Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
Wszyscy
Kultura

Wille i pałace Italii: Palazzo i Willa Farnese | ONLINE

03

lis

środa, godz. 18:30 - 20:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Centrum Interpretacji Zabytkówmuzeumwarszawy.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Wille i pałace Italii: Palazzo i Willa Farnese | ONLINE

W cyklu spotkań, poświęconych architekturze i kolekcjom Italii, przyglądamy się losom znanych włoskich rodów i ich rezydencji. Losy pałacu i willi Farnese, splecione z burzliwymi dziejami kardynalskich i bankierskich rodzin nowożytnego Rzymu będą kanwą naszego Spaceru UNESCO. Spotkajmy się w Rzymie, na spacerze po obu brzegach Tybru.

Twórcą potęgi rodziny Farnese był kardynał Allessandro Farnese.

Swój frywolny przydomek – „kardynał spódniczka” – zawdzięczał własnej siostrze, pięknej Giulii, która jako kochanka papieża Aleksandra VI, miała swój znaczny udział w promocji brata.

Młody purpurat zgromadził imponującą kolekcję sztuki antycznej i ze znawstwem nabywał sztukę jemu współczesną. Postanowił zbudować pałac, który przyćmił swą świetnością i ogromem wszystkie dotychczas wzniesione rezydencje.

Architektem Palazzo Farnese był Antonio da Sangalo, ale dopiero ingerencja Michała Anioła w 1546 roku nadała temu obiektowi szczególny charakter, który znamy do dziś. Rodzina w 1577 roku zakupiła od potomków Agostina Chigiego wielki skarb poprzedniej epoki – willę na Zatybrzu. Zaprojektowana przez Baltasare Peruzziego z Willi Chigi przemianowana została na Farnesinę.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”, kierownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.