Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Obraz Fridy Kalho
historiamuzeumwirtualny spacer
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 25 – Muzeum Fridy Kalho w Meksyku

08

lis

niedziela, godz. 10:00 - 23:59

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plStrona organizatora w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

Zwiedź z nami dom Fridy Khalo

Dziś będziemy spacerować po domu Fridy Khalo w mieście Meksyk.

Jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie kliknij Tu

Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne nt. Fridy i jej życia oraz wykład w języku polskim. Zapraszamy do samodzielnego szukania informacji i filmów o tej niezwykłej artystce.

Zapraszamy także na stronę muzeum. 

Frida Kahlo, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się 6 lipca 1907 w Mexico City. Artystka podawała jednak inną datę swojego urodzenia, a mianowicie  7 lipca 1910. Chciała aby jej narodziny były utożsamiane z początkiem meksykańskiej rewolucji i z narodzinami nowego Meksyku. Była trzecią z czterech córek niemieckiego fotografa Guillermo Kahlo oraz meksykanki Matilde Calderón.

Już od najmłodszych lat życie jej nie oszczędzało. W wieku 6 lat zachorowała na polio (ostra wirusowa choroba zakaźna), czego efektem był defekt jej nogi. Jednak to co przyniósł jej dalszy los było jeszcze okropniejsze. W wieku 18 lat (według aktu urodzenia artystki) miał miejsce tragiczny wypadek drogowy. Wracając ze swoim narzeczonym i pierwszą szkolną miłością Alejandro Gómez Arias, w wiozący ich autobus wjechał rozpędzony tramwaj. Wypadek ten miał tragiczne skutki dla Fridy, której liczne urazy zagrażały życiu. Oprócz złamanych kości i kręgosłupa metalowa barierka przebiła jej macicę, co przekreśliło jej zdolność do zajścia w ciążę. Po wielomiesięcznej rehabilitacji i ogromnej dawce bólu (Frida przeszła łącznie ponad 30 operacji) artystka nie poddała się, walczyła o swoje życie. Po tych wydarzeniach całkowicie oddała malarstwu, które stało się dla niej ucieczką od cierpiącego ciała. Porzuciła również dotychczasowe studia medyczne. Wiele z jej prac to autoportrety, obrazujące bolesne życie kobiet.

Źródło

 

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.