Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Czarno-białe zdjęcie mężczyzny z wąsami.
historiamuzeumwirtualny spacer
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 18 – Muzeum Edwarda Muncha w Oslo

20-20

wrz

początek: niedziela, godz. 10:00

zakończenie: niedziela, godz. 23:59

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Muzeum Edwarda Muncha – najważniejsze informacje

Dziś będziemy spacerować po Muzeum Edwarda Muncha w Oslo. 

Jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie kliknij Tu

Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne związane z twórczością Edwarda Muncha. Zapraszamy na kanał YouTube Edward Munch Museum.

Macie ochotę poczytać o historii? 

Muzeum Muncha (norw. Munch – musset) usytuowane jest przy ul. Tøyengata, na terenie Gamle Oslo (czyli Starego Miasta). Otwarty w 1963 r. budynek muzeum (projektu architektów Einara Myklebusta i Gunnara Fougnera) wydaje się być wciśnięty pomiędzy rozległe tereny zielone – Uniwersytecki Ogród Botaniczny Tøyenhagen i park Tøyenparken. Samo otwarcie gmachu muzeum nastąpiło dosyć późno, bo niemal 20 lat po śmierci artysty, ale zbiegło się też ono z obchodami 100 – nej rocznicy jego urodzin. Dziś muzeum gromadzi ponad połowę wszystkich, znajdujących się w Oslo, dzieł artysty. Jest tu ponad tysiąc obrazów, ok. 4,5 tys. rysunków, 18 tys. grafik (w których Munch szczególnie się wyspecjalizował), a także liczne drzeworyty, akwaforty, litografie, suchoryty, kamienie litograficzne czy wreszcie klocki drzeworytnicze. Ciekawostką jest fakt, że o pozostawieniu stolicy Norwegii większości swoich dzieł zadecydował Edward Much w przeciągu kilku zaledwie dni, a stało się to wskutek zbombardowania Oslo w kwietniu 1940 r. przez siły Luftwaffe. Ponoć testament Muncha zmieścił się na jednej kartce papieru!

Wizyta w Muzeum Muncha to nie tylko wspaniałe doświadczenie artystyczne, ale także podróż w głąb ludzkiej psychiki – spotkanie z targającymi człowieka lękami, strachem, czy ogarniającą go na każdym kroku samotnością. Doświadczony przez życie Munch (jego matka i siostra zmarły na gruźlicę, a sam artysta przez całe życie borykał się z zaburzeniami nerwowymi), często podejmował w swej twórczości tematy śmierci, strachu i opuszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiane przez Muncha stany emocjonalne były dość powszechnie w społeczeństwie norweskim na przełomie XIX i XX w. W owym czasie w Norwegach dopiero budziła się świadomość narodowa (od pocz. XVI do pocz. XIX w. Norwegia związana była unią z Danią, a przez cały XIX w. unią ze Szwecją), a Norwegami targały uczucia strachu i niepewności nie tylko co do przyszłości politycznej, ale także co do własnej tożsamości kulturowej.

Wśród najbardziej znanych dzieł Muncha znajdujących się w muzeum należy wymienić chociażby słynny „Krzyk” (w muzeum można zobaczyć jedną z czterech wersji „Krzyku” wykonaną w temperze, na kartonie), „Madonnę”, „Wampira”, „Autoportret z butelką wina”, „Zazdrość”, „Pocałunek” czy wreszcie „Śmierć w pokoju chorego”. Źródło

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.