się doczekać kwiatów i wiosny i wyobrażam sobie moje szaleństwo, jak cały pokój będzie pełen woni i barw, zielska, zieloności, chwastów…” Gdy do Krakowa zawitała wiosna, Wyspiański napisał przyjacielowi: „Tymczasem wycieczki na Bielany, nad Wisłę, na łąki po kwiaty i stylizowanie tychże i od razu zastosowanie do lamp, świeczników, kolumn, słupów, fasad, fryzów, ścian. Jest to cały świat lśniący, tęczowy, dziwny – chcę się wżyć w niego. Jakie tam cuda!”

Spotkanie poprowadzi Ewa Szachowska – arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz wieloletnia współpracowniczka Fundacji Art Transfer (od 2013 roku). Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali. Prowadzi warsztaty, oprowadzania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także  osobom z niepełnosprawnością i dzieciom. Pasjonatka historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuje się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej. Prowadzi także warsztaty i pracuje jako przewodnik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.