Przejdź do treści
  • wrzesień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    262728293031123456789101112131415161718192021222324252627282930123456
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

  • Zakres cen
Znaleziono
Wszyscy
Kultura

Wozzeck | projekcja opery

05

kwi

wtorek, godz. 19:00 - 21:30

Warszawa,

Nowy Teatr

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Nowy Teatr w Warszawienowyteatr.org/plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie InstagramStrona organizatora w serwisie YouTube

Kolejna projekcja w ramach Przeglądu oper Krzysztofa Warlikowskiego i Małgorzaty Szczęśniak. Nagranie opery w inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego z Dutch National Opera w Amsterdamie.

 

W dzień po pierwszym wykonaniu opery w 1925 roku krytyk w berlińskim „Deutsche Zeitung” uznał kompozytora za „muzycznego hochsztaplera, niebezpiecznego dla społeczeństwa”. Arcydzieło Albana Berga do dramatu Georga Büchnera jest rzeczywiście o tyle wywrotowe, że jest wołaniem o sprawiedliwość.

 

Sam Büchner – namiętny aktywista, współorganizator nielegalnego Towarzystwa Praw Człowieka, autor pracy O unerwieniu czaszki (na zakończenie studiów medycznych) i doktoratu z przyrodoznawstwa O systemie nerwowym ryb pytał: „Co nazywacie legalnością? Prawo, które wraz z ochraniającą ją okrutną siłą bagnetów oraz głupotą i przebiegłością jego wykonawców jest wiecznym, brutalnym gwałtem, zadawanym sprawiedliwości i zdrowemu rozsądkowi?”.

 

Kompozytor sam doświadczył upokorzeń losu żołnierskiego podczas I wojny światowej, która oderwała go od partytury Wozzecka, i w autentycznej postaci sprzed stu lat, ofierze niesprawiedliwości społecznej i cynizmu władzy, opisanej przez Büchnera, widział po części siebie. Alienacja i bieda, bezradność i desperacja, zaostrzające symptomy choroby psychicznej Wozzecka – nie tylko umęczonego przeżyciami wojennymi, ale perfidnie dręczonego i poniżanego przez przełożonych i otoczenie, doprowadzają go do mordu – zabija jedyną bliską mu osobę, matkę ich wspólnego dziecka.

 

To dziecko – syn Wozzecka i Marii – w spektaklu wyreżyserowanym przez Krzysztofa Warlikowskiego pięć lat temu w amsterdamskiej De Nationale Opera jest milczącym świadkiem konfliktów i cierpień rodziców, kolejną, nieświadomą swego losu ofiarą.

 

Jeśli sztuka ma być misją, narzędziem etycznym, a artysta sumieniem ludzkości, jak chciał ekspresjonista Paul Kornfeld – Wozzeck Albana Berga spełnia te ideały.

 

Prezentowane nagranie w 2019 roku otrzymało nominację do Grammy Awards w kategorii „Best opera recording”. Przed i po projekcji w Nowej Księgarni będzie można kupić płyty z nagraniem.

Przed projekcją wprowadzenie muzykolożki, Katarzyny Naliwajek

Wstęp na wydarzenie odbywa się na podstawie wejściówek.
Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w dniu wydarzenia dostępne do wyczerpania:
I pula na bilety.nowyteatr.org od 12:00
II pula w kasie teatru na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki