Przejdź do treści
 • październik 2023
  PonWtoŚroCzwPiąSobNie
  2526272829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345
 • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
 • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
 • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
 • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w Warszawie

Termin

Kategorie wydarzeń

Bilety

 • Zakres cen
Znaleziono
obozowa 85wolskie centrum kultury
Wszyscy
Kultura

Wspólnota muzycznych intonacji. Szymanowski / Barwinski / Stecenko / Silwestrow / Skoryk

30

wrz

piątek, godz. 19:00 -

Warszawa,

Wolskie Centrum Kultury, Obozowa 85

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
Wolskie Centrum Kulturywww.wck-wola.pl

Spotkanie ważnych osobowości XX wieku. Zestawienie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów z dziełami elity twórców ukraińskich, zasługujących bez wątpienia na głębsze poznanie. Artyści zaprezentują wyjątkowy koncert-spektakl łączący różne formy wyrazu: pieśń, muzykę instrumentalną oraz taniec współczesny.

Interpretacji arcydzieł I poł. XX wieku podejmie się czwórka wybitnych artystów, z sukcesami występujących na estradach świata: Ewa Leszczyńska – sopran, Kamila Olesińska – taniec współczesny, Hubert Giziewski & Piotr Motyka – duet akordeonowy. Warstwę muzyczną tworzy połączenie współczesnych, arcybogatych brzmieniowo akordeonów koncertowych i śpiewu klasycznego. U podstawy włączenia tańca do projektu stoi idea dialogu sztuk, a także chęć ukazania tych wybitnych utworów także w formie wizualnej, za pomocą ruchu i gestu.

Koncert otworzą poruszające pieśni Karola Szymanowskiego: Łabędź oraz Wschód słońca, z najwcześniejszego okresu jego twórczości. Dalej Mazurki op. 50 (nr. 1 i 18), których oryginalność wynika ze skojarzenia tanecznych rytmów właściwych muzyce ludowej Mazowsza i Kujaw, z folklorem muzycznym Podhala. To także chęć odnowienia formy mazurka, która po Chopinie długo nie znalazła twórczych kontynuatorów. Wątek polski w programie podsumują ostatnie dzieła kompozytora – Pieśni kurpiowskie op. 58, gdzie „surowy autentyk” folkloru, w sposób niepowtarzalny został połączony ze sztuką najwyższej sublimacji. W części poświęconej kompozytorom ukraińskim, usłyszymy Scherzo z Suity na motywach ukraińskich melodii ludowych Wasyla Barwinskiego, następnie pieśni Kyryło Stecenki i Wasyla Barwinskiego, w których dzięki inspiracji bogactwem ukraińskiego folkloru będziemy mogli zanurzyć się w szerokich słowiańskich frazach i melodii samego języka.

Punktem kulminacyjnym koncertu będą Dwa Mazurki Walentina Silwestrowa – będące współczesnym komentarzem do mazurków Chopina, zestawione z Melodią Myrosława Skoryka – uznawaną za duchowy manifest Ukrainy. Program ukazuje jedne z najważniejszych dzieł kompozytorów w zupełnie nowym brzmieniowo i wizualnie wymiarze, dzięki czemu sztuka ta ma możliwość dotarcia zarówno do wytrawnych jak i młodych odbiorców, lubujących się w różnych formach artystycznych.