Przejdź do treści
  • marzec 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    2627282912345678910111213141516171819202122232425262728293031
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

W stronę rzeźby: Alberto Giacometti | wykład online

08

lut

poniedziałek, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

W stronę rzeźby: Alberto Giacometti | wykład online

Zapraszamy na wykład online „W stronę rzeźby: Alberto Giacometti

Termin: poniedziałek, 08 lutego 2021, godz. 19:00

Bilety: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Giacometti urodził się w 1901 r. w Borgonovo w Szwajcarii. Wzrastał w środowisku artystycznym, jego ojciec był znanym malarzem postimpresjonistą. Miał dwóch braci z których jeden został rzeźbiarzem, a drugi architektem. W wieku 21 lat opuścił rodzinną Szwajcarię i wyjechał do Paryża, aby kontynuować edukację. Tu poznał wielu artystów m.in. Picassa, Ernsta i Miró i zafascynował się surrealizmem. Później jego poszukiwania pójdą w inną stronę, ale elementy surrealistyczne i ekspresjonistyczne do końca będą pojawiały się w jego twórczości. Studiował również szczegółowo sztukę prehistoryczną, azjatycką, prekolumbijską i egipską.

Najbardziej znane rzeźby Giacomettiego to wydłużone, kroczące postacie. W kolejnych odsłonach zmienia im proporcje, eksperymentuje, postacie maleją lub wydłużają się ponad miarę. Postać człowieka ma chropowatą fakturę, kroczy samotnie, jest lekko pochylona. Widać jego samotność i czuć niepokój. Sartre zauważa, że twórczość Giacomettiego jest pełna filozoficznych treści. Dostrzega w niej stwierdzenie nietrwałości świata, jego przemijalności oraz znikomości wszelkiej materialnej egzystencji. Sztuka Giacomettiego jest odpowiedzią artysty na otaczający go świat, doświadczenia dwóch wojen światowych i okrucieństw systemów totalitarnych.

Prowadząca: Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu Niedzielne wykłady Magdy od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie Sztuki transferowanie od 2013 r., programu dla dzieci Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.