Przejdź do treści
  • czerwiec 2023
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    29303112345678910111213141516171819202122232425262728293012
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

PROJEKTY MIĘDZYPOKOLENIOWE

Projekty Międzypokoleniowe

Prezentowane przez nas projekty są opisem działań integrujących różne generacje zgodnie z ideą społeczeństwa dla wszystkich pokoleń. Dzielimy się swoimi doświadczeniami i opisujemy metody pracy, by mogły posłużyć jako inspiracje i wskazówki dla wszystkich zainteresowanych budowaniem dialogu międzypokoleniowego w oparciu o projekty edukacyjne.

Tropiciele czasu

Międzypokoleniowy tydzień warsztatów plastycznych w CAM. Seniorzy i dzieci z Ogniska Muranów integrowali się podczas letnich zajęć artystycznych.

Międzypokoleniowe odpowiedzi na kluczowe pytania

Młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona oraz V Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego wspólnie z seniorami i seniorkami CAM stworzyli kolaże z kolorowych gazet, będące ilustracjami dylematów, z którymi mierzą się starsze i młodsze pokolenia.

Samotność w rodzinie

Pracy Marty i Ewy towarzyszy refleksja na temat relacji z najbliższymi i trudności związanych z pielęgnowaniem więzi. Instalacja powstała w ramach projektu Tandem Kulturalny.

W świecie ciszy

Tandem Eli i Bartka zajął się tematem izolacji społecznej osób głuchych. Autorzy postanowili stworzyć alternatywny sposób komunikacji – przez ruch, uwalniając się w ten sposób od trudności związanych z porozumiewaniem się słowami.  Instalacja powstała w ramach projektu Tandem Kulturalny.

Międzypokoleniowe EkoSzycie  

Obiekty są materialnymi zapisami warsztatu „Międzypokoleniowe EkoSzycie”, który odbył się 26 stycznia 2022 roku   w Klubokawiarni NASZA przy ul. Stalowej 29. Powstały w ramach projektu Tandem Kulturalny.

Nic nie znika. Jedynie zmienia miejsce 

Natalia i Kasia wzięły na warsztat temat (nie)obecności we współczesnym świecie socjal mediów, a także zanikania relacji.  Instalacja powstała w ramach projektu Tandem Kulturalny.

Marzę o tym, żeby być starszą, bardzo to romantyzuję 

"Marzę o tym, żeby być starszą, bardzo to romantyzuję" jest dokumentacją intymnej, niespiesznej wymiany korespondencji pomiędzy Aliną (66 lat) i Julią (24 lata), która miała miejsce między 7. grudnia 2021 roku a 20. lutego 2022 roku w dokumencie zatytułowanym "Dialog". Praca powstała w ramach projektu Tandem Kulturalny.

Sałatka Jarzynowa

Instalacja międzypokoleniowa stworzona w ramach projektu Tandem Kulturalny. Praca Dagmary i Joanny to wytworzona sytuacja, w której spotkało się kilka osób i spędziło razem czas. Kolaż wizualny oraz dźwiękowy jest zapisem krótkich momentów bycia z zaproszonymi przez twórczynie gośćmi. 

T.O.P. Twój Osobisty Poeta

W tym projekcie w oczach młodzieży osoba starsza odnajduje tożsame wartości, a młodzież - w oczach osoby starszej. Tym samym wymieniając doświadczenie, czerpiąc inspirację, integrując i działając na rzecz przełamywania wzajemnych uprzedzeń.

Tandem Kulturalny

Projekt zrealizowany przez Wolskie Centrum Kultury i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej mający na celu integrację międzypokoleniową przez sztukę

Babie Lato

Projekt artystyczny zrealizowany w Czechach w ramach rezydencji artystycznej pracownicy CAM.

Cztery Pytania

Cztery Pytania to projekt, w którym wzięli udział przedstawiciele młodszego i starszego pokolenia. Ich zadaniem było odpowiedzieć na cztery identyczne pytania. Czym różniły się ich odpowiedzi?

Pytania na dłoni

Forma nawiązania kontaktu między seniorami i przedszkolakami.

Czytanie bajek

W czasie pandemii seniorzy i seniorki nagrali dla dzieci bajki na dobranoc. Uczniowie warszawskich szkół przygotowali do nich ilustracje.

Wywiady z seniorami

Czego młodzi ludzie mogą dowiedzieć się od seniorów?

Poczta Międzypokoleniowa

Dzięki Poczcie Międzypokoleniowej osoby starsze, dzieci i młodzież mogli nawiązać ze sobą kontakt w czasie pandemii.

Kamienie Solidarności Międzypokoleniowej

Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej dzieci i młodzież namalowali na kamieniach symbole solidarności z osobami starszymi.

Międzypokoleniowy Slang

Czy pokolenia seniorów i młodzieży mówią w ten sam sposób? Czym charakteryzuje się slang młodzieżowy i slang seniorów?
Komiks przygotowany przez uczestnika konkursu.

Wakacje Międzypokoleniowe – konkurs plastyczny

Konkurs Plastyczny „Wakacje Międzypokoleniowe” został zorganizowany przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” dla Uczestników warszawskiej akcji Lato w Mieście.
Zdjęcie z lekcji j. angielskiego. Na sali stoi kilka stolików, wokół których siedzą starsze osoby, głównie kobiety. Wszyscy uczestnicy zajęci są wypełnianiem testów.

Granlingual – lekcje angielskiego

Granlingual to jedyny w swoim rodzaju projekt organizowany przez grupę licealistów, kształcących się w programie ib-matury międzynarodowej, realizowany w ramach ogólnopolskiej akcji “Zwolnieni z Teorii”.
Na zdjęciu cztery kobiety w różnym wieku siedzą przy stole i dyskutują. Na stole leży reprodukcja obrazu Regentki Domu Starców, dzieło Fransa Halsa z 1664 r.

Międzypokoleniowe warsztaty fotograficzne

Wspólne spotkanie w przestrzeni sztuki, doświadczenie i przeżycie. Z pozoru proste. Uczestnicy: seniorzy i młodzież, próbują odtworzyć międzypokoleniowe scenki z obrazów znanych i mniej znanych twórców. Już dziś zapraszamy na wystawę!
Kilkunastu uczestników międzypokoleniowej sesji dialogowej, w różnym wieku, wspólnie pozuje do zdjęcia.

Międzypokoleniowe Sesje Dialogowe

Jak budować dialog międzypokoleniowy? Jakie płyną korzyści z rozwijania relacji międzypokoleniowych? Co sprzyja dialogowi między generacjami?
Rysunek przedstawiająca palmy, za nimi woda z pływającymi osobami.

Powakacyjna zbiórka wspomnień

Koniec lata stał się inspiracją dla warszawskich seniorów do utrwalenia wakacyjnych wydarzeń w formie własnoręcznie przygotowanych pocztówek.
Członkowie grupy "Smoczolipie" stoją obok siebie. Trzymają kartki z napisami: Smoczo i Lipie.

Smoczolipie – grupa twórcza

Smoczolipie jest międzypokoleniową grupą twórczą działającą w CAM Nowolipie od października 2019.
Na stole rozłożone są niebieskie karty. Widać ręce graczy.

Międzypokoleniowe spotkania z planszówkami

Spotkanie przy grach planszowych to okazja do nawiązania relacji, integracji, ale również świetny sposób na ćwiczenie umysłu i pamięci.