Przejdź do treści
  • kwiecień 2024
    PonWtoŚroCzwPiąSobNie
    12345678910111213141516171819202122232425262728293012345
  • Kliknij aby przejść do informacji o CAM w Języku łatwym do Czytania
  • Kliknij aby przejść do podstrony z materiałami video
  • Kliknij aby przejść do kanału na facebooku
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na Instagramie
  • Kliknij aby przejść do naszego kanału na YT

Szukaj wydarzeń w CAM

Termin

Kategorie wydarzeń

Znaleziono
Wnętrze muzeum emigracji ze statkiem w zmniejszonych rozmiarach.
historiamuzeumwirtualny spacer
Edukacja

Wirtualny spacer odc. 30 – Muzeum Emigracji w Gdyni

13-19

gru

początek: niedziela, godz. 10:00

zakończenie: sobota, godz. 00:00

Warszawa,

online

OrganizatorStrona organizatoraZnajdź go na:
CAM Nowolipiewww.cam.waw.plIkona serwisu FacebookStrona CAM Nowolipie w serwisie FacebookStrona organizatora w serwisie Instagram

O historii Muzeum

Dziś będziemy spacerować po Muzeum Emigracji w Gdyni. 

Jeśli chcesz rozpocząć zwiedzanie kliknij Tu

Spacer 3d po muzeum znajdziesz Tu

Wirtualny spacer po wystawie Carboland Tu

Jeśli lubisz archiwaliów, interesują Cię emigracyjne historie Polaków zajrzyj do Archiwum Emigranta

Na dole strony znajdziesz filmiki tematyczne nt. rożnych epok i wydarzeń. Zapraszamy do samodzielnego oglądania na kanale YouTube muzeum.

Historia milionów Polaków

Historia wyjazdów z ziem polskich toczyła się na przestrzeni setek lat. W najróżniejsze części świata wyruszano zarówno za chlebem, jak w poszukiwaniu wolności i innego życia. Nie zmieniło się to po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W wędrówkę ruszano pieszo, pociągami, na pokładach statków, a później i samolotów. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej emigracja stała się pokoleniowym doświadczeniem milionów młodych Polaków. Dziś prawie każdy zna kogoś, kto zdecydował się na emigrację.
Na całym świecie żyje ponad 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia. Co wiemy dziś o jednym z najważniejszych zjawisk w polskiej historii? Czy potrafimy ocalić przed zapomnieniem pamięć o milionach ludzi, którzy pamięć o Polsce zaszczepili swoim dzieciom i wnukom? Czy możemy poczuć to, czego doświadczali Polacy opuszczający swoje domy pod koniec XVIII wieku lub zrozumieć, co to znaczy emigrować na początku XXI wieku? Czym jest emigracja w dobie podroży lotniczych?

Jedyne takie miejsce w Polsce

W Gdyni powstało pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała.

Łączymy historie

Misją Muzeum Emigracji w Gdyni jest opowiadanie o losach milionów zarówno anonimowych ludzi, jak i tych sławnych, których nazwiska pojawiają się w kontekście wielkich osiągnięć naukowych, sportowych, biznesowych i artystycznych. Ambicją tej instytucji jest przybliżanie ich osiągnięć Polakom w kraju, a jednocześnie zachęcanie do wzajemnego poznania się rodaków żyjących w Polsce i za granicą. Dzięki projektom o charakterze edukacyjnym i kulturalnym Muzeum jest miejscem spotkań i dyskusji. W sposób szczególny zobowiązuje do tego najlepszy z możliwych adresów – ul. Polska 1.

Siedziba Muzeum – Dworzec Morski, Gdynia, ul. Polska 1

Siedziba Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się nad samym morzem, pod adresem „Polska 1″. Jest nią – wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym – zabytkowy Dworzec Morski. Od 2014 roku budynek jest znowu ozdobą miasta, a także jego wizytówką dla tysięcy pasażerów największych statków wycieczkowych z całego świata, które co roku cumują właśnie tu, na nabrzeżu Francuskim.

Nowe oblicze perły modernizmu

Dzisiejszy kształt zabytkowego budynku to efekt przystosowania skarbu modernistycznej architektury do nowej roli. Dzięki pracom na szeroką skalę odnowiona została elewacja frontowa, przebudowana północna ściana Dworca oraz gruntownie wyremontowane wnętrze. W czasach II Rzeczypospolitej był to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków Gdyni i miejsce tętniące życiem, podczas wojny został jednak poważnie zniszczony. Dopiero po 70 latach budynek odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę. Było to w dużym stopniu możliwe dzięki środkom pozyskanym z funduszu Jessica. Rozwiązania zaproponowane przez pracownię Arsa w koncepcji przebudowy budynku pozwoliły przywrócić Dworcowi dawny blask, a jednocześnie lepiej zagospodarować wyjątkowe dla instytucji kulturalnej położenie w samym centrum portu. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza historycznego miejsca.

Źródło

Miłego zwiedzania i miłej niedzieli.