Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
historia sztukikulturasztukawykład online
Wszyscy
Kultura

W stronę rzeźby: Constantin Brâncuși | wykład online

25

sty

poniedziałek, godz. 19:00 - 20:15

Warszawa,

online

Bilet: 27 zł

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Fundacja Art Transferwww.arttransfer.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

W stronę rzeźby: Constantin Brâncuși | wykład online

Zapraszamy na wykład online „W stronę rzeźby: Constantin Brâncuși

Termin: poniedziałek, 25 stycznia 2021, godz. 19:00

Bilety: www.arttransfer.pl/zgloszenia

Wykład online odbywa się na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

Brâncuși, urodzony w Rumunii w 1876 r., swoje dorosłe życie związał z Paryżem. Na jego dzieła zwrócił uwagę sam Auguste Rodin i zaproponował mu współpracę w swoim atelier w Meudon. Jednak Brâncuși odmówił zgodnie z zasadą, że „w cieniu wielkich drzew nic nie rośnie”. Przez całe życie cechowała go silna indywidualność, szedł swoją drogą i był wierny swoim przekonaniom. W swojej twórczości dążył do syntezy, czystej formy i prostoty, o której mówił, że „nie jest w sztuce celem; ale bezwiednie do niej dochodzimy, poprzez zbliżenie się do rzeczywistego sensu rzeczy”.

Brâncuși wyznawał zasadę, że forma artystyczna jest zawsze odbiciem formy wziętej z natury tylko uproszczonej do granic symbolu. Konsekwentnie i wytrwale dążył do perfekcji. Jego rzeźby PtakiRyby czy Głowy przeszły ewolucję od formy figuratywnej do abstrakcyjnej, będącej uniwersalną ideą. Za formę doskonałą uznał kształt jajka, które jest jednocześnie symbolem życia i doskonałym kształtem abstrakcyjnym. Ta prostota i uniwersalizm sprawiają, że jego sztuka jest ponadczasowa, wciąż aktualna i intrygująca.

Prowadząca: Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu Niedzielne wykłady Magdy od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie Sztuki transferowanie od 2013 r., programu dla dzieci Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.